Elegancki apartament w Mławie autorstwa Weroniki Budzichowskiej
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Stonowane kolory, naturalne materiały oraz oble formy mebli charakteryzują rodzinny apartament w Mławie. Tym jednak, co go wyróżnia, jest sposób w jaki zostały skomponowane we wnętrzu i podporządkowane konkretnym funkcjom. Za sprawą architekt wnętrz Weroniki Budzichowskiej z pracowni To Be Design typowe dla stylu japandi elementy wystroju nabrały niezwykłej elegancji doprawionej szczyptą luksusu.
Apartament w Mławie to oaza spokoju 3-osobowej rodziny, która ceni sobie niewymuszoną elegancję oraz ład i harmonię. Urządzając swoje mieszkanie do współpracy zaprosiła Weronikę Budzichowską, znaną i cenioną architektkę wnętrz, której projekty zawsze są „szyte” na miarę indywidualnych potrzeb klienta. Tak było i tym razem.
- Inwestorzy nabyli apartament w stanie deweloperskim. Ten jednak nie do końca spełniał ich oczekiwania, przede wszystkim co do rozkładu funkcjonalnego pomieszczeń. W mieszkaniu była tylko jedna łazienka. Zabrakło też garderoby, bez której pani domu nie wyobrażała sobie swego wymarzonego M. Nie było jednak mowy o rezygnacji z jakiegokolwiek pomieszczenia, które zaplanował deweloper – opowiada Weronika Budzichowska.
Pierwszym wyzwaniem, z jakim musiała zmierzyć się architektka, była więc całkowita zmiana zastanego układu pomieszczeń, przy zachowaniu ich kluczowych funkcji. Aby mu sprostać projektantka wygospodarowała dodatkowe miejsce na garderobę kosztem pokoju dla dziecka oraz gościnnego, który musiał pozostać z myślą o powiększeniu się rodziny w przyszłości. Zwiększyła za to główną sypialnią, przy której znalazła się także dodatkowa toaleta. Co więcej, dzięki dobrze przemyślanej koncepcji, otwarta strefa dzienna nie straciła nic na swym metrażu, a na nowo rozplanowane tu strefy użytkowe pozwoliły zoptymalizować przestrzeń i uczynić ją bardziej funkcjonalną i przyjazną na co dzień.
Kuchnia, która pierwotnie zajmowała centralne miejsce w projekcie, została przeniesiona do powstałej w wyniku zmian wnęki. Dzięki temu zabiegowi stała się ona dyskretnie ukryta, a wykonywanie tu codziennych prac kuchennych nie zakłóca wypoczynku w salonie. Ten bowiem został oddzielony od otwartej kuchni przestrzenią jadalnianą, którą organizuje duży, rodzinny stół. Sama strefa wypoczynku miejsce swe odnalazła tuż przy wejściu do salonu, które wyznaczyły ustalone na nowo ciągi komunikacyjne. I choć zmian w układzie funkcjonalnym mieszkania było naprawdę dużo, Weronice Budzichowskiej udało się zachować klarowny podział przestrzeni, zgodny z oczekiwaniami inwestorów.
To był jednak dopiero początek prac projektowych, które w największym stopniu opierają się o funkcjonalne i ergonomiczne zagospodarowanie pomieszczeń. Aby zapewnić tak pożądany przez inwestorów ład i porządek, architekta wnętrz postawiła na system szaf w wysokiej zabudowie, które zawsze optymalnie pozwalają wykorzystać dostępną przestrzeń. Jednak w tym projekcie, wszystkie zabudowy zostały subtelnie wtopione w tło, a dzięki zastosowaniu drzwi wewnętrznych z ukrytą ościeżnicą, cała przestrzeń zachowała niezwykle wytworny charakter.
- Ukryte w ścianach drzwi to doskonały sposób, by optycznie powiększyć dostępną przestrzeń i dodać jej elegancji. W tym projekcie wykorzystałam je także jako element wizualnie budujący wystrój wnętrz. W strefie wejściowej stanowią one prosty kontrapunkt dla zdobnych sztukaterii. W poszczególnych pomieszczeniach, dzięki zastosowaniu różnorodnych wykończeń, wtapiają się w tło, tworząc jednolitą gładką powierzchnię – wyjaśnia Weronika Budzichowska.
