Gabinety podologiczne znowu otwarte
Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę na ponowne otwarcie gabinetów podologicznych. Mogą one przyjmować pacjentów w pilnej potrzebie. Instytut Podologii Suela w Białymstoku, dbając o zdrowie pacjentów i personelu, wprowadził, bardzo restrykcyjne obostrzenia sanitarne.
Ich celem jest przede wszystkim ochrona przed zarażeniem koronawirusem. Przywrócenie wizyt podologicznych po ponad półtora miesięcznym okresie przerwy było konieczne ze względu na cierpiących pacjentów.
Porady podologiczne w warunkach specjalnych
Pacjenci w Instytucie Suela umawiani są na konkretną (co do minuty) godzinę. Do poczekalni można wejść tylko w pojedynkę. Nie wolno przychodzić z osobami towarzyszącymi, wyjątek stanowią osoby niepełnoletnie i niepełnosprawne. Przy wejściu personel Sueli mierzy pacjentowi temperaturę, dezynfekuje mu ręce i wyposaża w jednorazową maseczkę ochronną. Zabezpieczony jest też zespół. Wszyscy podolodzy wyposażeni zostali w maseczki, rękawiczki, fartuchy i przyłbice. Po każdej wizycie pokój przyjęć poddawany jest dokładnej dezynfekcji. Zarówno recepcja jak i gabinet podologiczny posiada oddzielającą pacjenta od podologa szybę z pleksi.
- To konieczne, by wszyscy czuli się bezpiecznie - mówi Monika Szawłowska z Instytutu Podologii Suela. - Zabezpieczyliśmy siebie i odwiedzających nas na tyle na ile to jest możliwe. Odpowiedzialnie zapraszamy więc do gabinetu, szczególnie tych z bolesnymi dolegliwościami, którzy od dawna czekają na wizytę, jak na wybawienie.
Zdalne porady w czasie kwarantanny
Instytut Podologii Suela z Białegostoku z powodu pandemii na początku kwietnia wprowadził bezpłatne internetowe porady podologiczne dla pacjentów mających problemy ze stopami. 99 proc. z nich dotyczyło wrastających paznokci. Nie było dnia, by ktoś nie zadzwonił z tym problemem.
- To zrozumiałe, że właśnie osoby z wrastającymi paznokciami potrzebowały najpilniejszej porady, a teraz niezwłocznej interwencji podologa. To bardzo bolesna dolegliwość. Osoby na nią cierpiące często nie mogą nawet chodzić - mówi Monika Szawłowska z Instytutu Podologii Suela. - Przez Internet mogliśmy pacjentom tylko doradzić jak opatrzyć rany i zniwelować ból, by mogli dotrwać do wizyty. Większość z nich z wielką ulgą przyjęła informację o wznowieniu pracy Instytutu. Jeszcze w trakcie “narodowej kwarantanny” otrzymaliśmy od nich dużo podziękowań, bo niemal wszystkim udało się pomóc.
Wrastające paznokcie najboleśniejszym problemem
Instytut Suela zachęca do skorzystania z porady podologicznej wszystkie osoby, które mają problem ze stopami. Szybkiej interwencji potrzebują pacjenci ze schorzeniami, wymagającymi leczenia zabiegowego, takimi jak mocno uszkodzone paznokcie, utrudniające chodzenie, bolesne odciski czy brodawki.
- Jeżeli ktoś przez miesiąc cierpiał z powodu najczęściej zgłaszanej dolegliwości czyli wrastających paznokci, a z racji nie mógł pójść do specjalisty, to powinien teraz niezwłocznie zgłosić się do podologa. Istnieje ryzyko powstania stanu zapalnego. Pacjent już po pierwszej wizycie odczuje ulgę – przekonuje Monika Szawłowska.
Szczególnie ważna jest szybka interwencja w przypadku cukrzyków i osób cierpiących na inne, powiązane schorzenia w obrębie stóp.
Podolodzy mają wypracowane metody leczenia wrastających paznokci i różnią się one od procedur, jakie wykonują chirurdzy. Przede wszystkim są całkowicie bezbolesne.
- Teraz bez obaw i ryzyka można podać się zabiegom u naszych specjalistów i wrócić do normalnej aktywności - dodaje ekspert z Instytutu Suela.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.