Komunikaty PR

Masz długi w firmie windykacyjnej? Nie unikaj z nią kontaktu

2023-12-12  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Kinga Woźniakowska
W dobrym tonie. PR



kinga|prwdobrymtonie.pl| |kinga|prwdobrymtonie.pl
+48663416733
prwdobrymtonie.pl
Do pobrania 12 ( 0.03 MB )

Podmioty zarządzające wierzytelnościami, zrzeszone w Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF), są zobowiązane do przestrzegania Zasad Dobrych Praktyk. Osoba zadłużona może więc mieć pewność etycznych warunków współpracy, której celem jest całkowite oddłużenie.

Niezależnie od powodów powstania zadłużenia, osoba - na której spoczywa obowiązek jego spłaty - nie powinna unikać kontaktu z wierzycielem. W zależności od sytuacji może nim być np. instytucja finansowa, zakład energetyczny czy firma windykacyjna.

Dlatego jeżeli odbierzesz korespondencję lub telefon z firmy zarządzającej wierzytelnościami w sprawie zaległego zobowiązania:

  • nie panikuj,
  • nie unikaj kontaktu,
  • wysłuchaj propozycji spłaty zobowiązania,
  • negocjuj warunki spłaty,
  • a jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące powstania samego zadłużenia, dokładnie je opisz, by wyjaśnić sprawę.

- To podstawowe elementy sprawnej komunikacji osoby zadłużonej z firmą windykacyjną, które leżą w jego interesie - podkreśla Marcin Czugan, prezes ZPF. - Unikanie kontaktu nie spowoduje, że zobowiązanie zniknie, a może jedynie zwiększyć koszty pod stronie dłużnika – podkreśla.

I jednocześnie przestrzega, by dużą ostrożnością podchodzić do obietnic tzw. firm lub kancelarii antywindykacyjnych, które potencjalnym klientom obiecują likwidację długów.

 

Antywindykacja. Jakie obietnice padają najczęściej?

Eksperci ZPF przyjrzeli się najczęściej powtarzającym się obietnicom firm antywindykacyjnych. Oto one:

  • Obietnica redukcji długu

Firmy antywindykacyjne często deklarują, że doprowadzą do redukcji zadłużenia. Warto jednak pamiętać, że wierzyciel wcale nie ma obowiązku zmniejszenia wysokości zadłużenia, gdy taki wniosek złoży firma antywindykacyjna. Dłużnik jako klient podmiotu antywindykacyjnego nie zyskuje nic ponad to, co osiągnąłby, indywidualnie negocjując warunki spłaty z firmą windykacyjną.

Dlatego właśnie, zamiast zatrudniać firmę antywindykacyjną i płacić jej za usługi, lepiej kontaktować się bezpośrednio z wierzycielem. Wykazując chęć porozumienia i przedstawienie realnych możliwości finansowych, by spłacić zobowiązanie, przyniesie znacznie lepsze efekty.

  • Obietnica wstrzymania spłaty długu

Im sprawniej dłużnik spłaca zadłużenie, nie unikając kontaktów z wierzycielem, tym szybciej zrzuci z siebie problemy finansowe. Nie ma innej drogi, a jakiekolwiek obietnice wstrzymania spłaty długu mogą tylko zaszkodzić dłużnikowi.

Jakiekolwiek opóźnianie spłaty, może wyłącznie zwiększyć kwotę zobowiązania o należne odsetki. Zwlekanie z podjęciem współpracy w sprawie spłaty zadłużenia może zamknąć drogę do polubownego załatwienia sprawy na warunkach dogodnych dla dłużnika.

  • Obietnica zatrzymania egzekucji komorniczej

Jeżeli wobec osoby zadłużonej toczy się postępowanie komornicze, to znaczy, że wyrok sądowy już zapadł, a komornik ma prawo do podjęcia działań. Jedyny sposób to uregulowanie zaległości lub uzgodnienie warunków spłaty.

Jak sprawdzić firmę windykacyjną?

Jedynym skutecznym sposobem, by dług zniknął, jest jego spłacenie.

Na rynku działa wiele instytucji zajmujących się zarządzaniem wierzytelnościami. Jeśli jako dłużnik chcesz sprawdzić, kto się z Tobą kontaktuje, masz pełne prawo oczekiwać takich informacji jak np. jej informacje rejestrowe z baz CEIDG i KRS. Warto również zapoznać się z opiniami na jej temat, skupiając się na radach od jej ekspertów, ale także od osób, którym udało się wyjść z długów.
Pamiętaj, że instytucje zrzeszone w ZPF są zobowiązane do przestrzegania Zasad Dobrych Praktyk, które zapewniają osobie zadłużonej wyłącznie etyczne warunki współpracy. Treść dokumentu jest dostępna na stronie:  https://zpf.pl/etyka/zasady-dobrych-praktyk/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: W dobrym tonie. PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP Biuro prasowe
2024-04-24 | 08:00

Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP

W trakcie uroczystego wieczoru na zakończenie konferencji E-Leasing Day 6.0, organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL), zostały wręczone odznaczenia państwowe dla osób
Finanse Toyota Bank podwyższa oprocentowanie Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy
2024-04-22 | 09:00

Toyota Bank podwyższa oprocentowanie Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy

Toyota Bank kontynuuje wprowadzanie korzystnych zmian w ofercie lokat, reagując na oczekiwania klientów. Bank podnosi oprocentowanie swojej flagowej Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy do
Finanse 3 sposoby na wysoką dopłatę do PIT
2024-04-18 | 11:00

3 sposoby na wysoką dopłatę do PIT

Rok temu podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości za 2022 r. Za 2021 r. ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.