Komunikaty PR

Fundacja Rodzinna dobrym sposobem na platformę inwestycyjną

2023-09-13  |  11:00
Biuro prasowe

Od maja tego roku biznes rodzinny żyje tematem fundacji rodzinnej. A wszystko za sprawą wejścia w życie ustawy, na którą czekaliśmy trzy dekady. I jak zwykle w takiej sytuacji, okazało się, że nie brakuje głosów wypaczających sens tego rozwiązania. Symbolem „krzywego zwierciadła” może być stwierdzenie jednego z bankierów, który na pytanie, czy może założyć rachunek dla fundacji rodzinnej, stwierdził: „A, dla tego instrumentu podatkowego?”. I to jest potwierdzenie, jak głęboka jest nieznajomość nowej instytucji. Dr nauk prawnych Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej Lex, która jako pierwsza w Polsce złożyła wszystkie dokumenty by założyć fundację rodzinną, wyjaśnia jak działa fundacja jako platforma inwestycyjna.

W obliczu coraz bardziej skomplikowanego świata finansowego, fundacja rodzinna staje się coraz bardziej popularnym wyborem jako platforma inwestycyjna dla osób poszukujących stabilności, kontroli i długoterminowych korzyści. Dzięki swojej unikalnej strukturze, fundacja rodzinna oferuje wiele zalet, które przekonują do niej inwestorów z różnych dziedzin i kategorii wiekowych.

- Znaczenie fundacji rodzinnej jest bardzo zróżnicowane. Pięć najistotniejszych odsłon fundacji to: fundacja rodzinna jako wehikuł sukcesyjny, skarbiec rodzinny, platforma inwestycyjna, bank rodzinny lub jako podmiot holdingowy. Do tej pory stosunkowo mało powiedziano (napisano) o fundacji rodzinnej jako platformie inwestycyjnej. A zrozumienie tej funkcji fundacji rodzinnej znacząco rozszerza krąg osób, dla których ta instytucja może okazać się bardzo atrakcyjna. Poza firmami rodzinnymi, jako naturalnymi adresatami nowej instytucji w prawie, fundacją rodzinną mogą zainteresować się także osoby, które nie prowadzą firm, ale dysponują już majątkiem, który chcą pomnażać. A takich osób w Polsce jest coraz więcej – mówi dr nauk prawnych Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej Lex.

Jak działa fundacja rodzinna jako platforma inwestycyjna?

Na początku warto zacząć od katalogu dozwolonej przez ustawodawcę działalności gospodarczej. Jedną z nich jest nabywanie i zbywanie papierów wartościowych (w tym także instrumentów pochodnych).

- Fundacja rodzinna może aktywnie operować m.in. na giełdzie, zyskując na wejściu istotną przewagę, czyli nie płacąc podatku Belki od zysków kapitałowych. Oznacza to w praktyce, że w dyspozycji fundacji rodzinnej pozostaje więcej środków na reinwestycję – dodaje ekspertka.

Fundacja rodzinna ma także prawo przystępować do spółek, funduszy, spółdzielni (w kraju lub za granicą). Co ważne, założycielem tych podmiotów nie musi być ani fundator ani beneficjenci (choć oczywiście mogą). Oznacza to, że nie trzeba być właścicielem spółki, żeby myśleć o inwestycji w takie aktywa z wykorzystaniem fundacji rodzinnej. Dywidendy i korzyści finansowe uzyskiwane z tego tytułu są zwolnione z podatku dochodowego. I podobnie, jak w przypadku pierwszego przykładu, inwestorowi pozostaje więcej środków na reinwestycje.

- Wśród inwestorów popularne jest także nabywanie nieruchomości w celu osiągania zysku z tytułu najmu, a w konsekwencji gromadzenie środków na dalsze zakupy nieruchomości. Popularne rozwiązanie, głównie ze względu na rozumienie zasad tego rynku. Dla wielu osób inwestycje w papiery wartościowe bywają mniej zrozumiałe i obarczone, w ich przekonaniu, większym ryzykiem. Niezależnie od tego, czy inwestują jako osoby fizyczne, czy jako osoby prowadzące działalność gospodarczą w tym zakresie, muszą płacić podatek dochodowy (ryczałt, podatek liniowy lub podatek wg skali). W konsekwencji na reinwestycje pozostaje mniej środków. Chyba, że taki pomysł inwestycyjny będzie realizowany z wykorzystaniem fundacji rodzinnej. W takiej sytuacji zyski z najmu zwolnione są z jakiegokolwiek podatku dochodowego. Każdy inwestor jest w stanie wyliczyć, o ile szybciej będzie w stanie zrealizować swój kolejny cel, czyli zakup następnej nieruchomości – twierdzi Małgorzata Rejmer.

Fundacja rodzinna może pełnić funkcję platformy inwestycyjnej, niezależnie od tego, czy prowadzimy firmę rodzinną, czy dysponujemy nadwyżkami niezwiązanymi z biznesem, które chcemy inwestować i budować kapitał na pokolenia. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań w Europie i warto po nie sięgać.

 

Kancelaria Finansowa Lex – kancelaria prawno – konsultingowa zajmująca się doradztwem biznesowym, finansowym i prawnym,  specjalizująca się m.in. w  sukcesji biznesu oraz bieżącej obsłudze firm rodzinnych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP Biuro prasowe
2024-04-24 | 08:00

Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP

W trakcie uroczystego wieczoru na zakończenie konferencji E-Leasing Day 6.0, organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL), zostały wręczone odznaczenia państwowe dla osób
Finanse Toyota Bank podwyższa oprocentowanie Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy
2024-04-22 | 09:00

Toyota Bank podwyższa oprocentowanie Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy

Toyota Bank kontynuuje wprowadzanie korzystnych zmian w ofercie lokat, reagując na oczekiwania klientów. Bank podnosi oprocentowanie swojej flagowej Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy do
Finanse 3 sposoby na wysoką dopłatę do PIT
2024-04-18 | 11:00

3 sposoby na wysoką dopłatę do PIT

Rok temu podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości za 2022 r. Za 2021 r. ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.