Komunikaty PR

Fotoradary – jak działają i gdzie można sprawdzić ich lokalizację?

2024-08-01  |  10:00
Biuro prasowe

Funkcjonowanie fotoradarów w Polsce

Fotoradary w Polsce często ustawiane są w rejonach, w których w przeszłości występowała duża liczba wypadków lub wykroczeń. O funkcjonowaniu takiego systemu w danym miejscu musi jednak informować specjalny znak np. D-51 – automatyczna kontrola prędkości.

Choć fotoradary zazwyczaj nie rejestrują przekroczenia prędkości o kilka kilometrów na godzinę ze względu na pewien margines tolerancji, lepiej jest przestrzegać przepisów, ponieważ nie ma pewności, czy urządzenie nie uwzględni niewielkiego błędu kierowcy.

Rodzaje fotoradarów stacjonarnych

Nie wszystkie fotoradary działają w taki sam sposób. Od wykorzystywanej technologii zależy m.in. zasięg działania urządzenia, a także rodzaj przewinienia, jakie rejestruje. Obecnie na polskich i zagranicznych drogach można spotkać urządzenia wykorzystujące technologię radarową bądź laserową. Istnieją też kamery rejestrujące przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.  Czasem spotkać można również nowoczesne fotoradary, rejestrujące złamanie zakazu wyprzedzania czy niezapięte pasy.

Ponadto coraz częściej stosowany jest odcinkowy pomiary prędkości. Jak działa? W Polsce zwykle są to dwa fotoradary ustawione na wybranym fragmencie trasy. Jeden dokonuje pomiaru przy wjeździe w strefę kontrolowaną, a drugi przy wyjeździe z niej. Po czasie, w jakim auto pokonało określony odcinek obliczona zostaje prędkość, z jaką się poruszało. W części krajów, np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Austrii fotoradary rozstawione są na całych trasach i poprzez sygnalizatory mogą wpływać na ograniczenie prędkości na danej drodze.

Aktualna mapa fotoradarów

Dla osób planujących swoją podróż i chcących dowiedzieć się, gdzie są nowe fotoradary, świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednej z map fotoradarów. Dostępne są one w internecie, np. pod adresem https://www.oponeo.pl/mapa-fotoradarow. Można na niej ustawić trasę planowanej podróży i sprawdzić, w których miejscach funkcjonuje automatyczna kontrola prędkości, a także jaki rodzaj urządzenia znajduje się w danej lokalizacji. Znacznie ułatwia to planowanie trasy. Warto skorzystać z tego narzędzia zwłaszcza przed zagranicznym wyjazdem. Mimo że koszty mandatów w Polsce znacznie wzrosły, to za granicą bywają one jeszcze wyższe, na co wpływ ma również obowiązywanie w danej lokacji innej waluty, np. euro. Przede wszystkim należy jednak zawsze pamiętać, aby jechać z przepisową prędkością – wówczas kierowca nie musi obawiać się żadnego mandatu, a przede wszystkim znacznie zmniejsza się ryzyko wypadku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać? Biuro prasowe
2025-04-07 | 15:00

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rejestracja samochodu poza granicami Polski to temat, który wraca regularnie na fora motoryzacyjne i do rozmów przedsiębiorców. Choć może się wydawać, że to
Motoryzacja Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
2024-12-30 | 12:00

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Jazda rowerem w sezonie zimowym stawia przed rowerzystami nie lada wyzwania, zwłaszcza gdy korzystają z jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym. Klasyczne baterie litowo-jonowe w takich
Motoryzacja Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
2024-12-19 | 12:00

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams

6,5 tys. historii, 75 dni napływających zgłoszeń, 11 finalistów i 1 zwycięzca, a w zasadzie zwyciężczyni – tak w liczbach prezentuje się finał konkursu Uber Dreams. Podczas

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Handel

Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.

Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z  osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.