Komunikaty PR

Kiedy emerytura nie wystarcza – jak dorobić mimo pandemii?

2021-04-16  |  10:00

Według danych ZUS, średnia emerytura w grudniu 2020 roku wyniosła jedynie 2505 zł, a aż 539 tys. osób otrzymało świadczenie w wysokości kwoty minimalnej 1200 zł lub nawet od niej niższe. Trudności finansowe sprawiają, że niemal co piąty senior deklaruje, że doświadczył braku pieniędzy na realizację podstawowych potrzeb, takich jak opłacenie rachunków czy wykupienie leków[1]. Z tego powodu coraz większa liczba osób starszych rozważa dalszą aktywność zawodową na emeryturze.

Trudna sytuacja emerytów    

Dotykający wielu seniorów problem niskich emerytur sprawia, że aż 67% Polaków[2] spodziewa się, że ich emerytura nie wystarczy im na przeżycie nawet na minimalnym poziomie. Mimo to, 56% badanych przyznaje, że nie oszczędza pieniędzy na starość. Prawdopodobnie z tego powodu, aż 40% respondentów obawia się momentu przejścia na emeryturę, a 61% z nich wprost boi się braku środków do życia. Nie dziwi więc, że ponad połowa Polaków (55%) przyznaje, że będzie aktywna zawodowo także podczas emerytury[3]. Odnalezienie się na rynku pracy niewątpliwie będzie stanowić coraz to większe wyzwanie wraz ze wzrostem znajdujących się na nim seniorów.  

Jak dorobić w czasach pandemii?

Według danych ZUS w 2020 roku na rynku pracy było aktywnych co najmniej 850 tys. osób w wieku emerytalnym, a potencjalni emeryci stanowili 5% aktywnych zawodowo[4]. Wielu z nich podejmując się pracy w celu uzupełnienia braków w domowym budżecie, decyduje się na pracę tymczasową lub w niepełnym wymiarze godzinowym. Aktualnie sytuację utrudnia jednak panująca pandemia, która ograniczyła ich dotychczasowe możliwości zarobkowe.

- Pandemia Covid-19 i towarzyszące jej obostrzenia wpłynęły nie tylko na życie społeczne wielu seniorów, ale utrudniły im też podjęcie pracy w dotychczasowej formule, np. przy opiece nad dziećmi, których rodzice z racji pracy zdalnej nie potrzebują już pomocy w tym zakresie. W takim przypadku alternatywą może być chociażby wykorzystanie posiadanego doświadczenia i  podjęcie przez nich pracy w charakterze opiekuna niesamodzielnej osoby starszej – komentuje Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

Emigracja? Szansa nie tylko dla młodych

Dla wielu polskich emerytów szansą może być także praca w państwach Europy Zachodniej, w których mogą uzyskać zdecydowanie wyższe zarobki za wykonywanie tych samych obowiązków. Dobre perspektywy zawodowe daje między innymi praca w opiece senioralnej – w tej branży w Europie brakuje obecnie ponad 2 mln pracowników[5]. Jednocześnie, jest to profesja, w której duże znaczenie może mieć posiadane przez wielu seniorów doświadczenie w opiece nad dziećmi lub starszymi członkami rodziny. Warto także dodać, że chcąc podjąć pracę za granicą, można skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, które wspierają nas w odpowiednim zaplanowaniu takiego wyjazdu.  

- Dużym ułatwieniem dla emerytów poszukujących pracy za granicą może być wyjazd za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy delegującej pracowników na dany rynek. W Promedica24 to my łączymy opiekunów z potrzebującymi wsparcia niesamodzielnymi osobami starszymi, a także dbamy, aby nasi opiekunowie przeszli odpowiednie przeszkolenie. Zapewniamy im również przejazd bezpośrednio do miejsca wykonywania usług opiekuńczych, a w dobie pandemii zajmujemy się także wynikającymi z obostrzeń formalnościami – dodaje Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

Polacy nadal są w Europie cenionymi pracownikami, czego jak widać nie zmienia nawet panująca pandemia koronawirusa, a dla chętnych do podjęcia nowej aktywności przeszkodą nie jest również wiek czy brak kwalifikacji.


