Collegium Pharmaceuticum nagrodzone w konkursie „Arcydzieło sztuki budowlanej"
W piątek, 14 października w bydgoskiej Fabryce Lloyda odbyła się finałowa gala konkursu „Arcydzieło sztuki budowlanej 2022”. Jej organizatorem jest Kujawsko-Pomorska Izba Budownictwa. Zrealizowana przez firmę ALSTAL budowa Collegium Pharmacuticum została wyróżniona w kategorii obiektów użyteczności publicznej.
Konkurs „Arcydzieło sztuki budowlanej” zorganizowany został po raz drugi. - Celem konkursu jest wyróżnienie najciekawszych obiektów budowlanych oraz promowanie sztuki budowlanej i uczestników całego procesu inwestycyjnego oraz realizacyjnego – powiedział Andrzej Cieślik, prezes zarządu Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa.
Kapituła konkursu wyróżniła najlepsze inwestycje w pięciu kategoriach: budownictwo mieszkaniowe, użyteczności publicznej, przemysłowe, inżynieryjne i drogowe, a także obiekty zrewitalizowane. Zgłoszone obiekty musiały być zrealizowane od 1 stycznia 2021 roku do 31 sierpnia 2022 roku.
W kategorii budownictwo użyteczności publicznej laureatem została firma ALSTAL Grupa Budowlana za budowę gmachu Collegium Pharmaceuticum oraz Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej w Poznaniu, realizowanej dla Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Nagrodę w imieniu firmy odebrał Krzysztof Kowalski, Dyrektor Oddziału Poznań ALSTAL Grupa Budowlana.
W Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej znalazł się kompleks specjalistycznych laboratoriów, w których prowadzone będą badania nad nowymi lekami i ich skutkami oddziaływania na ludzi. W pozostałej części nowoczesnego obiektu Collegium Pharmaceuticum znalazły się sale dydaktyczne, a także dziekanat Wydziału Farmacji. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi nieco ponad 10.000 m2, kubatura 57 493 m3, a wartość kontraktu blisko 89 mln zł.
![Ponad 60% kobiet prowadzących biznes doświadczyło kryzysu psychicznego Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_522887258,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Ponad 60% kobiet prowadzących biznes doświadczyło kryzysu psychicznego
![Wakacje składkowe dla przedsiębiorców](/files/_uploaded/glownekonf_1235986789,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców
![Santander Bank wybrał McCANN Poland do obsługi kreatywnej segmentów MŚP i Young](/files/_uploaded/glownekonf_1147241307,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Santander Bank wybrał McCANN Poland do obsługi kreatywnej segmentów MŚP i Young
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.