Ekspresowy koktajl z maślanką na drugie śniadanie? Czemu nie!
Zorganizowanie pożywnego drugiego śniadania to dla wielu z nas spore wyzwanie. Zwłaszcza że w pędzie dnia, często rozpoczynanego już o świcie, zdarza nam się pominąć nawet pierwszy posiłek. Co możemy z tym zrobić? Z pomocą przychodzą ekspresowe przepisy na wartościowe i smakowite koktajle na bazie np. maślanki. Ważną zaletą tych sycących napojów jest także to, że łatwością zabierzemy je ze sobą do pracy, na uczelnię czy do szkoły.
Drugie śniadanie jest bardzo ważnym elementem zrównoważonej diety. Pomaga ono uzupełnić spadek energii, co pozwala na dalszą efektywną pracę. Niestety, obecnie wiele osób narzeka na ciągły brak czasu, a to z kolei nie sprzyja dbaniu o prawidłową częstotliwość spożywania posiłków. W sytuacji, kiedy nasz grafik jest wyjątkowo napięty, warto sięgnąć po prosty i, co najważniejsze, szybki w przygotowaniu posiłek, który bez trudu przyrządzimy rano lub poprzedniego dnia wieczorem.
Koktajl czekoladowy na maślance z dodatkiem mięty
Maślankowy koktajl przygotujemy w niespełna 15 minut, a w dodatku możemy go w wygodny sposób zabrać ze sobą wszędzie. Wystarczy tylko bidon lub wielorazowa butelka. Co więcej, maślanka jest wysoce wartościowym produktem, który wpływa na prawidłową pracę jelit i wspomaga odporność. Zatem drugie śniadanie w postaci tego pysznego koktajlu zaspokoi głód na długi czas, zapewni dawkę witamin, a jednocześnie orzeźwi i pobudzi – za sprawą dodatku świeżej mięty.
Składniki na dwie porcje:
- 500 ml Maślanki Mrągowskiej stracciatella
- 2 gałki lodów czekoladowych
- garść świeżych liści mięty
Powyższy przepis jest niezwykle uniwersalny i można go dowolnie modyfikować. Bez obaw zmieniajcie jego składniki i twórzcie własne kompozycje, dopasowane do waszych potrzeb. Wielbicielom owocowych smaków z pewnością przypadnie również do gustu wersja z Maślanką Mrągowską truskawkową czy brzoskwiniową. Wówczas, zamiast lodów czekoladowych, wykorzystać możemy np. sorbet, który świetnie skomponuje się z owocowym charakterem maślanki. Bo pysznie jest wtedy, gdy robimy coś po swojemu: każdy może gotować, zmieniać przepisy i eksperymentować kulinarnie według własnego uznania. W gotowaniu liczy się przede wszystkim radość, smak i wspólne spędzanie czasu. (Więcej pomysłów na kreatywne wykorzystanie maślanki w kuchni znajdziecie na stronie www.maslankamragowska.pl).
Przygotowanie: Do blendera kielichowego lub wysokiego naczynia wlewamy maślankę oraz dodajemy lody i drobno pokrojoną miętę. Blendujemy składniki na gładki płyn i przelewamy koktajl np. do zamykanego kubka – jeśli mamy w planach zabranie go na wynos.
Warto również spróbować alternatywnej wersji tego przysmaku z wykorzystaniem mleka o niskiej zawartości tłuszczu (np. Łaciate 0% i 0,5%), co szczególnie spodoba się osobom na niskokalorycznej diecie. W tym wypadku koktajl – oczywiście bez dodatku lodów – możemy urozmaicić mrożonymi bądź świeżymi, sezonowymi owocami, które wzbogacą smak przekąski.
Proste i szybkie w przygotowaniu drugie śniadanie w postaci koktajlu na pewno nie zaburzy zanadto rozkładu dnia, a w dodatku dostarczy energii na kilka godzin. Więcej kulinarnych inspiracji i przepisów na drugie śniadanie znajdziecie na stronie www.najlepszewkuchni.pl.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone
W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.
Nauka
Dog parenting jest skutkiem szerszych zmian społecznych. U źródeł rosnąca samotność i trudności w budowaniu relacji [DEPESZA]

Naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie uważają, że dzięki specyficznym cechom wyglądu niektórych psów, zachowaniom komunikacyjnym zbliżonym do niemowląt i zależności od człowieka mogą one budzić w nas instynkt opiekuńczy porównywalny z tym, jaki wywołują dzieci. Obserwowane w bogatych i rozwiniętych krajach zjawisko dog parentingu budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem naukowców nie ma ono wpływu na rodzicielstwo.
Podróże
Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły

Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.