Komunikaty PR

Energooszczędność, poprawa akustyki i bezpieczeństwa - Tubolit S z klasą BL-s1,

2024-07-30  |  17:00
Biuro prasowe

Tubolit S firmy Armacell to elastyczny, ekstrudowany materiał izolacyjny, który zapobiega stratom energetycznym na przesyle i zabezpiecza przed przenoszeniem hałasów przez strukturę budynku. Posiada klasę reakcji na ogień BL-s1, d0 (dla grubości 6, 9, 13 mm), a jego właściwości w zakresie termicznym, akustycznym, a także bezpieczeństwa pożarowego zostały potwierdzone przez niezależne laboratoria COBR i Efectis NL.

Cechy dobrych materiałów izolacyjnych

 

Podstawowym zadaniem materiałów izolacyjnych przeznaczonych do stosowania na systemach grzewczych i sanitarnych jest zmniejszenie strat energetycznych w przypadku transportu czynników o temperaturze innej od otoczenia oraz zwiększenie komfortu akustycznego w sąsiadujących pomieszczeniach poprzez redukcję przenoszenia dźwięków.

 

Tubolit S to produkt wykonany z pianki polietylenowej (PEF zgodna z normą EN 14313) o zamkniętej strukturze komórkowej, w formie gotowych otulin dostosowanych do najczęściej spotykanych średnic rur stosowanych w domach i budynkach użyteczności publicznej. Pianka zapewnia jednoczesną ochronę przed utratą nawet 90 % ciepła w przypadku systemów grzewczych bądź ciepłej wody (λd =0,04 W/m⋅K), jak również eliminuje zjawisko przenoszenia dźwięków dzięki odizolowaniu rury od konstrukcji budynku.

 

Wysoka elastyczność i dopasowanie do typowych instalacji przyspieszają i ułatwiają prace montażowe, a także dopasowanie otuliny do bardziej złożonych elementów instalacji takich jak kolanka, kształtki, kołnierze itp., zwiększając ciągłość i szczelność izolacji.

 

Pianka od zewnątrz posiada dodatkowo zewnętrzną foliową powłokę zapewniającą ochronę izolowanej powierzchni przed działaniem agresywnych materiałów budowlanych.

 

W celu zwiększenia komfortu w trakcie późniejszego użytkowania, Tubolit S dostępny jest w dwóch kolorach foliowej osłony – niebieskim i czerwonym – co umożliwia szybką i wygodną identyfikację rodzaju instalacji w przypadku konieczności przeprowadzenia prac naprawczych.

 

Wyższy stopień bezpieczeństwa

 

Systemy izolacyjne powinny sprawdzać się nie tylko w warunkach typowego użytkowania, ale również w sytuacjach awaryjnych, takich jak np. pożar. Otuliny Tubolit S (6, 9, 13mm) w oparciu o normy EN 13501-1, EN ISO 11925-2 i EN 13823 zostały sklasyfikowane w klasie reakcji na ogień BL-s1, d0, co potwierdza, że materiał nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia, emituje ograniczoną ilość dymu i nie wytwarza płonących kropli mogących przyczyniać się generowania poparzeń.

 

W przeciwieństwie do materiałów dobrze izolujących, ale zaliczanych do niższych klas reakcji na ogień, Tubolit S przyczynia się także do większego bezpieczeństwa użytkowników – zarówno w zakresie spowolnienia tempa rozwoju pożaru i jego rozprzestrzeniania się, jak również redukcji powstawania dymu zmniejszającego widoczność dróg ewakuacyjnych i mogącego powodować zatrucia lub poparzenia dróg oddechowych.

 

Dodatkowo Tubolit S spełnia restrykcyjne wymagania dotyczące lotnych związków organicznych europejskich certyfikacji- francuskiego, włoskiego, belgijskiego, niemieckiego AgBB, Blauer Engel i Eurofins Indoor Air Comfort GOLD). Dodatkowo, właściwości użytkowe Tubolit S marki Armacell zostały sprawdzone w niezależnych notyfikowanych laboratoriach badawczych Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego COBR Przemysłu Izolacji Budowlanej w Katowicach w zakresie maksymalnej temperatury roboczej oraz przez COBR i Efectis Nederland BV pod kątem reakcji na ogień i przewodności cieplnej.

 

Zgodnie z wynikami przeprowadzonych testów jednostka 0919 Güteschutzgemeinschaft Hartschaum e.V wydała certyfikat stałości właściwości użytkowych w zakresie reakcji na ogień i przewodności cieplnej oraz wszystkich istotnych deklarowanych przez producenta właściwości.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Handel

Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.

Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z  osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.