Ektoina - składnik, którego prawdopodobnie nie znasz, a powinieneś
Jednym z nich jest ektoina, - naturalna cząsteczka wspierająca ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiska, która odpowiednio zaaplikowana ma istnie zbawienne działanie. Zobacz, gdzie ją znajdziesz i w czym może Ci pomóc!
Czym jest ektoina?
Ektoina jest naturalną cząsteczką produkowaną tylko przez kilka grup mikroorganizmów. W procesie fermentacji wytwarzają ją ekstremofile – mikroorganizmy wyjątkowo odporne na skrajnie niesprzyjające i trudne warunki środowiska naturalnego, takie jak susza, bardzo wysokie czy niskie temperatury, promieniowanie UV. Ich barierą ochronną przed szkodliwymi warunkami jest właśnie ektoina. Cząsteczka tworzy tarczę ochronną, wiąże wodę, działa ochronnie. Jak się okazuje, jej działanie i właściwości tworzenia barier dla szkodliwych czynników ma także zastosowanie w produktach kierowanych między innymi do alergików i osób z problemami skórnymi.
Na pomoc alergikom
Dobroczynne właściwości ektoiny szybko zauważył rynek farmaceutyczny. Okazuje się bowiem, że ta naturalna cząsteczka ma zbawienny wpływ na osoby borykające się z objawami alergii. Doceniają ją zwłaszcza uczuleniowcy, u których pojawiają się problemy z podrażnieniem, łzawieniem i zaczerwienieniem oczu. Krople z ektoiną (np. Ektin) tworzą tarczę ochronną na powierzchni oka, która nie pozwala na wniknięcie alergenu. Cząsteczki dodatkowo pomagają zatrzymać nawilżenie i łagodzą stany zapalne. Dzięki naturalnemu pochodzeniu, ektoinę można stosować jako pomoc w objawach alergii u dzieci i kobiet w ciąży.
Gdy skóra potrzebuje wsparcia…
Ektoina z powodzeniem stosowana jest również w dermokosmetykach. Przemysł kosmetyczny znalazł szerokie jej zastosowanie we wszelkich problemach skórnych oraz produktach działających mocno nawilżająco i przeciwstarzeniowo. Wspomaga działanie płaszcza hydrolipidowego skóry, wiąże cząsteczki wody i działa ochronnie. Ektoinę znajdziesz na przykład w preparatach pomagających na suchość, podrażnienie i stany zapalne, ale także w kremach intensywnie nawilżających i przeciwzmarszczkowych.
Niezwykle skuteczny składnik pochodzący wprost od dobroczynnych mikroorganizmów, jakim jest ektoina, potrafi wiele. Nie tylko wspomoże działanie skóry, ale także obroni oko przed alergenami. Pomoże Ci stworzyć tarczę ochronną, która ułatwi ochronę wrażliwych miejsc przed utratą wody.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.