Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także Manufaktury. To doskonała przestrzeń dla młodych artystów amatorów oraz profesjonalnych twórców, by podzielić się swoją miłością do folkloru, różnorodnej kultury ludowej i tradycji narodowych. Jakie atrakcje zaplanowano w Manufakturze?
Środa, 26 czerwca, godz. 21 – Folkowe Pianina, wernisaż instalacji artystycznej
„Folkowe Pianina” to instalacja artystyczna składająca się z trzech pianin zdobionych wyjątkową techniką decoupage’u oraz malarstwa akrylowego, inspirowanego kulturami: łowicką, orientalną i afrykańską. Projekt ma promować ideę upcyklingu oraz syntezy muzyki ze sztuką inspirowaną kulturami różnych narodów. Każde z pianin będzie więc nie tylko obiektem plastycznym, ale też źródłem dźwięku – muzyki etnicznej, mającej źródło w wymienionych wyżej kulturach. Podczas wernisażu zostanie zaprezentowana etiuda taneczna inspirowana tańcami polskimi w wykonaniu tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca „Poltex”.
Czwartek, 27 czerwca, godz. 15-16.30 – Tańcz Folk i się uśmiechaj! Uliczne improwizacje taneczne
Zabawy animacyjne oraz flashmoby taneczne w wykonaniu zespołów uczestniczących w festiwalu. Młodzi artyści zaproszą gości Manufaktury do wspólnej zabawy, zapowiadając jednocześnie piątkowy koncert.
Piątek, 28 czerwca, godz. 15-22 – Gwiazdy Folkowej Estrady, koncert
Koncert wokalistów i tancerzy – uczestników festiwalu i gości z całego świata, w tym m.in. z Algierii, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Indii, Łotwy, Meksyku, Serbii czy Uzbekistanu.
Niedziela, 30 czerwca, godz. 13-18 – Folkowy rynek sztuki
Impreza plenerowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Inauguracja warsztatów artystycznych i rękodzielniczych, multimedialnej gry miejskiej i animacje.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.