Komunikaty PR

Letnie tankowanie – ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

2022-06-30  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Julia Poncyljusz
Biuro Prasowe Unibet w Polsce

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
506023601
www.visiongroup.pl

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.

 

Rosnące ceny na stacjach paliw i sensacyjne doniesienia o montażu nowych, czterocyfrowych pól na wyświetlaczach rozgrzewają wyobraźnię kierowców. Dynamiczny wzrost inflacji w połączeniu ze wciąż trwającym kryzysem surowcowym pogłębiły skłonność do formułowania pesymistycznych prognoz. Ostatni tydzień czerwca przyniósł spadek poziomu cen baryłki ropy (Brent) w kontraktach giełdowych poniżej 106 USD, a następnie powrót do wartości oscylujących wokół 112 USD.  To jednak wciąż o 15 USD mniej od rekordów z początku czerwca. Spadek ceny kontraktów nie oznacza jednak poprawy nastrojów na rynkach paliwowych. W obliczu trwającego kryzysu geopolitycznego ich zachowanie wciąż pozostaje wysoce niepewne. Dwucyfrowe ceny paliw obecnie stanowią jednak mało realny scenariusz. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają prawdopodobieństwo przekroczenia w tym roku detalicznej ceny 10 PLN za litr Pb95 na 24%, za litr Pb98 na 25%, a za litr diesla na 28%.

 

Wakacje najdroższe od lat

Sektor turystyczny w Europie Środkowo-Wschodniej przeżywa okres najtrudniejszy od wielu lat. Najpierw zamrożenie związane z kryzysem zdrowotnym, potem kolejne spowolnienie w konsekwencji nagłego załamania geopolitycznego. Niepewność turystów w zakresie bezpieczeństwa tego obszaru geograficznego to zjawisko nowe, które jeszcze kilka lat temu było trudne do wyobrażenia. Na bieżącej sytuacji cierpi również turystyka wewnętrzna, która ze względu na wysoki poziom inflacji i rosnące koszty transportu staje się zbyt droga dla wielu konsumentów, którzy w konsekwencji rezygnują z wakacyjnych wyjazdów. Według wielu ekspertów tegoroczne urlopy wielu Polaków spędzi w domach, korzystając z wolnego czasu w zaciszu własnego „M” lub posesji. Prognoz tych nie poprawiają ceny paliw, których wysokość znacząco zwiększa koszt podróży. Trend wzrostowy w tym zakresie pozostaje nieprzerwany. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają na 45% prawdopodobieństwo, że średnia cena Pb95 przekroczy w lipcu wartość 8 PLN.

 

Vitay(cie) obniżki???

Państwowy koncern paliwowy PKN Orlen wprowadził szeroko komentowany program rabatowy, w ramach którego posiadacze karty lojalnościowej i aplikacji Vitay będą mogli zakupić taniej do 150 litrów dowolnego paliwa w maksymalnie trzech tankowaniach w ciągu miesiąca. Wartość obniżki to 30 gr na litrze, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny (minimum trójka dzieci) to 40 gr na litrze. Skorzystanie z obniżki pozwala efektywnie obniżyć rachunek na stacjach benzynowych. Eksperci podkreślają jednak, że akcja ta pozostawia pole do nadużyć. Kartę lojalnościową może założyć każdy, w tym także osoby nieposiadające samochodu, czy nawet prawa jazdy. Szacuje się, że miesięczny koszt utrzymania akcji wyniesie 800 mln PLN. Państwowy potentat jest jednak prawdopodobnie w stanie ponieść tę cenę – wskazują na to rekordowe przychody z pierwszego kwartału 2022 roku na poziomie 45,5 mld PLN. To wzrost aż o 85% w ujęciu rok do roku – kwartał otwierający 2021 rok PKN Orlen zamykał z przychodem 24,5 mld PLN. Jakkolwiek obniżki Orlenu spowodowały spadki również na innych stacjach, to należy się spodziewać, że jest to raczej chwilowy trend.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Biuro Prasowe Unibet w Polsce
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ponad 60% kobiet prowadzących biznes doświadczyło kryzysu psychicznego Biuro prasowe
2024-11-21 | 12:00

Ponad 60% kobiet prowadzących biznes doświadczyło kryzysu psychicznego

Choć raport podkreśla, że prowadzenie biznesu w Polsce jest trudne dla każdego przedsiębiorcy, bardziej obciążone są kobiety. 3/5 przedsiębiorczyń prowadzących własną
Finanse Wakacje składkowe dla przedsiębiorców
2024-11-05 | 11:10

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje elastycznych rozwiązań, które pozwolą im na optymalizację kosztów prowadzenia działalności. Jednym z takich narzędzi są tzw.
Finanse Santander Bank wybrał McCANN Poland do obsługi kreatywnej segmentów MŚP i Young
2024-09-04 | 09:00

Santander Bank wybrał McCANN Poland do obsługi kreatywnej segmentów MŚP i Young

Santander Bank Polska powierzył agencji McCANN Poland obsługę strategiczną i kreatywną segmentów MŚP i YOUNG - McCANN będzie wiodącą agencją banku w tych obszarach. O wyborze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Wiktor Dyduła: Znam osoby w branży muzycznej wypalone z powodu nadmiaru pracy. To, co kiedyś sprawiało im przyjemność, teraz jest zawodowym obowiązkiem

Artysta promuje obecnie swój najnowszy singiel zatytułowany „Szybkie tempo” i właśnie z taką prędkością od trzech lat podbija polski rynek muzyczny. Piosenkarz zdaje sobie jednak sprawę z tego, jakie wyzwania narzuca życie w ciągłym biegu, dlatego on sam, mimo że prężnie rozwija swoją karierę i czerpie ogromną radość ze śpiewania, od czasu do czasu zatrzymuje się i patrzy na to, co robi z innej perspektywy, by złapać tak potrzebny dystans. Wiktor Dyduła przyznaje bowiem, że w branży muzycznej nie brakuje osób, które skarżą się na zbyt duże obciążenie psychiczne i wypalenie zawodowe.