Komunikaty PR

Ekstremalne opady deszczu w całej Polsce – jak się przed nimi zabezpieczyć?

2024-08-23  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
ANETA SZERSZENIEWSKA
38 PR CONTENT COMMUNICATION

MODRA 92 C
02-661 WARSZAWA
aneta.szerszeniewska|38pr.pl| |aneta.szerszeniewska|38pr.pl
509 453 985
www.38contentcommunication.pl

Ostatnie dni przyniosły gwałtowne ulewy i silny wiatr. Zalane drogi i piwnice, podtopienia, cieknące dachy i powalone drzewa to tylko niektóre z ich skutków. Specjaliści prognozują, że wraz ze zmianami klimatu takich niszczycielskich zjawisk będzie coraz więcej. Podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej chronić swój dom, ogród i samochód, by uszkodzenia były jak najmniejsze.

Sierpień w Polsce oprócz wysokich upałów oznacza także gwałtowne burze, silne ulewy i porywisty wiatr. Ostatnie dni pokazują, jak katastrofalne mogą być ich skutki – w Warszawie doszło nawet do przerwania wału przeciwpowodziowego, a na Lotnisku im. Fryderyka Chopina zaczął przeciekać dach. Warto w miarę możliwości zabezpieczyć nieruchomości oraz mienie ruchome – takie jak np. samochód – by zminimalizować możliwe szkody i straty.

Zniszczenia, jakie klęski żywiołowe mogą wyrządzić naszym domom, samochodom i ogrodom, są nieprzyjemne – po wydarzeniach ostatnich dni widzimy, że najczęstsze zniszczenia to uszkodzone samochody, zalane domy, zerwane linie wysokiego napięcia przez powalone drzewa i gałęzie, a także uszkodzone silniki samochodów w wyniku jazdy przez głębokie kałuże. Naprawa tych szkód może sprawić wiele kłopotów, wymagać dużo czasu i znacznych nakładów finansowych. Nie można ochronić się przed wszystkim, ale istnieje wiele działań, które mogą pomóc zmniejszyć zakres zniszczeń. Warto zwracać uwagę na powiadomienia RCB i sprawdzać prognozę pogody, by zawczasu przygotować się do kolejnej nawałnicy. Priorytetem staje się także wybór odpowiedniego ubezpieczenia, trzeba upewnić się, że obejmuje ono rekompensatę za skutki klęsk żywiołowych. – zaznacza Beata Grott, Dyrektor polskiego oddziału Balcia Insurance

Samochód

Zaparkowany na zewnątrz samochód może zostać zniszczony podczas burzy. Kiedy meteorolodzy zapowiadają silny wiatr, nie parkuj pojazdu pod drzewami, lecz przestaw go w bezpieczniejsze miejsce. Nawet jeśli drzewa przetrwają wichurę, auto mogą uszkodzić łamiące się gałęzie czy spadające szyszki, zarysowując lakier, a nawet zbijając szyby. Postaraj się postawić samochód pod zadaszeniem, aby chronić go przed deszczem, gradem i łamiącymi się drzewami, jednak nie na podziemnym parkingu lub w niskim miejscu, które może zostać zalane, np. pod mostem lub wiaduktem.

Po intensywnych opadach deszczu nie wolno jeździć przez głębokie kałuże ani zalane tereny, gdyż takie działanie może poważnie uszkodzić silnik samochodu lub spowodować jego całkowite zniszczenie, wpłynąć na działanie urządzeń elektronicznych i czujników, a nawet uszkodzić system hamulcowy. Sprawdź, czy ubezpieczenie AC Twojego samochodu obejmuje wszystkie wymienione powyżej ryzyka związane z klęskami żywiołowymi, a jeśli nie, to wykup ubezpieczenie z szerszym zakresem ochrony.

Dom

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, upewnij się, że pokrycie dachu nie jest uszkodzone, a wszystkie rynny są czyste, aby woda mogła swobodnie spływać. Mieszkając w bloku, warto dowiedzieć się, kiedy ostatnio przeprowadzano przegląd dachu.

