ELEKTRONICZNIE I TANECZNIE – FOTOFESTIWAL NA PARKIECIE
ELEKTRONICZNIE I TANECZNIE – FOTOFESTIWAL NA PARKIECIE
Już w najbliższy czwartek rozpocznie się 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Jej program kusi dziesiątkami wystaw, spotkań oraz projektów specjalnych, dających możliwość lepszego poznania polskiej i światowej fotografii współczesnej. Jak co roku, wydarzenie ma też bogatą oprawę muzyczną. Do żywiołowej zabawy na parkiecie zachęcać będą między innymi: Bryte, Laboratorio Tropical, Mentalcut, Krzysztof „Freeze” Ostrowski czy Disko Zakvas.
Pierwsze muzyczne akcenty pojawią się już w wieczór otwarcia Fotofestiwalu, w czwartek (13.06). Najpierw, o g. 21.00 na plenerowej scenie centrum festiwalowego w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3 wystąpi Bryte – raper i wokalista pochodzący z Akry w Ghanie, mieszkający w Londynie. Jego styl to połączenie afro-elektroniki, rapu i eksperymentalnych dźwięków klubowych z Wielkiej Brytanii, Ghany i nie tylko. Współpracował z producentami takimi jak Gafacci, Scratcha DVA czy Mina, z którą odbywa międzynarodowe trasy koncertowe. Występował na festiwalach na całym świecie, w tym Glastonbury, Nyege Nyege i Primavera oraz koncertach w Jazz Cafe czy Village Underground w Londynie.
Godzinę później scenę przejmie Laboratorio Tropical. Ta DJ-ska grupa propagatorów muzyki i kultury klubowej krajów Południa zrzesza twórców odnajdujących się w cumbii, reggaetonie, baile funku, kuduro, afro housie i post-clubie.
W piątek (14.06) Fotofestiwal zaprasza na Stary Rynek na Polówkę – Noc Fotografii. Pokazom slajdów towarzyszyć będzie muzyka elektroniczna. O g. 21.00 wystąpi tam Krzysztof „FREEZE” Ostrowski. Bydgoski muzyk, instrumentalista i producent, najczęściej kojarzony jest z szeroko rozumianą sceną elektroniczną. Na jego działalność wpływa mnogość doświadczeń związanych dźwiękiem: wykształcenie muzyczne, lata produkcji muzyki elektronicznej czy praca w orkiestrze dętej.
Organizatorzy zachęcają, by chwilę później przenieść się do mieszczącego się po sąsiedzku kultowego pubu Casablanca, gdzie o g. 23.00 za deckami stanie Lesu – dj, beatmaker, kolekcjoner winyli, w swoich setach niekonwencjonalnie mieszający wiele stylów muzycznych, z wielkim zamiłowaniem sięgający po polskie produkcje.
Na sobotę (15.06) na g. 21.00 zaplanowano 23. Urodziny Fotofestiwalu w Muzeum Książki Artystycznej, podczas których zagrają: Ikarvs Live, Mentalcut i Basy Tropikalne.
Duet Ikarvs proponuje podróż przez różne gatunki elektroniki – euforyczny trance staje się pulsującym disco, za chwilę przechodzi w psychodeliczny ambient, by z zaskoczenia uderzyć zdekonstruowanym, basowym bitem. Jest tu miejsce na przebojowe refreny w stylu Caroline Polachek, jak i chóralne, spowite mgłą folku wokalizy czy transowe, pocięte pętle wokalne.
Z kolei Basy Tropikalne to inicjatywa promująca współczesną muzykę elektroniczną z krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki oraz ich diaspor. Początkowo funkcjonowała jako audycja radiowa (obecnie emitowana w warszawskim Radiu Kampus), później przekształciła się również w internetową wytwórnię muzyczną, serię imprez oraz agencję bookingową. Wydarzenia spod znaku Basów Tropikalnych odbywały się już w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu, a założyciel całego przedsięwzięcia – Mikołaj Kierski – miał okazję grać między innymi w Berlinie i Brukseli.
Trzeci z urodzinowych gości muzycznych – Mentalcut – jest DJ-em, producentem i autorem tekstów, współtwórcą projektu Lua Preta, a przede wszystkim miłośnikiem nowych brzmień z Afryki i Ameryki Południowej. Jego remiksy zdobyły popularność na międzynarodowych parkietach i wielokrotnie pojawiały się na antenach BBC, Rinse i NTS Radio.
Także drugi weekend Fotofestiwalu dostarczy taneczno-muzycznych wrażeń. W sobotę (22.06) na Afterparty do Willi przy Żeromskiego 117 zaprasza Disko Zakvas, czyli wyjątkowy kolektyw DJ-ski złożony z kuratorek i kuratorów, producentek i producentów wydarzeń kulturalnych, zafascynowanych muzyką world, lat 80. i zachowawczym techno. Początek o g. 22.00.
Po dziesięciu długich i intensywnych dniach festiwalowych organizatorzy proponują chwile niedzielnego relaksu. Wypełnią je kontemplacyjne tony projektu Cisza autorstwa bydgoskiego duetu Kasia Golla (wiolonczela) i Sławek Pieniak (syntezator modularny). Artyści skupiają się na tworzeniu delikatnych pejzaży, tekstur dźwiękowych, wprowadzających słuchacza w transcendentalny stan spokoju i wyciszenia, z dala od zgiełku codziennego świata, o czym przekonać się będzie można w Art_Inkubatorze od g. 18.00.
Fotofestiwal - 23. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi
13-23 czerwca 2024
www.fotofestiwal.com
Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej
Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi
Główni partnerzy: Futures Photography ze środków Unii Europejskiej Programu Kreatywna Europa, Pro Helvetia, Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Instytut Rumuński
Sponsor festiwalu: VisionExpress
Centrum festiwalowe: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.