Zielone światło dla najemców do weryfikacji umów z centrami handlowymi
Sąd Najwyższy opublikował pisemne uzasadnienie wyroku z dnia 28 października 2022 r. (sygn. akt II CSKP 456/22), który dotyczył tzw. opłat operacyjnych naliczanych najemcom przez centra handlowe w sposób dający przywileje głównym najemcom (tzw. anchor tenants).
Istota wyroku sprowadza się do potwierdzenia stanowiska wydanego w przedmiotowej sprawie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie, że zróżnicowane obciążenie kosztami operacyjnymi najemców lokali w centrum handlowym może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji naruszający zasadę równego traktowania kontrahentów.
Jak uważa partner zarządzający kancelarii Czupajło Ciskowski & Partnerzy, adwokat Łukasz Ciskowski kluczowym jest to, że Sąd Najwyższy nie skupiał się na roztrząsaniu tej bezspornej w sprawie kwestii, lecz na ustaleniu sposobu ustalania wysokości odszkodowania dla najemcy oraz podstawy prawnej w tym zakresie. Wskazał w tym zakresie, że ewentualne upusty ze strony wynajmującego (np. w związku z pandemią COVID-19) nie mają znaczenia dla ustalenia wysokości szkody najemcy, a podstawy odpowiedzialności wynajmującego można upatrywać zarówno w odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji, jak również z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.
Przedmiotowy wyrok i jednoznaczne zapatrywanie Sądu Najwyższego na powyższą spotykaną powszechnie praktykę daje zielone światło najemcom do weryfikacji swoich umów i sposoby obliczania przez najemców tzw. opłat operacyjnych lub innych opłat dodatkowych o podobnych charakterze.
Wydane orzeczenie to reakcja na coraz częstsze spory na linii najemca – wynajmujący związane ze słabą pozycją negocjacyjną najemców mniejszych powierzchni. Kierunek należy oceniać pozytywnie jako wyraz troski o uczciwą konkurencję na rynku najmu powierzchni komercyjnych. Należy spodziewać się kolejnych orzeczeń sądowych wydawanych w sprawach praktyk właścicieli centrów handlowych.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu już 1 marca

Ponad 60% kobiet prowadzących biznes doświadczyło kryzysu psychicznego
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.