Collegium Pharmaceuticum nagrodzone w konkursie „Arcydzieło sztuki budowlanej"
W piątek, 14 października w bydgoskiej Fabryce Lloyda odbyła się finałowa gala konkursu „Arcydzieło sztuki budowlanej 2022”. Jej organizatorem jest Kujawsko-Pomorska Izba Budownictwa. Zrealizowana przez firmę ALSTAL budowa Collegium Pharmacuticum została wyróżniona w kategorii obiektów użyteczności publicznej.
Konkurs „Arcydzieło sztuki budowlanej” zorganizowany został po raz drugi. - Celem konkursu jest wyróżnienie najciekawszych obiektów budowlanych oraz promowanie sztuki budowlanej i uczestników całego procesu inwestycyjnego oraz realizacyjnego – powiedział Andrzej Cieślik, prezes zarządu Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa.
Kapituła konkursu wyróżniła najlepsze inwestycje w pięciu kategoriach: budownictwo mieszkaniowe, użyteczności publicznej, przemysłowe, inżynieryjne i drogowe, a także obiekty zrewitalizowane. Zgłoszone obiekty musiały być zrealizowane od 1 stycznia 2021 roku do 31 sierpnia 2022 roku.
W kategorii budownictwo użyteczności publicznej laureatem została firma ALSTAL Grupa Budowlana za budowę gmachu Collegium Pharmaceuticum oraz Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej w Poznaniu, realizowanej dla Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Nagrodę w imieniu firmy odebrał Krzysztof Kowalski, Dyrektor Oddziału Poznań ALSTAL Grupa Budowlana.
W Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej znalazł się kompleks specjalistycznych laboratoriów, w których prowadzone będą badania nad nowymi lekami i ich skutkami oddziaływania na ludzi. W pozostałej części nowoczesnego obiektu Collegium Pharmaceuticum znalazły się sale dydaktyczne, a także dziekanat Wydziału Farmacji. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi nieco ponad 10.000 m2, kubatura 57 493 m3, a wartość kontraktu blisko 89 mln zł.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu już 1 marca

Ponad 60% kobiet prowadzących biznes doświadczyło kryzysu psychicznego
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.