Wizualny efekt „wow” we wnętrzu budują bowiem użyte materiały oraz formy, w jakie zostały ubrane. Projektantka, na życzenie inwestorów, sięgnęła tu po naturalne materiały utrzymane w palecie barw ziemi oraz obłe, inspirowane naturą kształty, które pozwoliły wizualnie „zmiękczyć” odbiór wnętrza. Jasne drewno, rysunek kamienia oraz tekstury tkanin doskonale komponują się ze stonowaną kolorystyką. Budują wewnętrzną harmonię i tchną spokojem, czyniąc przestrzeń idealnym miejscem do relaksu i wypoczynku. Ich monotonię przerywają jednak mocniejsze akcenty, jak np. fotel w salonie o designerskiej formie w bordo kolorze. I choć ilość elementów zdobnych ograniczono tu do minimum, to właśnie takie detale przesądzają o charakterze aranżacji. Tapeta na ścianie za kanapą odwzorowująca teksturę naturalnej tkaniny, półokrągłe domknięcie zabudowy wysokiej w kuchni, która przechodzi w przeszkolone półki, okrągłe stoły i stoliki, czy w końcu zachwycające swym nietypowym kształtem krzesła w jadalni. To wszystko podkreśla majstersztyk, z jakim architektka wnętrz Weronika Budzichowska podchodzi do każdego projektu.
Projekt: To Be Design Weronika Budzichowska (www.tobedesign.pl)
O pracowni:
Założycielką pracowni To Be Design jest Weronika Budzichowska, absolwentka studiów magisterskich w ASP w Warszawie na Wydziale Architektury Wnętrz. Projektantka ukończyła również studia podyplomowe w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, Design Management. Pracownię To Be Design prowadzi od 2014 r. – Cenię sobie ponadczasowy klasyczny styl i elegancję. Najważniejsze w procesie twórczym jest dla mnie połączenie potrzeb klienta z estetycznymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Realizujemy projekty w skali indywidualnych przestrzeni prywatnych jak i obiektów publicznych – pisze na swojej stronie architektka.
![Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli Biuro prasowe](/files/1947754062/lozko-kontynentalne-tebsilo,w_225,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
![Proste przyjemności na zimowe wieczory](/files/_uploaded/glownekonf_420841280,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Proste przyjemności na zimowe wieczory
![Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie](/files/_uploaded/glownekonf_592300461,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Gwiazdy
![](/files/1922771799/rzezniczak-pilka-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Jakub Rzeźniczak: Chciałbym wrócić do piłki nożnej. Teraz jednak widzę siebie już nie na boisku, ale na szczeblach zarządzających
Były piłkarz podkreśla, że na bieżąco śledzi poczynania polskiej reprezentacji w piłce nożnej i wierzy, że przed biało-czerwonymi jeszcze wiele sukcesów. Choć Jakub Rzeźniczak nie planuje już powrotu na boisko, to jego ambicje wciąż są związane z piłką nożną. Rozważa różne możliwości, w tym pracę w zarządzie PZPN-u lub rolę eksperta sportowego w jakieś redakcji. Wierzy też, że jego doświadczenie i wiedza zdobyta w ciągu ponad dwóch dekad kariery będą cennym atutem w nowych rolach.
Transport
Blokady alkoholowe w samochodach mogą pomóc w walce z problemem pijanych kierowców. Co roku w Polsce doprowadzają do śmierci 150–200 osób
![](/files/1922771799/antonio-avenoso-blokady-foto,w_133,_small.jpg)
1881 osób zginęło na polskich drogach w 2024 roku, z tego 154 w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę – wynika z danych Komendy Głównej Policji. W całej Unii Europejskiej rocznie w wypadkach śmierć ponosi około 20 tys. ludzi, a problem nietrzeźwych kierowców pozostaje jednym z największych wyzwań przy realizacji Wizji Zero, czyli redukcji do zera liczby ofiar na drogach. Wśród propozycji, które mogłyby pomóc w walce z tym problemem, jest obowiązkowa instalacja blokad alkoholowych w autach.
Teatr
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto,w_133,_small.jpg)
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.