Nie potrafimy rozmawiać o pieniądzach. Jakie mogą być konsekwencje?
- Zaledwie 56 proc. par regularnie i otwarcie rozmawia o pieniądzach. 14 proc. unika tego typu rozmów lub nie czuje potrzeby ich przeprowadzania – wynika z raportu Santander Consumer Bank.
- Osoby młode zabezpieczają swoje finanse w inny sposób - intercyzą. 42 proc. małżeństw mających rozdzielność majątkową stanowią osoby w wieku 18 – 29 lat.
- Intercyza nie jest lekiem na całe zło. Długi w małżeństwie utrudniają realizację planów, nawet przy rozdzielności majątkowej. Uniemożliwiają np. wzięcie wspólnego kredytu hipotecznego.
Rozmowy o pieniądzach w związku często są tematem tabu. Dlatego też nieporozumienia na tle finansowym znajdują się w czołówce przyczyn rozwodów w Polsce. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że są czwartym, najczęściej wymienianym powodem rozstań.
Rozmowy o finansach nadal tematem tabu w związkach
Jak wynika z raportu Santander Consumer Bank „Związek a finanse” jedynie 56 proc. par regularnie i otwarcie rozmawia o pieniądzach i nie jest to dla nich trudny temat. Aż 14 proc. unika tego typu rozmów lub nie czuje potrzeby ich przeprowadzania. 28 proc. rozmawia o finansach okazjonalnie, gdy musi zaplanować większy wydatek, jak zakup samochodu czy nieruchomości. Jednak wówczas może się okazać, że realizacja planów będzie niemożliwa lub niezbędne będzie przesunięcie jej w czasie – do momentu spłacenia wszystkich długów.
Intercyza nie rozwiązuje wszystkich problemów
W tym samym badaniu Santander sprawdził, jak wygląda w Polsce kwestia rozdzielności majątkowej. Okazuje się, że intercyzę podpisuje 10 proc. małżeństw. Należy zwrócić uwagę, że największą grupą, która decyduje się na taki krok, są osoby w przedziale wiekowym 18 – 29 lat (42 proc. ogółu par z rozdzielnością majątkową). Ma to m.in. uchronić partnerów przed konsekwencjami długów, które zostaną zaciągnięte bez wiedzy drugiej połówki. Świadczyć to może o coraz większej świadomości finansowej społeczeństwa, jednak należy pamiętać, że nawet intercyza nie chroni przed wszystkimi negatywnymi skutkami braku komunikacji w tej materii.
- Zobowiązania partnera, także te zaciągnięte przed zawarciem małżeństwa, mogą negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową małżeństwa i utrudnić wspólne wzięcie kredytu hipotecznego. Bez znaczenia będzie tu fakt posiadania rozdzielności majątkowej – mówi Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
Co robić, gdy okaże się, że partner ma zadłużenie?
W pierwszej kolejności należy szczerze porozmawiać o sumie wszystkich zobowiązań. Następnie warto przeanalizować domowy budżet i ustalić, ile miesięcznie rodzina jest w stanie przeznaczyć na uregulowanie długu. Kolejny krok to kontakt z wierzycielami lub firmą windykacyjną i poproszenie o rozłożenie należności na raty – na co taka firma zwykle przystaje. Potem pozostaje już tylko sumienne spłacanie rat oraz naprawienie komunikacji w związku, by taka sytuacja więcej się nie powtórzyła.
Ponad 60% kobiet prowadzących biznes doświadczyło kryzysu psychicznego
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców
Santander Bank wybrał McCANN Poland do obsługi kreatywnej segmentów MŚP i Young
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.