Komunikaty PR

Myślisz o pożyczce przez internet? Zobacz, z czym musisz się liczyć

2020-06-29  |  12:11
Biuro prasowe

W maju br. Polacy mieli łącznie 79,8 mld zł niespłaconych długów[1]. Część tej kwoty to pożyczki zaciągane przez internet. To szybkie źródło gotówki, jednak trzeba być świadomym z jakimi kosztami wiążą się takie zobowiązania. Sprawdzamy na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o takiej pożyczce i co może pomóc w jej spłacie.

Pożyczki przez internet zyskują na popularności. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują szybkie pieniądze online – najczęściej z minimalną ilością formalności i przelewem na konto nawet w ciągu kilkunastu minut. Po upływie ustalonego z pożyczkobiorcą terminu, klient zobowiązany jest oddać całą pożyczoną sumę powiększoną o dodatkowe opłaty. Mogą składać się na nie m.in. opłaty manipulacyjne i odsetki o wcześniej ustalonej wysokości. Zwłoka zazwyczaj wiąże się z ich znacznym wzrostem, dlatego też na taką pożyczkę powinny decydować się osoby, które mają pewność, że są w stanie spłacić całą kwotę w wyznaczonym terminie.

Brak spłaty w terminie – i co dalej?

Zdarza się jednak, że spłata pożyczki przez internet z różnych powodów przekracza nasze możliwości. Jakie konsekwencje poza dodatkowymi opłatami czekają osobę, która nie ureguluje na czas zobowiązania? Poza naliczaniem odsetek karnych, firma udzielająca pożyczki może rozpocząć wobec dłużnika proces windykacyjny, który ma na celu odzyskanie zaległości w polubowny sposób. Może być on przeprowadzany przez firmę, która udzieliła takiej pożyczki lub przez podmiot trzeci, który taką zaległość odkupił. Na tym etapie można zawrzeć ugodę, która umożliwia spłatę długu w ratach dostosowanych do możliwości dłużnika. Dopiero gdy ten nie wyrazi chęci współpracy, wierzyciel może przejść do kolejnego etapu – postępowania sądowego, podczas którego sąd może wydać wyrok lub nakaz spłaty. Dopiero po wydaniu takiego dokumentu sprawą może zająć się komornik.

– Firmy windykacyjne często są mylone z komornikiem, jednak w rzeczywistości mają całkiem inne zasady działania. Firma windykacyjna proponuje zwykle najpierw spłatę długów na drodze polubownej, na zasadzie ugody. Umożliwia też dostosowanie wysokości rat do możliwości osoby zadłużonej. W przypadku, gdy zmieni się nasza sytuacja finansowa, warto ponownie skontaktować się z wierzycielem, aby na nowo ustalić wysokość rat oraz harmonogram spłaty. Komornik rozpoczyna działania dopiero wtedy, gdy propozycje polubownej spłaty nie są przez osobę zadłużoną akceptowane i firma windykacyjna przechodzi na drogę windykacji sądowej. Zakres działań, które może podejmować komornik, jest znacznie szerszy – m.in. zajęcie majątku, konta bankowego i części wypłaty. Dlatego najlepiej dogadać się z firmą windykacyjną – mówi Anna Woźniak z Ultimo.

Co zrobić po otrzymaniu pisma od firmy windykacyjnej?

W przypadku otrzymania pisma w sprawie długu należy przede wszystkim sprawdzić, jakiego zobowiązania ono dotyczy. Następnie warto skontaktować się z firmą windykacyjną, by uzyskać pełne informacje o zadłużeniu oraz ustalić warunki ugody. Często można zrobić to bez wychodzenia z domu, np. telefonicznie lub przez portal internetowy do samodzielnego zarządzania długiem. Za pośrednictwem takiej platformy można również sprawdzić aktualny stan zadłużenia, zaakceptować ugodę czy opłacić ratę długu.    

– Najważniejsze jest to, by nie uciekać przed swoim zobowiązaniem. Regularne spłacanie długu, nawet w niewielkich ratach, umożliwi pozbycie się zaległości i odzyskanie kontroli nad finansami. W celu opłacenia raty zadłużenia można dokonać standardowego przelewu internetowego przez system bankowości – dane do płatności znajdują się w dokumentach osoby zadłużonej. Inną, jeszcze wygodniejszą opcją, jest zalogowanie się na portal obsługi zadłużonych. Tam wystarczy kilka kliknięć, aby bezpiecznie opłacić ratę – mówi Anna Woźniak z Ultimo.

– Warto również podkreślić, że raty długów mogą być regulowane z dowolnego konta – nie tylko osoby, na której ciąży zobowiązanie. Należy jednak dokładnie opisać przelew, w czym pomoże np. doradca firmy windykacyjnej – dodaje ekspert Ultimo.

 

[1] Biuro Informacji Kredytowej, InfoDług: Indeks Zaległych Płatności Polaków - maj 2020.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Zabawne historie z życia księgowych Biuro prasowe
2021-06-10 | 17:00

Zabawne historie z życia księgowych

  W zawodzie księgowego, oprócz wymagających skupienia i wytężonej pracy chwil, bardzo często zdarzają się też sytuacje zaskakujące i komiczne, które przez długi
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2021-04-16 | 10:00

Kiedy emerytura nie wystarcza – jak dorobić mimo pandemii?

Według danych ZUS, średnia emerytura w grudniu 2020 roku wyniosła jedynie 2505 zł, a aż 539 tys. osób otrzymało świadczenie w wysokości kwoty minimalnej 1200 zł lub nawet od niej niższe. Trudności finansowe sprawiają, że
Finanse Nawet 100 zł premii za założenie Moto Lokaty w Toyota Bank
2021-02-23 | 15:00

Nawet 100 zł premii za założenie Moto Lokaty w Toyota Bank

Toyota Bank Polska startuje z najnowszą akcją promocyjną „Moto Lokata z premią”. W ramach akcji, klienci którzy posiadają aktywne konto w Toyota Bank oraz założą Moto

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Muzyka

Piotr Metz: Muzyka nie jest już tak ważna jak kiedyś. Kiedyś to był podstawowy sposób na relaks, teraz inaczej spędza się wolny czas

Zdaniem dziennikarza ostatnie dekady spowodowały, że muzyka stała się dla społeczeństwa dużo mniej znacząca. Gdy internet i komputery nie były jeszcze tak powszechne, to właśnie ona stanowiła główny sposób na spędzanie wolnego czasu. Piotr Metz zaznacza, że aby zaistnieć w branży muzycznej, potrzebna jest konsekwencja i świadomość własnego talentu. Młodzi artyści bardzo często starają się kopiować bardziej doświadczonych wokalistów, co zazwyczaj kończy się klęską.

Zdrowie

Rodzice zaniepokojeni jakością powietrza na miejskich boiskach i placach zabaw. Dzieci narażone na smog częściej chorują

W sezonie grzewczym dzieci eksponowane na smog częściej niż inni rówieśnicy walczą z różnymi objawami infekcji górnych dróg oddechowych. Chociaż najmłodsi w najmniejszym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, to jednak są bardziej narażeni na jego szkodliwy wpływ niż dorośli. Ze względu na większą liczbę oddechów na minutę pochłaniają więcej powietrza, częściej też spędzają aktywnie czas na zewnątrz. Trzy czwarte rodziców jest zaniepokojonych jakością powietrza w miejscach, gdzie bawią się ich dzieci. Dlatego też powstała kampania „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”, w ramach której w Warszawie powstał pierwszy biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący algi do oczyszczania powietrza.