Przed nadchodzącą burzą i deszczem zamknij wszystkie okna i drzwi zewnętrzne, zwłaszcza jeśli w domu są okna dachowe. Gdy nie będą szczelnie zamknięte, wilgoć może dostać się do wnętrza, uszkadzając parapety, ściany, podłogi oraz urządzenia elektryczne znajdujące się w pobliżu okna.

Jeśli masz taką możliwość, postaraj się upewnić, że otoczenie domu jest dobrze zdrenowane, aby uniknąć powodzi. W razie potrzeby popraw system odwadniający lub zgłoś problem spółdzielni mieszkaniowej.

Zamontuj systemy ochrony przed piorunami i przepięciami, aby chronić dom przed uderzeniami pioruna i skokami napięcia, które mogą nie tylko uszkodzić instalację elektryczną, ale nawet spowodować pożar. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa podczas burzy odłącz urządzenia elektryczne od gniazdek – uderzenie pioruna w pobliżu budynku może spowodować przepięcie w przewodach, a w rezultacie uszkodzić podłączone do sieci urządzenia. Upewnij się także na wszelki wypadek, że wiesz, gdzie i jak odłączyć główne źródła wody i energii elektrycznej w domu, aby zapobiec sytuacjom awaryjnym.

Koniecznie należy ubezpieczyć dom lub mieszkanie. Pamiętaj, że nawet jeśli zadbasz o wszystko, ubezpieczenie jest niezbędne, ponieważ zagrożenie może pochodzić również od sąsiadów. Na przykład drzewo z sąsiedniego podwórka może spaść na Twój dom lub mogą wystąpić uszkodzenia w mieszkaniu sąsiada, których skutki dotkną także Ciebie.

Ogród

Podstawą przygotowania do burzy, jeśli masz balkon lub ogród, jest schowanie wszystkich przedmiotów, które podczas wiatru mogą zostać zdmuchnięte lub uszkodzone: doniczki, meble tarasowe, rowery i inne. Warto przeprowadzić też obchód ogrodu, sprawdzając, czy drzewa rosnące na podwórku nie mają niebezpiecznych gałęzi, które mogą się złamać, a także czy płoty są solidne i dobrze przymocowane, aby wytrzymały silny wiatr.

Nie każde ubezpieczenie domu obejmuje też szkody wyrządzone w ogrodzie, na trawniku, brukowanych ścieżkach itp., dlatego warto sprawdzić zakres posiadanego ubezpieczenia i w razie konieczności – rozszerzyć je.

Panele słoneczne

Upewnij się, że panele słoneczne są prawidłowo i solidnie zamontowane na dachu lub w innych miejscach, i że wichura nie będzie w stanie oderwać ich od mocowań. Jeśli nie są wykonane z hartowanego szkła, które jest bardziej odporne na uderzenia silnego deszczu i gradu, zainstaluj osłonę lub siatkę, która pochłonie uderzenia opadów.

Panele słoneczne mogą być również narażone na uderzenie pioruna, dlatego zaleca się wyposażenie ich zarówno w ochronę przed piorunami, jak i przepięciami, by zapobiec uszkodzeniom. Sprawdź, czy panele i ich połączenia są prawidłowo uziemione – dobrej jakości uziemienie zmniejsza ryzyko uszkodzenia systemu elektrycznego przez piorun. Można również rozważyć tymczasowe odłączenie paneli słonecznych od sieci elektrycznej.

Burze, nawałnice i silny wiatr to sierpniowa codzienność. Aby zminimalizować ich negatywne skutki, warto przygotować się i zabezpieczyć samochód, dom oraz jego otoczenie. Odpowiednie ubezpieczenie AC i nieruchomości zagwarantuje Ci spokój ducha oraz pomoże w ewentualnym naprawianiu szkód.

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 PR CONTENT COMMUNICATION
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.

Gwiazdy

Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało

Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.