Komunikaty PR

Gdzie na świecie wspomina się Polaków?

2022-05-30  |  12:00
Biuro prasowe

8 czerwca – Dia del Colono Polaco

Jedna z 23 prowincji Argentyny, oddalona od Warszawy o ponad 11 tysięcy kilometrów. To właśnie tam 125 lat temu dociera kilkanaście polskich rodzin. Próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, szukają pracy, uczą się nowych zwyczajów, pielęgnują swoje tradycje. Kilkadziesiąt lat później do osadników dociera również inteligencja polska. W pewnym momencie nasi rodacy mają tworzyć jedną z największych narodowych mniejszości w Argentynie. Powstają polskie osady, ośrodki i pierwsze firmy, które kolejno słyną na cały kraj. Nic więc dziwnego, że po latach aktywnej działalności Polaków stworzono święto narodowe będące wyrazem hołdu i szacunku dla pionierów emigracji do gorącej Argentyny, która dla wielu była wówczas nadzieją na lepszy los.

8 czerwca w Argentynie obchodzony jest Dzień Polskiego Osadnika, nazywany Dia del Colono Polaco. Co ciekawe, jest to dzień wolny od pracy. Świętowanie trwa tam jednak dłużej, ponieważ przez tydzień organizowane są polskie festiwale i imprezy. Jest to szczególny czas dla osób skupionych wokół ośrodków polskich, które na co dzień tętnią życiem, promując naszą słowiańską kulturę i tradycję. Dia del Colono Polaco to jedyne oficjalne święto narodowe poświęcone Polakom poza Polską.

Polskie wpływy w kraju yerby

Osadzanie się Polaków w Argentynie sprawiło, że nasze wpływy są tam widoczne do dziś. Nazwisko, które z pewnością obiło się o uszy niejednemu Argentyńczykowi związanemu z literaturą, to oczywiście Witold Gombrowicz. Przez nielicznych uznawany wręcz za twórcę, który powinien pojawić się w argentyńskim kanonie literackim. Co ciekawe, latem 1939 roku polski pisarz wsiadł na statek płynący do Buenos Aires i choć ten oferował powrót, Gombrowicz odmówił, pozostając mimo nędzy aż do 1963 roku na ziemiach argentyńskich. Tam powstały niektóre Gombrowiczowskie dzieła, wśród nich powieść zatytułowana „Trans-Atlantyk”, przedstawiająca motyw emigracji i tożsamości narodowej.

Kolejny polski wkład w budowanie kultury argentyńskiej to z pewnością Wanda – słynna polska miejscowość położona przy granicy z Paragwajem i Brazylią. Miasto znajdujące się nieopodal kopalni kamieni półszlachetnych założyli polscy emigranci. Nieprzypadkowo nadano jej również nazwę Wanda. Zaproponowano ją na cześć córki marszałka Józefa Piłsudskiego. W mieście znajduje się kościół nawiązujący do polskiej Jasnej Góry i wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej – Capilla Częstochowa.

Analizując polskość zakorzenioną w Ameryce Południowej, nie sposób pominąć lokalnego specjału, czyli naparu yerba mate, z którego słynie Argentyna. Co ciekawe, czołowym eksporterem tej herbaty w Argentynie jest firma z polskimi korzeniami – Amanda. Jej yerba jest przez wielu uważana za najlepszą na świecie, a barwy opakowań to biel i czerwień.

Jakie motywy Argentyny znajdziemy w Polsce?

Pomimo dużych obciążeń celnych Argentyna jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski w Ameryce Łacińskiej (dane z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu). Chętnie importujemy artykuły spożywcze, produkty pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego.

Na polskich półkach sklepowych można dziś również spotkać wiele argentyńskich produktów. Wśród nich m.in. krem Dulce de Leche przypominający nieco nasz polski kajmak, małe słodkie bądź słone ciasteczka, smakujące podobnie do znanych nam krakersów. Z napojów z pewnością warto wspomnieć o winach, które w Polsce promuje Projekt Winna Argentyna, zrzeszający dwie marki pochodzące z regionu Mendoza – Nampe i Los Haroldos. W sklepach dostać można również napoje na bazie ekstraktu z guarany i oczywiście yerbę, w której zakochało się dotychczas wielu naszych rodaków.

Buenos Aires, będące stolicą Argentyny, to także atrakcyjne miejsce na wakacje. Biura podróży oferują wiele wariantów wycieczkowych w różnych częściach roku. Na miejscu często oczarowuje Polaków Plaza de Mayo, czyli najstarszy plac w Buenos Aires, oraz La Boca – kolorowa, portowa dzielnica, w której według licznych źródeł narodziło się tango i piłka nożna.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Nowy najemca w Magnolia Park. Jego oferta spodoba się aktywnym klientom Biuro prasowe
2024-08-14 | 13:13

Nowy najemca w Magnolia Park. Jego oferta spodoba się aktywnym klientom

Alpine Pro dołączył do grona najemców Magnolia Park. W ofercie czeskiego producenta odzieży sportowej i outdoorowej są kurtki, buty, koszulki i akcesoria dla osób lubiących
Podróże Spokojny wypoczynek w najpiękniejszych miastach sieci Cittaslow w Türkiye
2024-08-14 | 10:00

Spokojny wypoczynek w najpiękniejszych miastach sieci Cittaslow w Türkiye

Piękne, nadmorskie prowincje w Türkiye (Turcji) przyciągają rocznie miliony turystów, oferując idylliczne trasy na spokojny i relaksujący wypoczynek w stylu
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-14 | 07:00

Inteligentna turystyka, czyli jak nowe technologie zmieniają podróże

Branża turystyczna dynamicznie się rozwija, a liczba podróżujących na świecie ma osiągnąć 1,8 mld do 2030 roku – według danych ONZ. Wraz z tym wzrostem zapotrzebowanie na rozwiązania ułatwiające podróżowanie i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.