‘Eko-Mural’ w mieście Murali

Ewelina Janczylik-Foryś
VELUX Polska
ul. Krakowiaków 34
02-255 Warszawa
ewelina.janczylik-forys|velux.com| |ewelina.janczylik-forys|velux.com
532566475
https://prasa.velux.pl/
Fundacja Pracownicza Grupy VKR w 2023 roku w ramach programu „Zdrowe nawyki” wsparła wykonanie największego muralu w Namysłowie. Projekt ten powstał dzięki zaangażowaniu pracowników namysłowskiej fabryki VELUX.
Miasto Namysłów stało się wielkim płótnem i przestrzenią sprzyjającą dla tzw. street artu. Artyści mogli poprzez swoją ekspresję, poprawić przestrzeń miejską nadając jej kolorytu i zmieniając ściany blokowisk w dzieła sztuki, jednocześnie poprawiając jakość powietrza miasta. Pracownicy fabryki VELUX w Namysłowie pozyskując grant z Fundacji Pracowniczej Grupy VKR zmienili kolejną miejską przestrzeń w barwną, ekologiczną zabudowę.
„Pozwólmy miastu oddychać” - to główne hasło, które towarzyszyło realizacji projektu zgłoszonego do Fundacji Pracowniczej Grupy VKR przez pracowników fabryki VELUX w Namysłowie. Na dwuetapowe działania przeznaczono 55 tys. złotych. Pierwszy etap projektu miał charakter edukacyjny i polegał na wspólnym posprzątaniu terenu zielonego. I tak we wrześniu ubiegłego roku pracownicy VELUX wspólnie z lokalną społecznością i uczniami namysłowskich szkół, zebrali w sumie 30 worków 120 L śmieci. Drugim etapem był zrealizowanie tzw. ”ekomuralu” wybranego spośród nadesłanych prac, które w mieście Namysłów cieszą się dużą popularnością.
Firma VELUX, w odpowiedzialny sposób podchodząc do wpływu jaki prowadzenie biznesu ma na środowisko naturalne, na co dzień podejmuje szereg działań, aby ograniczyć swój ślad węglowy i w pozytywny sposób przyczynić się do rozwoju lokalnych społeczności. Zaangażowanie w takie projekty jak „Eko-Mural” w Namysłowie jest tego doskonałym przykładem. – powiedział Bartłomiej Rozpęda, dyrektor generalny fabryki VELUX w Namysłowie.
To co niezwykłe to zastosowana farba, którą został namalowany mural. Farba KNOxOUT redukuje o 0,02g więcej tlenków azotu niż średniej wielkości drzewo.
Według Urban Forest Mural, 1000 metrów kwadratowych powierzchni pokrytej specjalną farbą może usunąć do 32 ton zanieczyszczeń rocznie. To równowartość posadzenia nawet 100 drzew liściastych. Metoda ta jest niezwykle innowacyjnym sposobem na ochronę naszej planety, a jednocześnie ozdobienie fasad starych budynków. Powstałe w Namysłowie dzieło sztuki, filtruje powietrze zastępując w tym miejscu 160 drzew.
Użyta farba zaczyna wykorzystywać swoje właściwości pod wpływem światła. Zastosowana powłoka wzmacnia elewację budynku, a także posiada wysokie właściwości oczyszczające, bakteriostatyczne i dezynfekujące. Usuwa zanieczyszczenia gazów kwaśnych (NOx i SOx), bakterie, pleśnie i grzyby.
Powstały mural doskonale wpisuje się w działania pro środowiskowe Grupy VELUX, która od ponad 80 lat każdego dnia dostarcza światło i świeże powietrze na poddasza użytkowników. Wartości firmy takie jak zaangażowanie, wzajemny szacunek, doskonalenie, sumienność, odwaga, oddziaływanie na społeczeństwo lokalne czy otoczenie są głęboko zakorzenione w organizacji. Ta unikatowość stanowi drogowskaz dla naszych pracowników oraz interesariuszy, jak należy pracować.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.