Finaliści konkursu Young Design 2024 – teraz w DOMOTECE!
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Young Design 2024 to wyjątkowa inicjatywa, której celem jest wsparcie młodych projektantów na ich drodze do sukcesu zawodowego. Tegoroczni finaliści zaprezentowali niezwykle innowacyjne projekty, które wyznaczą nowe kierunki w polskim wzornictwie. Prace finalistów konkursu, zorganizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, można obejrzeć teraz w przestrzeniach Warszawskiego Centrum Designu DOMOTEKA. 17.edycja konkursu Young Design 2024 odbywała się pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”. 10 października o godz.18:00 w DOMOTECE odbędzie się spotkanie z finalistami konkursu oraz Jadwigą Husarską i przedstawicielami organizatora konkursu IWP.
DOMOTEKA od samego początku istnienia przywiązuje ogromną wagę do tematów związanych z ochroną środowiska i zrównoważonego rozwoju. Wspieranie działań opartych na zasadach ESG oraz promowanie idei re-use i recyklingu są integralną częścią tej misji. Wielu najemców DOMOTEKI oferuje produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Takie podejście odzwierciedla zaangażowanie Centrum Designu w promowanie bardziej ekologicznych rozwiązań, zarówno w sferze wzornictwa, jak i codziennego życia. Już 10 października Domoteka stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia, podczas którego będzie można spotkać się z finalistami prestiżowego konkursu Young Design 2024. To doskonała okazja do rozmów na temat najnowszych trendów i kierunków w polskim wzornictwie. Wydarzenie będzie również okazją do spotkania z ekspertami Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz Jadwigą Husarską ze znanego studia Husarska Design i partnerami projektu Green Lane.
Hasło tegorocznego konkursu Young Design "REsponsibility" to coś więcej niż odpowiedzialność – to okazja do poszukiwań, redefiniowania i tworzenia nowego podejścia do projektowania. Szansa, by przemieniać projekty w manifest świeżych kierunków, które łamią schematy i przekraczają granice. Poszukiwane były zatem koncepcje, które śmiało odpowiedzą na zmiany współczesnego świata, oferując nowe rozwiązania – od projektów produktowych, przez innowacyjne usługi i aplikacje, aż po nowatorskie podejście do materiałów i cyklu życia produktów.
Główną nagrodę w konkursie zdobyła Karolina Szpakowska za projekt „Gelanteria” – biodegradowalne akcesoria butikowe z bioplastiku. Oliwia Ledzińska została wyróżniona za projekt „Nowo Nowo” – lampy stworzone z odpadów organicznych. Mariusz Śmietana nagrodzony został za system wykorzystujący energię słoneczną, a Weronika Karska - za zestaw do robienia jogurtu „Melu”. Na wystawie w DOMOTECE można też znaleźć namiastkę projektów kuratora wystawy, Husarska Design. Studio Husarska Design projektuje „pomysłowe życie”, przesuwając granice wyobraźni poprzez value design. Wizją projektantki jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które będą inspirować do pozytywnych zmian i wywierać trwały wpływ na nasze codzienne życie. Zobaczymy tu unikalne meble z kolekcji ReHemptation by Husarska, wykonane z nowatorskiego materiału Strumber – ekologicznej alternatywy dla drewna, pozyskiwanej z konopi włóknistych. Materiał ten charakteryzuje się wyjątkową zdolnością do akumulacji CO2, pochłaniając aż 1407 kg CO2 na każdy metr sześcienny. Strumber został opracowany przez zespół The True Green, we współpracy z Husarską. Ławka HempSquare i stół HempDen, będące częścią tej kolekcji, zostały zaprezentowane na Vienna Design Festival oraz Łódź Design Festival, a także wyróżnione w prestiżowym konkursie Seoul Design Award 2023. Każdy mebel z kolekcji ReHemptation posiada unikalny charakter, w którym forma doskonale współgra z funkcją, podkreślając jednocześnie piękno starannie dopracowanych detali.
Centrum Designu DOMOTEKA nie tylko oferuje szeroką i kompletną ofertę produktową (marki światowe, europejskie i polskie), ale poprzez organizację wydarzeń, spotkań czy wystaw prezentuje nowe kierunki w designie, wspierając przy okazji młode talenty.
Wystawa jest dostępna do końca października, a szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych DOMOTEKI.
DOMOTEKA, ul. Malborska 41 w Warszawie.
Wstęp wolny, zapraszamy do rejestracji: domoteka@okkpr.pl
Więcej informacji: domoteka.pl

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.