Komunikaty PR

#GodzinaDlaOka to akcja, dzięki której znajdziesz czas dla siebie

2023-03-24  |  15:00
Biuro prasowe

Nasze oczy codziennie wykonują intensywną pracę. Mają bardzo ważną rolę w pełnieniu obowiązków zawodowych, a kiedy my już od pracy odpoczywamy, one nadal towarzyszą nam w rozrywce czy komunikacji z otoczeniem. To dzięki nim odbieramy miliony sygnałów i poznajemy świat, ale czy dajemy im czas na odpoczynek i regenerację? Śpimy coraz krócej, dużo korzystamy z ekranów, ciągle gdzieś pędzimy. A gdyby tak na chwilę się zatrzymać i znaleźć w ciągu dnia #GodzinęDlaOka? Jak zrobić to dobrze podpowie Alina Adamowicz – terapeutka i ekspertka kampanii.

Czerwona lampka dla oczu

Warto zdać sobie sprawę z konieczności codziennej ochrony narządu wzroku. W ramach przeprowadzonego badania „GodzinaDlaOka”[1] zapytano Polaków o ich codzienne zwyczaje, pojawiające się problemy związane z oczami oraz o sposoby radzenia sobie z tymi dolegliwościami. Wyniki okazały się niepokojące.

Kiedy oczy są zmęczone, czujemy się wycieńczeni, dyskomfort możemy odczuwać nawet po przebudzeniu. Jak wynika z raportu „Godzina dla Oka”[2] w dni robocze potrafimy spędzać przed ekranem komputera nawet ponad 10 godzin dziennie. Dodatkowo, często odpoczywając od pracy, wybieramy również ekran, tym razem telewizora – ten sposób na relaks wskazało 56% badanych. Taki styl życia prowadzi do tego, że nasze oczy są przemęczone. Stają się zaczerwienione, odczuwamy ich pieczenie i suchość. Wpływ na to ma także światło niebieskie, emitowane przez urządzenia elektroniczne. Ekspozycja oczu na jego działanie jest dla nich szkodliwa. Dodatkowo kiedy coś ze skupieniem oglądamy – rzadziej mrugamy – co także wpływa na odczuwanie suchości naszych oczu. Efekt? Dyskomfort. I to taki, który oddziałuje nie tylko na odczucia fizyczne, ale także na ogólne samopoczucie.

Uczucie, że jesteś w dobrej kondycji, pogoda ducha i umiejętność odpoczynku, stanowią klucz do równowagi i spokoju wewnętrznego. Aby je osiągnąć, trzeba dbać o ciało i umysł, emocje, uczucia oraz odporność psychiczną. Nauczyć opiekować się sobą całościowo i z czułością. Zdrowie psychiczne i fizyczne zależą od siebie wzajemnie. Żeby na trwałe czuć się dobrze, trzeba zadbać o jedno i drugie
– mówi Alina Adamowicz – terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka. W czasie naszej podróży przez życie jesteśmy stale otoczeni niezwykłym bogactwem kolorów, kształtów i wzorów. Wzrok pozwala nam to wszystko zobaczyć. Zdrowe oczy umożliwiają doświadczanie otaczającego nas piękna oraz lepsze rozumienie świata i ludzi. Wzrok ma ogromne znaczenie dla jakości naszego życia. Zwiększa też, bez wątpienia, nasze bezpieczeństwo. Zauważamy nie tylko zdarzenia i sytuacje, które mogą nam zagrozić, ale potrafimy też odczytywać emocje i zamiary innych osób – dodaje.

Znam Godzinę dla Ziemi, ale czym jest Godzina Dla Oka?

Już od 15 lat w marcu obchodzimy Godzinę dla Ziemi, podczas której symbolicznie w ciągu 60 minut w naszych domach, firmach, miastach gaśnie światło. W ten sposób wyrażamy swoją troskę o planetę. Teraz pora, by znaleźć również przestrzeń na znalezienie godziny dla swoich oczu, najlepiej codziennie. Nie tylko zrobimy coś dobrego i zdrowego dla oczu, ale także dla siebie, bo 60 minut bez ekranów i pracy pozwoli nam się wyciszyć i w pełni zrelaksować.

W ubiegłym roku zapoczątkowaliśmy kampanię #GodzinaDlaOka, która stała się początkiem społecznej dyskusji o konieczności dania naszym oczom wytchnienia. W tym roku kontynuujemy działania, jednak do wątku medycznego dodajemy aspekt bardziej psychologiczny – dlaczego ten odpoczynek jest ważny również pod kątem mentalnym. Swoimi działaniami mobilizujemy Polaków do poświęcenia każdego dnia godziny dla zdrowia i odpoczynku oczu. To może być godzina poświęcona na taniec, słuchanie audiobooka, ugotowanie czegoś pysznego i zdrowego, sesję jogi czy po prostu spacer – mówi Marzena Rakocińska, Senior Product Manager w Bausch & Lomb Poland.