[1] Szlachetna Paczka, Raport o biedzie 2020 „7 nieszczęść”

[2] Badanie serwisu InterviewMe „Czy Polacy boją się emerytury?”

[3] Tamże 

[4] Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

[5] Raport Promedica24 „Perspektywy rozwoju opieki senioralnej w Europie, 2020”

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Nawet 100 zł premii za założenie Moto Lokaty w Toyota Bank Biuro prasowe
2021-02-23 | 15:00

Nawet 100 zł premii za założenie Moto Lokaty w Toyota Bank

Toyota Bank Polska startuje z najnowszą akcją promocyjną „Moto Lokata z premią”. W ramach akcji, klienci którzy posiadają aktywne konto w Toyota Bank oraz założą Moto
Finanse Nowa strona internetowa Toyota Bank i Toyota Leasing
2021-02-23 | 14:00

Nowa strona internetowa Toyota Bank i Toyota Leasing

Toyota Bank oraz Toyota Leasing działające w ramach struktur Toyota Financial Services Polska, odświeżyły swoją stronę internetową oraz wprowadziły dodatkowe funkcjonalności
Finanse Finanse w związkach Polaków - wspólne życie, osobne portfele
2021-02-12 | 08:00

Finanse w związkach Polaków - wspólne życie, osobne portfele

Osoby, które znalazły swoją drugą połowę oprócz uczucia często dzielą także finanse. Wspólne życie nie zawsze oznacza jednak wspólny portfel. 51 proc.

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Iwona Węgrowska: Bardzo chciałabym ważyć 50 kg. Mam jednak problem z zatrzymywaniem się wody w organizmie i często nawet jak mało jem, to wyglądam jak balon

Wokalistka postanowiła wykorzystać ostatnie tygodnie na to, żeby zadbać o formę, zrzucić kilka zbędnych kilogramów i z gracją zaprezentować się na plaży w kostiumie kąpielowym. Założyła sobie, że chce osiągnąć wagę 50 kg. Dlatego też stosuje oczyszczającą dietę dr Dąbrowskiej i całkowicie zrezygnowała z jedzenia mięsa. Piosenkarka przyznaje też, że niezwykle uciążliwe jest dla niej zatrzymywanie się wody w organizmie. Przez to czuje się bardzo niekomfortowo.

Media

Piotr Gruszka: Cierpliwość przydała się w programie „Power Couple”. Pierwszy raz byliśmy tak długo bez dzieci i to był dla nas test

Nowy program TVN „Power Couple” był sprawdzianem zaufania dla par, które wzięły w nim udział. Uczestnicy, aby potwierdzić siłę związku, wykonują ciekawe, a niekiedy czasami nawet ekstremalne zadania. Wśród par, które walczą w pierwszej edycji show, znaleźli się siatkarz Piotr Gruszka wraz z żoną Aleksandrą Szettel-Gruszką. Małżeństwo bardzo dobrze się bawiło na planie programu. Sportowiec zaznacza, że dzięki trudnym konkurencjom jeszcze lepiej poznał swoją żonę i docenił jej wytrwałość.

Robotyka i SI

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje futbol. Analizuje mecz i zagrania zawodników oraz pozwala opracować strategię pod konkretnego przeciwnika

Według szacunków 30–35 proc. bramek podczas meczów piłki nożnej pada w wyniku stałych fragmentów gry. Dogłębna analiza działań ma kluczowe znaczenie, aby móc je maksymalnie zoptymalizować, a tym samym uzyskać przewagę nad rywalami. Dzięki sztucznej inteligencji można łatwo zanalizować wybrane fragmenty gry poszczególnych zawodników czy sprawdzić taktykę. Kamery wspierane przez SI pozwalają mierzyć prędkość podań, rotację piłki czy śledzić pozycje zawodników. Co równie ważne, sztuczna inteligencja może przewidywać szanse powodzenia dla różnych taktyk gry. Takie rozwiązania są już dostępne w polskiej piłce.