Komunikaty PR

#GodzinaDlaOka to akcja, dzięki której znajdziesz czas dla siebie

2023-03-24  |  15:00
Biuro prasowe

Nasze oczy codziennie wykonują intensywną pracę. Mają bardzo ważną rolę w pełnieniu obowiązków zawodowych, a kiedy my już od pracy odpoczywamy, one nadal towarzyszą nam w rozrywce czy komunikacji z otoczeniem. To dzięki nim odbieramy miliony sygnałów i poznajemy świat, ale czy dajemy im czas na odpoczynek i regenerację? Śpimy coraz krócej, dużo korzystamy z ekranów, ciągle gdzieś pędzimy. A gdyby tak na chwilę się zatrzymać i znaleźć w ciągu dnia #GodzinęDlaOka? Jak zrobić to dobrze podpowie Alina Adamowicz – terapeutka i ekspertka kampanii.

Czerwona lampka dla oczu

Warto zdać sobie sprawę z konieczności codziennej ochrony narządu wzroku. W ramach przeprowadzonego badania „GodzinaDlaOka”[1] zapytano Polaków o ich codzienne zwyczaje, pojawiające się problemy związane z oczami oraz o sposoby radzenia sobie z tymi dolegliwościami. Wyniki okazały się niepokojące.

Kiedy oczy są zmęczone, czujemy się wycieńczeni, dyskomfort możemy odczuwać nawet po przebudzeniu. Jak wynika z raportu „Godzina dla Oka”[2] w dni robocze potrafimy spędzać przed ekranem komputera nawet ponad 10 godzin dziennie. Dodatkowo, często odpoczywając od pracy, wybieramy również ekran, tym razem telewizora – ten sposób na relaks wskazało 56% badanych. Taki styl życia prowadzi do tego, że nasze oczy są przemęczone. Stają się zaczerwienione, odczuwamy ich pieczenie i suchość. Wpływ na to ma także światło niebieskie, emitowane przez urządzenia elektroniczne. Ekspozycja oczu na jego działanie jest dla nich szkodliwa. Dodatkowo kiedy coś ze skupieniem oglądamy – rzadziej mrugamy – co także wpływa na odczuwanie suchości naszych oczu. Efekt? Dyskomfort. I to taki, który oddziałuje nie tylko na odczucia fizyczne, ale także na ogólne samopoczucie.

Uczucie, że jesteś w dobrej kondycji, pogoda ducha i umiejętność odpoczynku, stanowią klucz do równowagi i spokoju wewnętrznego. Aby je osiągnąć, trzeba dbać o ciało i umysł, emocje, uczucia oraz odporność psychiczną. Nauczyć opiekować się sobą całościowo i z czułością. Zdrowie psychiczne i fizyczne zależą od siebie wzajemnie. Żeby na trwałe czuć się dobrze, trzeba zadbać o jedno i drugie
– mówi Alina Adamowicz – terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka. W czasie naszej podróży przez życie jesteśmy stale otoczeni niezwykłym bogactwem kolorów, kształtów i wzorów. Wzrok pozwala nam to wszystko zobaczyć. Zdrowe oczy umożliwiają doświadczanie otaczającego nas piękna oraz lepsze rozumienie świata i ludzi. Wzrok ma ogromne znaczenie dla jakości naszego życia. Zwiększa też, bez wątpienia, nasze bezpieczeństwo. Zauważamy nie tylko zdarzenia i sytuacje, które mogą nam zagrozić, ale potrafimy też odczytywać emocje i zamiary innych osób – dodaje.

Znam Godzinę dla Ziemi, ale czym jest Godzina Dla Oka?

Już od 15 lat w marcu obchodzimy Godzinę dla Ziemi, podczas której symbolicznie w ciągu 60 minut w naszych domach, firmach, miastach gaśnie światło. W ten sposób wyrażamy swoją troskę o planetę. Teraz pora, by znaleźć również przestrzeń na znalezienie godziny dla swoich oczu, najlepiej codziennie. Nie tylko zrobimy coś dobrego i zdrowego dla oczu, ale także dla siebie, bo 60 minut bez ekranów i pracy pozwoli nam się wyciszyć i w pełni zrelaksować.

