Groźny koronawirus z Chin – jak możemy się przed nim uchronić?
Chiński koronawirus rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Początkowo dotykał ludności w Chinach, gdzie wykryto jego pierwsze przypadki, ale ze względu na łatwość przenoszenia się z człowieka na człowieka, również w Europie odnotowano obecność tego wirusa. Jak zatem możemy się przed nim zabezpieczyć?
Koronawirus 2019-nCoVO daje objawy podobne do tych w przypadku grypy. Zarażenie przebiega pod znakiem gorączki, bólu głowy i gardła, kaszlu, wyczerpania oraz utraty apetytu. Jednak ten koronawirus powoduje niewydolność oddechową, która może prowadzić do śmierci.
Z dnia na dzień odnotowywane są kolejne przypadki zarażonych osób, już nie tylko w Chinach. Ten koronawirus, podobnie jak grypa „lubi” duże skupiska osób. To właśnie w takich miejscach najłatwiej jest się nim zarazić - mówi Waldemar Ferschke, lek. med. epidemiolog, wiceprezes Medisept.
Jak sami możemy przeciwdziałać koronawirusowi i innym wirusom?
Najlepszą obroną przed groźnymi wirusami jest dokładne mycie i dezynfekcja rąk, bo to one są jednym z głównych źródeł przenoszenia do naszego organizmu groźnych drobnoustrojów. Dlatego do swojej codziennej higieny warto wdrożyć proste czynności, które mogą uratować nas od zarażenia się np. wirusem grypy czy koronawirusem 2019-nCoVO.
Przeciwdziałanie powinniśmy rozpocząć od dokładnego mycia dłoni wodą i mydłem, nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale również po kontakcie ze wszystkimi powierzchniami, na których mogą znajdować się zarazki. Woda i mydło potrafią zabić nawet do 90% bakterii znajdujących się na skórze. Ręce należy myć 20–30 sekund, nie zapominając o kciukach, koniuszkach palców, ich grzbietowej części oraz obszarze pod paznokciami. Jednak nie zawsze mamy dostęp do bieżącej wody. Wtedy warto skorzystać ze środków do dezynfekcji, jak żel czy spray, które mają deklarowaną na etykiecie skuteczność 99,99% wobec wirusów (także bakterii i grzybów). Nie należy ich mylić z tymi antybakteryjnymi, które działają wyłącznie na bakterie. Prawdziwe środki do dezynfekcji rąk są przebadane na wirusy osłonkowe, czyli m.in. na koronawirusy.
Na dłoni każdego człowieka może gromadzić się aż 150 różnych gatunków bakterii i wirusów. Przenoszą się one na ręce po kontakcie z niemal wszystkimi przedmiotami, jak np.: telefon, portfel, klamka od drzwi, włącznik światła - tłumaczy Waldemar Ferschke. – Wystarczy, że brudnymi rękoma dotkniemy ust czy oczu, a wszystko co się na nich znajduje przeniesie się do organizmu, nierzadko wywołując groźne choroby. Dlatego konieczna jest bardzo dokładna higiena rąk, w tym ich dezynfekcja. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze dłonie są czyste od zarazków skorzystajmy z żelu lub sprayu do dezynfekcji, po wizycie w publicznej toalecie, zakupach w centrum handlowym, czy podróży komunikacją miejską.
Środki do dezynfekcji rąk występują w poręcznych opakowaniach 50 ml w sprayu oraz żelu, co oznacza, że zmieszczą się w damskiej torebce, plecaku czy aktówce. Te od Medisept mają potwierdzoną skuteczność na wirusy z rodziny Coronaviridae, co oznacza inaktywację koronawirusa 2019-nCoVO. Są dostępne w stacjonarnych sklepach Rossmann lub na rossmann.pl. Medisept Żel do dezynfekcji rąk 50ml zapach Cashmere oraz Papaya, Medisept Spray do dezynfekcji rąk 50ml.
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.