Gdzie w Polsce najlepiej wypoczywać w zgodzie z naturą?
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Polska oferuje wiele miejsc, w których można wypocząć w zgodzie z naturą. Zróżnicowany teren, wyjątkowe kompleksy leśne, liczne jeziora oraz wspaniałe pasma górskie zadowolą miłośników przyrody, ciszy i spokoju.
Wydarzenia ostatnich lat doprowadziły do zauważalnej zmiany nawyków urlopowych wielu Polaków. Turyści podróżujący po kraju coraz chętniej wybierają odpoczynek na łonie natury, rezygnując z odwiedzania większych miast. Jak wynika z badania Pollster, „Polacy na wakacjach”, w trakcie urlopu najchętniej wypoczywamy i leniuchujemy (54%) oraz zwiedzamy atrakcje turystyczne (39%). Spory odsetek (29%) spotyka się ze znajomymi, a 25% spędza czas aktywnie, uprawiając sport. Polscy internauci, wybierający wypoczynek w kraju, zapytani o to, co jest najważniejsze podczas wakacji, twierdzą, że pogoda (55%), możliwość odpoczynku i relaksu (51%) oraz towarzystwo (43%).
W naszym kraju nie brakuje miejsc, które są gwarancją wypoczynku na łonie natury. Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, idealny dla osób szukających ciszy i kontaktu z przyrodą. Wśród największych atrakcji można wyróżnić rezerwaty przyrody, liczne jeziora (np. Jezioro Charzykowskie), możliwość uprawiania turystyki pieszej, rowerowej oraz kajakowej. Mazury, czyli kraina tysiąca jezior, jest najlepszym wyborem dla miłośników sportów wodnych i przyrody. Jest to również mekka parków krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody (np. Puszcza Piska, Jezioro Łuknajno). Oczywiste, że w tym regionie Polski królują kajakarstwo oraz żeglarstwo.
Puszcza Białowieska to wpisany na listę UNESCO, jedyny naturalny las pierwotny w Europie. Te unikalne w skali nie tylko naszego kraju miejsce umożliwia między innymi obserwację żubrów i piesze wędrówki po licznych ścieżkach edukacyjnych. Karkonosze oferują różnorodne atrakcje przyrodnicze, z możliwością wędrówek i podziwiania wodospadów. Do kluczowych atrakcji tych gór zalicza się Wodospad Kamieńczyka, Śnieżka, Śnieżne Kotły oraz Karkonoski Park Narodowy. – U stóp Karkonoszy powstaje unikalny kompleks hotelowo-wypoczynkowy ze SPA i wodami termalnymi, zlokalizowany w miejscowości Staniszów – pomiędzy Szklarską Porębą a Karpaczem. Termy Karkonosze Resort & Spa jest otoczony malowniczymi górami i jednocześnie zapewnia możliwość wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku zgodnie z ideą slow life. Bliskość znanych kurortów stwarza okazję do odwiedzenia wielu turystycznych atrakcji – mówi Grzegorz Gacek, prezes zarządu HSP Management, spółki odpowiedzialnej za inwestycję.
Ze swojej dzikości i mniej zaludnionych terenów są doskonale znane inne polskie góry, czyli Bieszczady. Wszyscy, którzy chcą nabrać dystansu do aglomeracji miejskich, znajdą w nich ukojenie. Pieniny to z kolei pasmo górskie słynące z malowniczych widoków i atrakcji wodnych. Kultowymi miejscami na mapie Polski są Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem czy Czorsztyn.
Na bogatej liście atrakcji na pewno nie może zabraknąć Roztocza oraz Kaszub. Pierwszy region słynie z zieleni, lasów i malowniczych krajobrazów. Stanowi doskonały wybór dla rowerzystów i pieszych turystów. Kaszuby to z kolei region charakteryzujący się pięknymi krajobrazami, jeziorami oraz tradycyjną kulturą. Każde z tych miejsc oferuje unikalne możliwości obcowania z naturą i stanowi gwarancję wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.
Prawo
Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.