Fitwall – nowy pomysł na ściany
Wielkoformatowe okładziny ścienne to coraz popularniejsze rozwiązanie, po które warto sięgnąć nie tylko w obiektach komercyjnych, ale również domach i mieszkaniach. Dlaczego? Powodów jest wiele.
Ekologiczne i łatwe w montażu
Proponowane przez należącą do hiszpańskiej Porcelanosa Group markę KRION panele mineralne Fitwall charakteryzują się wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne jak np. wysokie temperatury i drobne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki nim ściany dłużej będą miały nieskazitelny wygląd. Łatwo utrzymać je w czystości, a nawet poddać lekkiej renowacji (za pomocą wypełniacza do spoin, który może być również użyty do naprawy ewentualnych niedoskonałości).
Panele Fitwall wykonane są ze specjalnego ekologicznego materiału, w którym minerały połączono żywicą zawierającą przetworzony PET. Taki skład gwarantuje niską emisyjność substancji lotnych, a przez to bezpieczeństwo i komfort. Panele są lekkie (ich waga waha się od 6 do 10 kg/m2 w zależności od wzoru) i elastyczne. Można je przycinać do pożądanych rozmiarów. Dzięki temu łatwo je dopasować do różnych rodzajów ścian, również tych zakrzywionych.
Jak kamień i jak drewno
Ale to nie wszystko. Panele Fitwall zapewniają przede wszystkim niesamowity efekt estetyczny. Doskonale naśladując naturalne drewno, beton, tkaniny i skały pozwalają szybko (montaż jest bardzo prosty) kompletnie odmienić wnętrze.
Dostępna w Polsce w ramach brandu Decores, dystrybuowana przez Grupę REJS paleta paneli Fitwall obejmuje: 4 serie i 9 wzorów w kilku odcieniach. Na uwagę zasługuje m.in. wzór Doghe (seria Wood) odwzorowujący drewno i inspirowany szalenie modną w latach 80-tych i 90-tych, a dziś powracającą do łask boazerią. Panele Doghe znakomicie oddają urok naturalnego drewna, ale pozbawione są jego wad. Nie przebarwią się, ani nie będą wymagały konserwacji. Dostępne są w trzech odcieniach: Roble Nature, Roble Murano i Nogal Americano.
Zupełnie inne wrażenie tworzy przywodzący na myśl ceramikę wzór Mattonella (seria Cotto). Ta przestrzenna wariacja zaskakuje jednocześnie symetrią i nieregularnością. Prostopadłościany ułożono w nim co prawda w równe szeregi, ale każdy ma nieco inny kąt nachylenia. Dzięki temu pięknie odbijają światło i stwarzają wrażenie ruchu. Wzór dostępny jest w pięciu odcieniach: Bianco, Paglierino, Bruciato, Anticato i Rosato.
Przestrzenny efekt zapewniają również panele z serii Concrete. Inspirowane betonem Arco, Wave i Rolling (każdy dostępny w kilku odcieniach) wyróżniają się subtelnymi prążkami, przywodzącymi na myśl rzymską architekturę podaną w nowoczesnym wydaniu. Podkreślająca naturalną chropowatość betonu i skał, symetryczna powierzchnia perfekcyjnie układa się w całość na dużych powierzchniach tworząc efekt, od którego nie sposób oderwać oczu.
Jeszcze większą różnorodność i oryginalność proponują wzory z serii Creative. Panele Willow naśladują materiał o grubym splocie, Palm tradycyjną plecionkę wyplatanych koszyków, zaś Shades kruche słodkie wafelki. Najbardziej nietuzinkowy, dostępny w 5 odcieniach wzór Oz to udana kompilacja różnych faktur i powierzchni. Gładkie, delikatnie chropowate, a także prążkowane i głęboko nakłuwane prostokąty ułożono w nim w jodełkę, co podkreśla wyjątkową grę świateł i refleksów i zapewnia spektakularny efekt końcowy.
Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.