Oczy są bardzo wrażliwym organem i będą nam długo służyły w dobrym zdrowiu tylko wtedy, gdy odpowiednio o nie zadbamy. To one każdego dnia są z nami. Używamy ich codziennie – w pracy i podczas rozrywki. W oczach dostrzegamy ludzkie emocje. Wyczytujemy w nich uczucia: radość, smutek, miłość, zachwyt, zaciekawienie. Nieraz są one bardzo zmęczone i tak jak my, potrzebują wytchnienia. Dlatego ważne jest, aby pielęgnować je i pozwalać na wypoczynek. Zasługują na troskę i wdzięczność.

Afirmacja – podziękowanie dla oczu (autor: Alina Adamowicz)

Chcę wam powiedzieć:

„Dziękuję”

że mogłam/em widzieć

moją mamę, kwiaty, przyjaciół, zachody słońca, morskie fale

i motyle

za każdy zachwyt

uśmiech i radość, które widziałam/em

że dbałyście o mnie

nawet gdy ja nie dbałam/em o was

że zawsze staracie się mnie nie zawieść, choć nieraz wykorzystywałam/em was ponad wasze siły

dziękuję, że opiekujecie się mną

czuję wdzięczność

teraz ja

zaopiekuję się wami

Myślimy często, że wdzięczność jest wielkim i skomplikowanym uczuciem za jakieś duże i wyjątkowe wydarzenia, a wcale taka nie jest. Jest podziękowaniem za nawet najmniejsze sprawy. Przejawia się poprzez docenienie i troskę o to, co mamy. To również sposób na wyrażenie miłości samemu sobie. Sposobem na okazanie wdzięczności za oczy i wzrok jest zadbanie o ich zdrowie, między innymi poprzez ich regularne i odpowiednie nawilżanie, a także dawanie im zasłużonego odpoczynku.


[1] Raport „Godzina dla oka”, badanie ilościowe realizowane techniką CAWI, maj 2022 r.

[2] Tamże.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Szykują się 3 miesiące z kulturą na dachu Galerii Północnej Biuro prasowe
2023-06-07 | 13:00

Szykują się 3 miesiące z kulturą na dachu Galerii Północnej

Kilkadziesiąt koncertów m.in. muzyki filmowej i jazzowej, ale też słynnych coverów, do tego zajęcia z jogi na trawie oraz wspólne czytanie bajek i literatury
Styl życia Przygotuj swoje dziecko na bezpieczne wakacje
2023-06-07 | 12:00

Przygotuj swoje dziecko na bezpieczne wakacje

Przed nami sezon kolonii i obozów letnich. Czas, kiedy wysyłamy swoje pociechy na dłuższe wyjazdy z rówieśnikami i pod opieką wyszkolonych wychowawców. Często zdarza
Styl życia Unikamy poniedziałków i piątków w biurze
2023-06-05 | 16:00

Unikamy poniedziałków i piątków w biurze

Home office na dobre wpisał się w naszą codzienność, a dzięki pracy hybrydowej odwiedzamy biuro tylko kilka razy w tygodniu. FREENOW, europejska superaplikacja mobilności miejskiej,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Katarzyna Butowtt: Od ponad 10 lat jestem wolontariuszem Fundacji Dr Clown. Terapia śmiechem ma dla pacjentów kolosalne znaczenie

O byłej modelce znów ostatnio było głośno. A wszystko dzięki nowej produkcji zatytułowanej „Jezioro Słone”, w której wcieliła się w rolę Heleny – kobiety po 60-tce, postanawiającej diametralnie zmienić swoje życie i spróbować tego, na co nie mogła się odważyć wcześniej. Film budził duże zainteresowanie widzów i zebrał wiele pozytywnych recenzji. Kiedyś Katarzyna Butowtt została okrzyknięta królową polskiej reklamy, a dziś korzystając z tego, że znów mogła przypomnieć o sobie szerokiemu gronu odbiorców, doskonale promuje działania Fundacji Dr Clown i zachęca wszystkich chętnych do wsparcia finansowego tej instytucji.

Przemysł

Polacy gotowi na przebranżowienie. 40 proc. pracowników rozważa taki krok

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej polskie firmy wciąż zgłaszają zapotrzebowanie na nowych pracowników. Na rynku jest jednak niedobór kadr o wymaganych kompetencjach. Dlatego w tej sytuacji coraz większą rolę w polityce przedsiębiorstw odgrywa upskilling i reskilling, czyli podwyższanie bądź zmiana kwalifikacji. Czy Polacy są na to gotowi? Z pewnością są coraz bardziej świadomi konieczności dostosowania swoich kompetencji do potrzeb rynku. Zmianę profesji rozważa obecnie 42 proc. wszystkich pracowników, ale wśród osób obawiających się utraty pracy lub planujących ją zmienić ten odsetek sięga aż 71 proc. – wynika z „Barometru rynku pracy 2023” Gi Group Holding.

Nauka

Naukowcy odkryli bakterie, które mogą być odpowiedzialne za rozwój choroby Parkinsona. Trwają prace nad potwierdzeniem odkrycia [DEPESZA]

Naukowcy z Finlandii wykazali, że niektóre szczepy bakterii Desulfovibrio mogą być prawdopodobną przyczyną rozwoju choroby Parkinsona. Jeśli odkrycie się potwierdzi, będzie można opracować badania screeningowe nosicieli szczepów Desulfovibrio i stworzyć mechanizmy pozwalające na usunięcie tych bakterii z jelit. Typowane są do tego wirusy oraz modele postępowania żywieniowego.