W ubiegłym roku zapoczątkowaliśmy kampanię #GodzinaDlaOka, która stała się początkiem społecznej dyskusji o konieczności dania naszym oczom wytchnienia. W tym roku kontynuujemy działania, jednak do wątku medycznego dodajemy aspekt bardziej psychologiczny – dlaczego ten odpoczynek jest ważny również pod kątem mentalnym. Swoimi działaniami mobilizujemy Polaków do poświęcenia każdego dnia godziny dla zdrowia i odpoczynku oczu. To może być godzina poświęcona na taniec, słuchanie audiobooka, ugotowanie czegoś pysznego i zdrowego, sesję jogi czy po prostu spacer – mówi Marzena Rakocińska, Senior Product Manager w Bausch & Lomb Poland.

Oczy są bardzo wrażliwym organem i będą nam długo służyły w dobrym zdrowiu tylko wtedy, gdy odpowiednio o nie zadbamy. To one każdego dnia są z nami. Używamy ich codziennie – w pracy i podczas rozrywki. W oczach dostrzegamy ludzkie emocje. Wyczytujemy w nich uczucia: radość, smutek, miłość, zachwyt, zaciekawienie. Nieraz są one bardzo zmęczone i tak jak my, potrzebują wytchnienia. Dlatego ważne jest, aby pielęgnować je i pozwalać na wypoczynek. Zasługują na troskę i wdzięczność.

Afirmacja – podziękowanie dla oczu (autor: Alina Adamowicz)

Chcę wam powiedzieć:

„Dziękuję”

że mogłam/em widzieć

moją mamę, kwiaty, przyjaciół, zachody słońca, morskie fale

i motyle

za każdy zachwyt

uśmiech i radość, które widziałam/em

że dbałyście o mnie

nawet gdy ja nie dbałam/em o was

że zawsze staracie się mnie nie zawieść, choć nieraz wykorzystywałam/em was ponad wasze siły

dziękuję, że opiekujecie się mną

czuję wdzięczność

teraz ja

zaopiekuję się wami

Myślimy często, że wdzięczność jest wielkim i skomplikowanym uczuciem za jakieś duże i wyjątkowe wydarzenia, a wcale taka nie jest. Jest podziękowaniem za nawet najmniejsze sprawy. Przejawia się poprzez docenienie i troskę o to, co mamy. To również sposób na wyrażenie miłości samemu sobie. Sposobem na okazanie wdzięczności za oczy i wzrok jest zadbanie o ich zdrowie, między innymi poprzez ich regularne i odpowiednie nawilżanie, a także dawanie im zasłużonego odpoczynku.


[1] Raport „Godzina dla oka”, badanie ilościowe realizowane techniką CAWI, maj 2022 r.

[2] Tamże.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Światowy Dzień Kostki Rubika - Ikoniczna łamigłówka dla każdego Biuro prasowe
2024-04-20 | 01:00

Światowy Dzień Kostki Rubika - Ikoniczna łamigłówka dla każdego

Wszyscy kochamy łamigłówki, zagadki logiczne i wyzwania wymagające sprawności manualnej oraz umysłowej. Płynąca z ich rozwiązania satysfakcja stanowi nagrodę uzasadniającą cały
Styl życia Tchibo współpracuje z Glovo
2024-04-19 | 12:07

Tchibo współpracuje z Glovo

Tchibo właśnie rozpoczęło współpracę z Glovo, aplikacją umożliwiającą zamówienie i dostawę określonych produktów wprost do domu. Usługa jest dostępna dla
Styl życia OFF OTWIERA SEZON OGRÓDKOWY
2024-04-19 | 11:00

OFF OTWIERA SEZON OGRÓDKOWY

OFF OTWIERA SEZON OGRÓDKOWY Na dania śródziemnomorskie, festiwalowe szparagi, meksykańskie drinki albo po prostu na kawę i ciacho – restauracje w OFF Piotrkowska

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.