Komunikaty PR

Kiedy emerytura nie wystarcza – jak dorobić mimo pandemii?

2021-04-16  |  10:00

Według danych ZUS, średnia emerytura w grudniu 2020 roku wyniosła jedynie 2505 zł, a aż 539 tys. osób otrzymało świadczenie w wysokości kwoty minimalnej 1200 zł lub nawet od niej niższe. Trudności finansowe sprawiają, że niemal co piąty senior deklaruje, że doświadczył braku pieniędzy na realizację podstawowych potrzeb, takich jak opłacenie rachunków czy wykupienie leków[1]. Z tego powodu coraz większa liczba osób starszych rozważa dalszą aktywność zawodową na emeryturze.

Trudna sytuacja emerytów    

Dotykający wielu seniorów problem niskich emerytur sprawia, że aż 67% Polaków[2] spodziewa się, że ich emerytura nie wystarczy im na przeżycie nawet na minimalnym poziomie. Mimo to, 56% badanych przyznaje, że nie oszczędza pieniędzy na starość. Prawdopodobnie z tego powodu, aż 40% respondentów obawia się momentu przejścia na emeryturę, a 61% z nich wprost boi się braku środków do życia. Nie dziwi więc, że ponad połowa Polaków (55%) przyznaje, że będzie aktywna zawodowo także podczas emerytury[3]. Odnalezienie się na rynku pracy niewątpliwie będzie stanowić coraz to większe wyzwanie wraz ze wzrostem znajdujących się na nim seniorów.  

Jak dorobić w czasach pandemii?

Według danych ZUS w 2020 roku na rynku pracy było aktywnych co najmniej 850 tys. osób w wieku emerytalnym, a potencjalni emeryci stanowili 5% aktywnych zawodowo[4]. Wielu z nich podejmując się pracy w celu uzupełnienia braków w domowym budżecie, decyduje się na pracę tymczasową lub w niepełnym wymiarze godzinowym. Aktualnie sytuację utrudnia jednak panująca pandemia, która ograniczyła ich dotychczasowe możliwości zarobkowe.

- Pandemia Covid-19 i towarzyszące jej obostrzenia wpłynęły nie tylko na życie społeczne wielu seniorów, ale utrudniły im też podjęcie pracy w dotychczasowej formule, np. przy opiece nad dziećmi, których rodzice z racji pracy zdalnej nie potrzebują już pomocy w tym zakresie. W takim przypadku alternatywą może być chociażby wykorzystanie posiadanego doświadczenia i  podjęcie przez nich pracy w charakterze opiekuna niesamodzielnej osoby starszej – komentuje Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

Emigracja? Szansa nie tylko dla młodych

Dla wielu polskich emerytów szansą może być także praca w państwach Europy Zachodniej, w których mogą uzyskać zdecydowanie wyższe zarobki za wykonywanie tych samych obowiązków. Dobre perspektywy zawodowe daje między innymi praca w opiece senioralnej – w tej branży w Europie brakuje obecnie ponad 2 mln pracowników[5]. Jednocześnie, jest to profesja, w której duże znaczenie może mieć posiadane przez wielu seniorów doświadczenie w opiece nad dziećmi lub starszymi członkami rodziny. Warto także dodać, że chcąc podjąć pracę za granicą, można skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, które wspierają nas w odpowiednim zaplanowaniu takiego wyjazdu.  

- Dużym ułatwieniem dla emerytów poszukujących pracy za granicą może być wyjazd za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy delegującej pracowników na dany rynek. W Promedica24 to my łączymy opiekunów z potrzebującymi wsparcia niesamodzielnymi osobami starszymi, a także dbamy, aby nasi opiekunowie przeszli odpowiednie przeszkolenie. Zapewniamy im również przejazd bezpośrednio do miejsca wykonywania usług opiekuńczych, a w dobie pandemii zajmujemy się także wynikającymi z obostrzeń formalnościami – dodaje Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

Polacy nadal są w Europie cenionymi pracownikami, czego jak widać nie zmienia nawet panująca pandemia koronawirusa, a dla chętnych do podjęcia nowej aktywności przeszkodą nie jest również wiek czy brak kwalifikacji.


[1] Szlachetna Paczka, Raport o biedzie 2020 „7 nieszczęść”

[2] Badanie serwisu InterviewMe „Czy Polacy boją się emerytury?”

[3] Tamże 

[4] Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

[5] Raport Promedica24 „Perspektywy rozwoju opieki senioralnej w Europie, 2020”

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie Biuro prasowe
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Finanse Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu już 1 marca
2025-02-12 | 17:00

Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu już 1 marca

1 marca w hotelu Hilton w Warszawie odbędzie się Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu oraz finał XXXII edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu. Nagrodę specjalną BCC
Finanse Ponad 60% kobiet prowadzących biznes doświadczyło kryzysu psychicznego
2024-11-21 | 12:00

Ponad 60% kobiet prowadzących biznes doświadczyło kryzysu psychicznego

Choć raport podkreśla, że prowadzenie biznesu w Polsce jest trudne dla każdego przedsiębiorcy, bardziej obciążone są kobiety. 3/5 przedsiębiorczyń prowadzących własną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Infrastruktura

Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.