GRUPA SANPLAST wspiera walkę z COVID-19
Grupa SANPLAST od początku swojej działalności angażuje się w działania na rzecz mieszkańców lokalnej społeczności. I tym razem, biorąc pod uwagę potrzeby szeroko rozumianej służby zdrowia, podjęła działania mające na celu jej wsparcie w walce z koronawirusem COVID-19. Grupa firm, należących do właściciela Sanplast-u przekazała środki pieniężne o łącznej wartości ćwierć miliona złotych m.in. na rzecz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mogilnie oraz Domów Pomocy Społecznej w Siemionkach i w Skubarczewie.
- W obliczu zagrożenia pandemią chcieliśmy wspomóc służbę zdrowia, której pracownicy podejmują dziś nadludzkie wysiłki, by chronić życie i zdrowie nas wszystkich. Tym małym gestem chcemy powiedzieć tym wszystkim bohaterom jedno, proste słowo – Dziękujemy! – mówi Wiesław Podraza, Prokurent i udziałowiec SANPLAST SA. – Ponadto
zależało nam na tym, aby objąć opieką również tych, najbardziej narażonych na zakażenie. Dlatego naszą pomoc skierowaliśmy zarówno do szpitali, jak i do domów pomocy społecznej. – dodaje.
Pieniądze przekazane przez GRUPĘ SANPLAST pomogą placówkom w zakupie m.in. środków ochrony osobistej, takich jak rękawiczki, przyłbice i maseczki, kombinezony, płyny dezynfekujące tak niezbędnych przy leczeniu i opiece nad pacjentami zakażonymi COVID-19.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.