Komunikaty PR

Estetyka, funkcjonalność, bezpieczeństwo – urządzamy łazienkę przyjazną użytkown

2024-09-13  |  17:54

Jednym z podstawowych kryteriów, jakimi kierujemy się podczas urządzania łazienki jest estetyka. Jednak równie ważna jak trendy czy design jest funkcjonalność wnętrza i zastosowanych rozwiązań. Dlatego już na etapie projektowania pomieszczenia powinniśmy uwzględnić indywidualne potrzeby wszystkich domowników, zadbać o ich bezpieczeństwo oraz komfort. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że łazienka będzie przyjazna wszystkim użytkownikom.

 

Wyrazić swój styl

Trendy, barwy, materiały wykończeniowe odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia wizji wnętrza. Jednak zanim zaczniemy przeglądać najświeższe informacje o tym, co jest lub będzie modne w najbliższych sezonach, warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Te pozwolą nam zdefiniować styl aranżacji, który jest nam bliski. Stonowana kolorystyka czy intensywne barwy? Klasyka czy eklektyzm? W jakich wnętrzach czuję się dobrze? Ta wiedza to kompas, który poprowadzi nas przez szereg dostępnych na rynku rozwiązań i pomoże podjąć właściwe decyzje.

Łazienka to prywatna przestrzeń, w której możemy się zrelaksować po ciężkim dniu i odnaleźć harmonię. Dlatego tak ważne jest, aby jej styl współgrał z naszym wnętrzem, odzwierciedlał gust oraz indywidualne potrzeby. Jeśli dobrze czujemy się w jasnych i przytulnych barwach, możemy urządzić łazienkę w naturalnym stylu – postawić na ciepłe beże, biel, szarości czy brązy oraz drewno i kamień. Zwolennicy odważniejszych aranżacji mogą z kolei zdecydować się na wyraziste barwy i wybrać płytki czy mozaiki w intensywnym kolorze. Tu warto jednak pamiętać o umiarze i skonsultować pomysły z doświadczonym architektem wnętrz - radzi Joanna Karolczak, ekspertka firmy TECE.

Styl w aranżacji powinien być podstawą projektu, z kolei trendy warto przemycać w postaci dodatków, które w każdej chwili można zmienić – bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu łazienki. Przykładem tego typu rozwiązań są przyciski spłukujące – dostępne w wielu wykończeniach, takich jak złoto, drewno, beton czy kamień. Dlatego wybierając stelaż podtynkowy, zwróćmy uwagę na to, jak szeroka jest gama przycisków pasujących do danego modelu. Zadbajmy także o wizualną spójność, np. dobierając do armatury przycisk i profil prysznicowy w tej samej kolorystyce.

Na miarę potrzeb

Mówiąc o łazience bliskiej użytkownikom mamy na myśli przede wszystkim pomieszczenie funkcjonalne. Pod tym pojęciem kryją się z kolei takie kwestie, jak odpowiednia organizacja przestrzeni, jakość materiałów, nowoczesne technologie, odpowiednie oświetlenie poszczególnych stref, łatwość utrzymania w czystości.

Pojęcie komfortu dla każdego z nas może oznaczać coś innego. Dla jednych synonimem praktyczności będzie wanna, dla innych prysznic. Dlatego urządzając łazienkę warto skonsultować temat z użytkownikami, porozmawiać o ich potrzebach. Istnieją rozwiązania, które wprowadzają funkcjonalność pomieszczenia na wyższy poziom. Do nich możemy zaliczyć m.in. intuicyjne toalety myjące, które w sposób szczególny pozwolą nam zadbać o higienę i zrezygnować z bidetu – z korzyścią dla niewielkiej powierzchni pomieszczenia. Innym przykładem są przyciski spłukujące uruchamiane bezdotykowo i wyposażone w czujnik ruchu czy system LED – dodaje ekspertka TECE.

Podstawą jest także odpowiednio dobrane oświetlenie czy zabudowy meblowe, które pomieszczą wszystkie kosmetyki i akcesoria łazienkowe. Wybierając poszczególne elementy warto także zwrócić uwagę na kwestie czystości – na specjalne hydrofobowe powłoki, którymi pokryta jest ceramika czy szkło w kabinach prysznicowych.

 

Względy bezpieczeństwa

Kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze - bez nich nie możemy mówić o łazience przyjaznej użytkownikom. Dotyczy to w szczególności osób starszych, niepełnosprawnych czy dzieci. Warto uwzględnić ich potrzeby już na wczesnych etapach projektowania pomieszczenia oraz zdać się na wiedzę i doświadczenie projektantów.

Wiedza i znajomość wyzwań, przed jakimi stają osoby starsze i dzieci podczas korzystania z łazienki czy toalety, pozwala zaprojektować pomieszczenia sanitarne o szerokiej dostępności i wysokiej funkcjonalności. Niezwykle ważną kwestią jest wysokość, na jakiej zostanie zawieszona ceramika, a także brak progów i wszelkich przeszkód. Liczy się swoboda poruszania się oraz łatwy dostęp do poszczególnych stref czy sanitariatów. Warto zrezygnować z brodzika na rzecz odpływu liniowego. Wszelkiego rodzaju uchwyty, podest przy umywalce, antypoślizgowe płytki i dywaniki sprawią, że korzystanie z pomieszczenia będzie komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne – wyjaśnia Joanna Karolczak.

Zwróćmy także uwagę na kwestie higieny. Wybierajmy rozwiązania, które będą wspierać użytkowników w dążeniu do zachowania czystości i w bezpiecznym korzystaniu z łazienki. Na rynku istnieje ich coraz więcej – od przycisków czy baterii bezdotykowych, po elementy wyposażenia sanitarnego z antybakteryjną powłoką. W końcu łazienka bliska użytkownikom to pomieszczenie, w którym czujemy się dobrze, komfortowo i bezpiecznie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania Biuro prasowe
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Dom Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
2025-02-20 | 17:00

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Wyobraź sobie, że każdego ranka budzisz się wypoczęty i pełen energii. Co więcej, aby to osiągnąć nie potrzebujesz kolejnej kawy. Wystarczy naturalny, dostępny
Dom Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
2025-02-04 | 15:00

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli

Pod lupę bierzemy łóżka kontynentalne, które najczęściej zamawiają ludzie w naszym regionie, a także w całym kraju. Przyglądamy się im z uwagą. Wymieniamy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Konsument

Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.

Prawo

Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.