Komunikaty PR

Niezwykłe fakty o złocie, które budują jego legendę

2020-07-09  |  17:00
Biuro prasowe

Od wieków rozpala wyobraźnię, jest elementem pożądania, a jego posiadanie dla wielu osób stanowi synonim luksusu. Jak powstało złoto? Czemu jest tak popularne? Czy może się kiedyś skończyć? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w najnowszym filmie z popularnonaukowej serii „Nauka. To lubię”. 

Złoto jest coraz popularniejszym aktywem finansowym i bezpiecznym sposobem lokaty kapitału. Z tym cennym kruszcem wiąże się także wiele ciekawych faktów naukowych, które pod lupę wziął Tomasz Rożek, znany dziennikarz naukowy i fizyk oraz popularyzator nauki. Z jego najnowszego filmu edukacyjnego, przygotowanego we współpracy z Grupą Goldenmark, wiodącym dystrybutorem metali szlachetnych i diamentów w Polsce, dowiemy się m.in…

… skąd się wzięło złoto

Na Ziemi ogromne ilości złota znalazły się wtedy, gdy formowała się planeta. Materia, z której powstawał ponad 4 miliardy lat temu Układ Słoneczny, w części składała się z tego, co powstało w wyniku zderzenia dwóch gwiazd neutronowych – opowiada Tomasz Rożek. – Ogromna energia takiego zderzenia plus ogromna gęstość samych gwiazd neutronowych stwarzają warunki, w których mogą powstawać najcięższe znane nam pierwiastki, takie jak złoto. Innymi słowy, ono tutaj było, zanim powstała Ziemia – dodaje.

Złoto jest kruszcem legendarnym, dlatego wiążę się z nim wiele mitów. Grupa Goldenmark, we współpracy z Tomaszem Rożkiem, postanowiła się z nimi zmierzyć.

Wielu z nas kojarzy złoto ze świecącymi się sztabkami, które często pojawiają się w filmach akcji. Ale złoto to nie tylko sztabki. Z tym cennym kruszcem wiąże się wiele fascynujących historii. Naszym celem jest popularyzować wiedzę na temat złota w sposób przystępny, ale i ciekawy. Tak rozumiemy swoją misję edukacyjną. To przejaw działań, które od kilku lat prowadzimy pod nazwą Akademia Goldenmark – mówi Marta Dębska, dyrektor zarządzająca w Grupie Goldenmark. – Magia złota polega na niezwykłości oraz tajemniczości tego kruszcu, dlatego warto obudzić w sobie dziecięcą ciekawość świata i poznać te intrygujące fakty, o których opowiada w swoim filmie Tomasz Rożek – dodaje.

Gdzie znajdziemy złoto? W zasięgu ręki!

Jest chociażby w laptopie, którego używamy do codziennej pracy. Znajduje się też w naszym ciele,  a dokładniej – we krwi. W środku naszego globu znajdują się ogromne pokłady złota, ale ze względu na swoje położenie, jest ono dla nas często nieosiągalne. Złoto towarzyszy nam na co dzień, choć nie zawsze mamy tego świadomość.

Ten cenny kruszec znajduje się także dosłownie w zasięgu ręki, choć takie odkrycia, jak to w Australii, nie zdarzają się często. To właśnie tam znaleziono prawdopodobnie największy samorodek złota, ważący ponad 70 kg. Leżał zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią Ziemi. Nazwano go „Welcome Stranger” [ang. Witaj Nieznajomy]. Standardowo złoto przechowuje się w 400-uncjowych sztabach. Czterysta uncji to konkretnie 11,34 kg. W takich właśnie sztabach przechowywane są rezerwy banków centralnych na całym świecie. Co ważniejsze, w obrocie znajdują się sztabki o mniejszej masie - przeważnie od 1 do 1000 g, które są dostosowane do możliwości finansowych klientów. Najpopularniejsze z nich to 1-uncjowe ważące 31,1 g.

Po złoto do Ameryki

Mimo wspomnianego wcześniej znaleziska Australia nie może równać się ze Stanami Zjednoczonymi, które posiadają największe rezerwy złota na świecie – ponad 8 tysięcy ton. Dla porównania, Polska ma około 230 ton złota, z czego ponad połowa została kupiona w ciągu ostatnich 2 lat.

Dobry materiał

Od zawsze wydobywa się niezmiennie stałą ilość złota – niezależnie od tego, czy mówimy o czasach starożytnego Rzymu, późnym średniowieczu czy XXI wieku. Nie da się go podrobić, nie da się go wyprodukować sztucznie. Dzięki temu jest odporne na inflację, w przeciwieństwie do niemających żadnej wartości samej w sobie banknotów czy papierów wartościowych.

