Komunikaty PR

Elektrośmieci – zagrożenie dla środowiska naturalnego. Oto 3 sposoby, jak można

2023-04-06  |  12:00
Biuro prasowe

Elektrośmieci to urządzenia elektroniczne, które często są wyrzucane z powodu szybkiego rozwoju technologicznego. Sprzęty z dnia na dzień stają się przestarzałe, a producenci co kilka miesięcy prezentują ulepszone wersje oferowanych towarów. Ponadto, w wyniku użytkowania, telewizory, komputery, laptopy, smartfony, tablety, lodówki, pralki, odkurzacze, a także baterie i akumulatory ulegają zużyciu. Jeśli nie zostaną prawidłowo zabezpieczone i poddane recyklingowi to mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi. Większość urządzeń elektronicznych zawiera bowiem szkodliwe substancje, takie jak rtęć, ołów, kadm, bromowane związki organiczne, a także metale ciężkie. W momencie, gdy trafiają one na dzikie wysypiska śmieci, mogą zanieczyścić wodę, powietrze i glebę. I w konsekwencji – trafić do łańcucha pokarmowego, zagrażając zwierzętom i ludziom.

Jak zredukować ilość elektrośmieci?

Istnieją jednak proste sposoby, aby zminimalizować ilość produkowanych elektrośmieci. Po pierwsze, należy używać urządzeń elektronicznych tak długo, jak to możliwe, zanim zdecydujemy się na ich wymianę. Jeśli sprzęt przestanie działać, to w pierwszej kolejności warto spróbować go naprawić. Gdy chcemy dokonać wymiany na nowszy model, to pamiętajmy, że istnieje możliwość sprzedaży starego urządzenia, np. poprzez serwis ogłoszeniowy. Po drugie, warto zastanowić się nad wyborem bardziej ekologicznych i trwałych sprzętów. Należy wybierać te, które mają dłuższą żywotność, są łatwiejsze do naprawy i posiadają funkcję automatycznego wyłączania, gdy nie są używane – wtedy ich zapotrzebowanie na energię jest niższe.

Po trzecie, w przypadku, gdy urządzenie już nie nadaje się do użycia, należy pamiętać o jego odpowiednim unieszkodliwieniu. Zgodnie z obowiązującym prawem, sklepy z elektroniką zobowiązane są do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych, o ile jest on tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt sprzedawany. Należy również zaznaczyć, że baterie i akumulatory także należą do odpadów niebezpiecznych i nie powinny być wyrzucane do kosza na śmieci. 

– Różnego rodzaju baterie, nawet te najmniejsze, zawierają mnóstwo niebezpiecznych dla ludzi i środowiska związków chemicznych oraz pierwiastków. Tylko jedna, niewielka bateria guzikowa jest w stanie zatruć 1 metr sześcienny gleby i 400 l wody. Tak może się stać, gdy dostanie się ona np. na dzikie i niekontrolowane wysypisko – wskazuje Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Ważne jest również, aby wiedzieć, co dzieje się z elektrośmieciami, które oddajemy do punktów selektywnej zbiórki. Warto wybierać miejsca, które są certyfikowane i posiadają odpowiednie pozwolenia na przetwarzanie elektroodpadów. Adresy takich placówek z łatwością znajdziemy na stronie miasta, gminy lub powiatu oraz na stronie internetowej elektrosmieci.pl. Serwis ten umożliwia sprawdzenie lokalizacji pojemników, specjalnych punktów, a także oferuje bezpłatny odbiór dużych urządzeń z domu. 

Świadomość ekologiczna a dbanie o środowisko

Jedną z najważniejszych zasad jest to, by propagować świadomość ekologiczną w swoim otoczeniu i zachęcać innych do dbania o środowisko poprzez właściwe postępowanie z elektrośmieciami. Można dzielić się informacjami na temat selektywnej zbiórki i recyklingu oraz zachęcać do korzystania z usług i programów, które pomagają w unieszkodliwianiu problematycznych odpadów. Niektórzy sprzedawcy organizują akcje, w ramach których można oddać zużyty sprzęt elektroniczny, a w zamian otrzymać np. rabat na nowy produkt. W ten sposób urządzenia zostaną przetworzone w sposób odpowiedzialny.

– Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami to odpowiedzialność całego społeczeństwa. To od każdego z osobna zależy, czy elektrośmieci dostaną drugie życie, np. poprzez recykling użytych do ich wytworzenia materiałów, czy też trafią na dzikie wysypiska, zagrażając środowisku. Dlatego tak ważne jest odpowiednie unieszkodliwianie odpadów – podkreśla Felice Scoccimarro

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap Biuro prasowe
2024-08-07 | 08:00

Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap

Naukowcy są na etapie rekrutacji pacjentów do udziału w projekcie REFSAL. Niekomercyjne badanie kliniczne może zmniejszyć odsetek dzieci chorych na przemijający szybki oddech noworodka
Zdrowie 4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia
2024-08-02 | 01:00

4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia

Według badań ARC Rynek, we współpracy z ERHO Hestia, niemal połowa polskiego społeczeństwa korzysta z prywatnej służby zdrowia. Tylko co czwarty Polak (24 proc.) dobrze ocenia
Zdrowie Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?
2024-08-01 | 13:27

Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. W wyniku zakażeń wirusami hepatotropowymi każdego roku miliony

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Sport

Odpowiednio skomponowany jadłospis zwiększa efektywność treningów. Sportowcy amatorzy zapominają o warzywach i owocach

Specjaliści do spraw żywienia zauważają, że amatorzy sportu popełniają wiele błędów dietetycznych. Najczęstsze z nich to zbyt mała ilość warzyw i owoców w codziennej diecie, rezygnacja z produktów zbożowych, a jednocześnie zbyt duże spożycie białka. – Jeżeli sportowiec zapomina o warzywach i owocach, to dostarcza bardzo mało związków przeciwutleniających, które nie są w stanie w tej sytuacji neutralizować wolnych rodników wytwarzanych w czasie intensywnego wysiłku. One z kolei niszczą struktury komórkowe, ale też wpływają na gorszą pracę mózgu, szybsze starzenie się i zwiększają ryzyko nowotworów – mówi Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyczka kliniczna.

Gwiazdy

Justyna Szyc-Nagłowska: Mam odłożone pieniądze na czarną godzinę. Teraz muszę też myśleć o emeryturze i zabezpieczyć sobie moje życie

Trzy razy więcej mężczyzn (17 proc.) niż kobiet (6 proc.) inwestuje na rynkach finansowych – wynika z raportu przygotowanego dla mBanku. Justyna Szyc-Nagłowska, która była prelegentką podczas prezentacji tych badań, uważa, że taka sytuacja może wynikać chociażby z tego, że panie boją się wychodzić przed szereg i wkraczać na płaszczyznę przez lata zarezerwowaną dla płci męskiej.

Konsument

Przybywa konsumentów aronii. Mimo właściwości prozdrowotnych wciąż jest jednak za mało doceniana

Mimo że aronia jest znana z właściwości prozdrowotnych, to nadal nie może się przebić i trafić do grona ulubionych owoców sezonowych Polaków. Dietetycy ubolewają nad tym, że sięgamy po nią dużo rzadziej, niż powinniśmy. Producenci z kolei z powodzeniem wykorzystują ją w sokach, dżemach, koncentratach i innych przetworach, udowadniając, że wcale nie musi być ona kojarzona tylko z kwaśnym, cierpkim smakiem. Zawarte w niej związki działają antynowotworowo i przeciwzapalnie, zapobiegają miażdżycy i chorobom serca, chronią przed udarami, opóźniają rozwój choroby Parkinsona i Alzheimera, a także obniżają ciśnienie krwi.