Eurowizja 2021: Brzozowski odzyskuje straty
Jeszcze tydzień temu reprezentant Polski podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji spadł na ostatnie miejsce w rankingu finalistów muzycznej rozgrywki, a już odbudowuje straconą pozycję. Rafał Brzozowski trafił właśnie z 17 miejsca na 13 lokatę. Co więcej, dotychczasowemu faworytowi konkursu – Gjon’sowi Tearsowi ze Szwajcarii coraz mocniej depcze po piętach litewska grupa The Roop.
Jak donosi londyńska firma Unibet, litewska grupa The Roop wyprzedziła na podium charyzmatyczną wokalistkę Senhit z San Marino. Podczas gdy prawdopodobieństwo wygranej reprezentantów Litwy wynosi 88% (kurs 1,14), szanse zdeklasowanej przez naszych sąsiadów reprezentantki San Marino wynoszą teraz już tylko i aż 83% (kurs 1,20). Na tym jednak nie koniec. Litewska grupa The Roop coraz bardziej dogania dotychczasowego faworyta tegorocznej edycji Eurowizji – Gjon’sa Tearsa. Ten ma aż 94% (kurs 1,06) szans na wygraną.
Rafał Brzozowski niczym Feniks z popiołów?
Z najnowszego zestawienia Unibetu wynika, że po ostrym piku w dół reprezentujący Polskę Rafał Brzozowski znów pnie się w rankingach faworytów. Z ostatniego – 17 miejsca trafił na 13 lokatę. To dobra wiadomość dla Brzozowskiego. Gorsza wiadomość dla jego fanów jest taka, że występ polskiego muzyka stanął pod znakiem zapytania ze względu na wystąpienie koronawirusa w jego zespole. Jeśli nawet Brzozowski nie odwoła występu, niewiele wskazuje na to, że zagrozi obecnym liderom eurowizyjnego rankingu. Zdaniem analityków londyńskiej firmy Unibet, szanse Polaka na zwycięstwo wynoszą tylko 26% (kurs 3,85).
Eurowizja w cieniu pandemii
65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 18, 20 i 22 maja 2021 w hali Ahoy w Rotterdamie. Koncerty zorganizuje Europejska Unia Nadawców (EBU) wraz holenderskimi nadawcami publicznymi. O wyborze Holandii na gospodarza Eurowizji przesądziła wygrana reprezentanta tego kraju – Duncana Laurence'a z 2019 roku. Holenderska telewizja miała początkowo zorganizować konkurs rok temu, ale plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa. W efekcie muzyczne popisy w ramach Eurowizji będzie można śledzić aż po rocznej przerwie.
Kontrowersje wokół Eurowizji
W czasie przygotowań do tegorocznej Eurowizji nie obyło się bez kontrowersji. Szwedzka partia polityczna Liberalerna i Białoruska Fundacja Solidarności Kulturalnej wystąpiły z wezwaniem do wykluczenia Białorusi
z konkursu. EBU stwierdziła, że piosenka jest niezgodna z niepolitycznym charakterem konkursu. Zobowiązała Białoruś do zmiany tekstu lub napisania nowego. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka nakazał Narodowej Państwowej Kompanii Radiowo-Telewizyjnej wybór nowego utworu na konkurs zamiast modyfikowania tekstu oryginalnej piosenki. Białoruski nadawca zgłosił w związku z tym utwór „Pesnia pro zajcew” Galasy ZMesta, ale piosenka została zdyskwalifikowana z tych samych powodów co wcześniej. W efekcie Białoruś nie będzie miała swojego reprezentanta podczas tegorocznej edycji Eurowizji.
BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...
"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Łódź bez makijażu w debiutanckiej płycie Wolnych Bałut
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.