Grzejniki podtynkowe, czyli ogrzewanie ścienne najnowszej generacji
Czy grzejniki mogą być ukryte w ścianie, nie mieć widocznych podłączeń instalacyjnych, a przy tym zapewniać komfort cieplny w pomieszczeniach? Jest to możliwe, jeśli zastosujemy grzejniki podtynkowe.
Czym jest ogrzewanie?
Ogrzewanie to proces polegający na bieżącym uzupełnianiu ciepła, które traci nasz budynek. W odniesieniu do modelu procesu sprawności, ogrzewanie jest więc pracą a nie stratą. Największym źródłem strat (bez względu na termoizolacje budynku) jest zjawisko konwekcji, czyli unoszenie się ciepłego powietrza, gdyż w efekcie niepotrzebnie gromadzimy energię cieplną pod sufitem.
Ogrzewanie ścienne jest coraz bardziej doceniane przez projektantów i inwestorów, ponieważ zapewnia zdrowe warunki mieszkania i wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach przy niskim zużyciu energii. Co ważne, jest bezpieczne i niezawodne.
Nie musimy się bać ogrzewania ściennego?
Awaria ogrzewania podtynkowego chyba wszystkim kojarzy się z wizją generalnego remontu i rozbiórki ścian. Nie musi do tego dojść, jeżeli wybierzemy najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie.
- Dotychczasowe wodne systemy ścienne wymagały tynków o większej grubości – co oznaczało większy opór cieplny i mniejszą efektywność. Pojawiały się problemy typu pękanie tynku, konieczność stosowania tynków specjalistycznych, pogorszona hydraulika, a przypadkowe uszkodzenie rur na ścianach groziło poważnymi konsekwencjami – mówi Adrian Biedrzycki, przedstawiciel sklepu internetowego thermshop.pl. - My proponujemy najnowsze rozwiązanie. To system 3THERMO, który wyeliminował wszystkie wady wodnych i elektrycznych systemów ściennych poprzednich generacji. Umożliwił też transmisję dużej energii w ograniczonej przestrzeni ściany zewnętrznej.
Ogrzewanie ścienne wykonane w technologii 3THERMO pokrywa się niewielką warstwą tynku, która nie ogranicza efektywności cieplnej układu oraz posiada małą bezwładność. Montaż takiego ogrzewania jest bardzo prosty zarówno w nowym jaki i starym budownictwie.
Ogrzewanie ścienne czy podłogowe?
Zdecydowanie ścienne. Tylko ono uzupełnia straty tak precyzyjnie i bezpośrednio w miejscu ich powstawania. Ogrzewanie ścienne jako jedyne nie osusza powietrza i nie posiada żadnych negatywnych efektów, nie kumuluje energii a więc też jej nie traci w przypadku nagłego wzrostu temperatur zewnętrznych.
-Ściana zewnętrzna pod względem komfortu i fizjologii człowieka jest najwłaściwszą płaszczyzną dla uzupełniania strat cieplnych. Ponadto jest idealna do sterowania, gdyż nie posiada takiej bezwładności jak podłogówka – mówi Adrian Biedrzycki.
Co wyróżnia system 3Thermo?
3THERMO to pierwszy praktyczny system ścienny. Koszt systemu jest porównywalny z układem podłogowym a realna moc to aż 250W z metra kwadratowego. 3THERMO umożliwia ekonomiczną eksploatację ściany zewnętrznej a jego konstrukcja nie wpływa na wybór tynku, grubości i sposobu jego montażu. Grzejniki podtynkowe to forma konstrukcyjna, która umożliwia realizację taniej i prostej ściany grzewczej bez konieczności zmiany konstrukcji ścian. Są bardzo łatwe w montażu, energooszczędne i całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.