Złoto w twoim telefonie

Ten niezwykły metal szlachetny jest także dobrym przewodnikiem prądu. W każdym telefonie ukrytych jest kilkadziesiąt miligramów złota. Gdyby do tego dodać płyty główne komputerów czy pamięć RAM, tylko w tych urządzeniach w naszym kraju byłoby zgromadzonych łącznie kilka ton złota.

Więcej niecodziennych faktów na temat złota można znaleźć w filmie popularyzatora nauki Tomasza Rożka z serii „Nauka. To lubię” w serwisie YouTube. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Nowa edycja promocji „Tankuj korzyści – zwrot za paliwo” od Toyota Bank Biuro prasowe
2020-08-03 | 13:00

Nowa edycja promocji „Tankuj korzyści – zwrot za paliwo” od Toyota Bank

Wraz z początkiem sierpnia Toyota Bank startuje z kolejną edycją kampanii promocyjnej „Tankuj korzyści – zwrot za paliwo”. Uczestnicząc w akcji, kierowcy którzy
Finanse Pekao Leasing przekazało samochody dla Wojsk Obrony Terytorialnej
2020-07-29 | 11:00

Pekao Leasing przekazało samochody dla Wojsk Obrony Terytorialnej

Na początku czerwca Pekao Leasing postanowiło przekazać dwa następne samochody, tym razem dla 26 Wojskowego Oddziału Gospodarczego z Zegrza na rzecz Wojsk Obrony Terytorialnej. Skoda Rapid i
Finanse TOYOTA FINANCIAL SERVICES Z NOWĄ IDENTYFIKACJĄ WIZUALNĄ
2020-07-21 | 15:00

TOYOTA FINANCIAL SERVICES Z NOWĄ IDENTYFIKACJĄ WIZUALNĄ

Toyota Financial Services skupiająca w swoich strukturach finansowe spółki Toyota Bank Polska oraz Toyota Leasing Polska, wprowadza nowe logo oraz identyfikację wizualną marki. Obecna

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Moda

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Zdrowie

Katarzyna Pakosińska: Gruzini są pełni nadziei, wspierają się i trzymają za ręce. Mentalnie uporają się z pandemią szybciej niż Polacy

Aktorka przyznaje, że w rodzinnej Gruzji nie była już bardzo długo. Tęskni za przyjaciółmi, którzy tam mieszkają. Nie może jednak ich odwiedzić, ponieważ państwo bardzo rozważnie podchodzi do otwierania granic po pandemii – robi to powoli i stopniowo, by na nowo nie dopuścić do rozprzestrzenienia się koronawirusa. Katarzyna Pakosińska zwraca uwagę, że mentalność Polaków i Gruzinów znacznie się od siebie różnią. Ludzie w naszym kraju często nadmiernie się zamartwiają i nie potrafią cieszyć z drobnych przyjemności. To nie wpływa pozytywnie na jakość życia mieszkańców Polski.

Media

Patrycja Strzałkowska: Media bardzo często wykorzystują uczestników show. Ich kosztem chcą wzbudzić kontrowersje i zyskać popularność danego programu

Rozpoznawalność Patrycja Strzałkowska zyskała dzięki udziałowi w takich programach rozrywkowych jak: „Ex na plaży” i „Królowe życia”. Wystąpiła ponadto w piątym odcinku programu telewizyjnego „Przyjaciel do zadań specjalnych” emitowanego w TVP1. Tłumaczy, że decyzje o byciu częścią powyższych projektów podyktowane były głównie młodym wiekiem i brakiem doświadczenia. Gdyby dziś dostała podobną propozycję, zdecydowanie odmówiłaby producentom. Wie bowiem, jak wygląda tworzenie reality show oraz jak traktuje się ich uczestników.

Finanse

Koronawirus może zwiększyć świadomość finansową Polaków. Większość nie jest przygotowana na kolejny kryzys

Z powodu pandemii koronawirusa prawie co 10. Polak stracił pracę, a blisko połowa wciąż obawia się jej utraty. Co istotne, ponad połowa nie ma planu awaryjnego na taką okoliczność – wynika z badania InterviewMe.pl „Życie bez pensji”. Kryzys związany z COVID-19 może jednak zmienić sposób zarządzania finansami. – To może być pewnego rodzaju otrzeźwienie. Ludzie będą bardziej przyszłościowo planować, co może się stać, jeżeli stracą pracę – ocenia Piotr Sosnowski, współzałożyciel InterviewMe.pl.