Komunikaty PR

HIV coraz groźniejszy w polskich miastach

2022-11-17  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.82 MB )

Aż 1910 – tyle nowych zakażeń HIV odnotowano w Polsce do końca października 2022 roku. To ponad 6 osób dziennie! Tak niepokojących statystyk nie było w Polsce nigdy. W całym, rekordowym dotychczas, roku 2019 odnotowano 1615 nowych zakażeń HIV. Mniej więcej tyle, co w tym roku do września. Epidemia nie ustępuje, choć dziś, dzięki nowoczesnym lekom, dostępnym w Polsce bezpłatnie, z HIV można normalnie żyć i mieć zdrowe dzieci. Trzeba jednak zrobić test i poddać się leczeniu. Wirus może dotknąć każdego, więc i przebadać się powinien każdy. Żeby o tym przypomnieć, Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ oraz Gilead Sciences zorganizowały happening: na fasadach domów w 5 polskich miastach wyświetlana jest w tym roku czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV”. Na ulicach pojawiły się też plakaty zachęcające do robienia testów w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych.

Kokardka pojawi się kolejno: w Krakowie 21 listopada, w Warszawie 22 listopada, w Poznaniu 23 listopada oraz w Gdańsku i Gdyni 24 listopada. Nie przypadkiem: są to jedne z największych miast w Polsce, a HIV to epidemia metropolii. To w nich przede wszystkim mieszkają osoby seropozytywne. Między innymi dlatego powstała międzynarodowa inicjatywa Fast Track Cities polegająca na włączaniu miast w działania na rzecz profilaktyki HIV. W Polsce, jako pierwsza, dołączyła do tej wartościowej inicjatywy Warszawa, której prezydent podpisał deklarację członkowską na początku 2022 roku. Otworzyło to drogę innym polskim miastom, które już wkrótce także mogą stać się Miastami Szybkiej Ścieżki.

„Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ oraz Gilead Sciences już siódmy rok z rzędu wyświetlają na budynkach polskich miast czerwoną kokardkę, żeby przypomnieć, że HIV nadal jest groźny. Nikt nie powinien go lekceważyć. Każdy, kto ma za sobą tzw. ryzykowne zachowanie, czyli po prostu seks bez prezerwatywy, powinien zrobić test. Nie tylko przy okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV, przypadającego w tym roku między 21. a 28. listopada, lecz przez cały rok ” – powiedział Mateusz Liwski, prezes ‘Res Humanae’.

„Człowiek zakażony może uprawiać sport, pracować i mieć satysfakcjonujące życie seksualne. Przy regularnym przyjmowaniu leków poziom wirusa spada tak bardzo, że osoba żyjąca z HIV nie może nikogo zakazić” – powiedział Grzegorz Jezierski, koordynator działającego od 2020 roku projektu Buddy Polska, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci. – „Najważniejsze są trzy elementy: po pierwsze diagnoza, czyli test, po drugie – leczenie, a po trzecie – odwaga do życia bez lęku. Przypominają o tym osobom, które niedawno dowiedziały się o zakażeniu, nasi wolontariusze: 11 osób działających w ramach projektu Buddy Polska. Wspierają osoby przestraszone diagnozą i tłumaczą, że ten wirus może być tylko chorobą przewlekłą, o ile jest leczony”.

„HIV to nie jest wyrok, ale wciąż może się nim stać, jeśli zakażona osoba nie podda się terapii. Możemy skutecznie walczyć z epidemią, jeśli podniesie się poziom wiedzy o niej w społeczeństwie. To dlatego przed Światowym Dniem AIDS wspólnie z Fundacją ‘Res Humanae’ wyświetlamy czerwone kokardy HIV na ulicach polskich miast, to dlatego metropolie na całym świecie dołączają do inicjatywy Fast Track Cities, to dlatego wolontariusze Społecznego Komitetu ds. AIDS pomagają nowo zdiagnozowanym kolegom. Jeśli będziemy działali razem, pokonamy HIV i powstrzymamy groźną falę wznoszącą, na której od kilku lat znajduje się w Polsce ta epidemia” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Nowa przychodnia POZ w Łodzi. Lekarz rodzinny i pediatra w enel-med Biuro prasowe
2024-08-12 | 10:35

Nowa przychodnia POZ w Łodzi. Lekarz rodzinny i pediatra w enel-med

Od 1 sierpnia br. mieszkańcy Łodzi mogą korzystać z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w łódzkiej placówce enel-med. W oddziale w Manufakturze, w ramach Narodowego
Zdrowie Mamo, tato - zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato!
2024-08-07 | 17:00

Mamo, tato - zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato!

Warszawa, 7 sierpnia 2024 r. Mamo, tato – zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato! Blisko 62% dzieci z wadą wzroku w wieku 3 – 15 lat ma zdiagnozowaną
Zdrowie Rola snu w efektywności treningowej
2024-08-07 | 11:00

Rola snu w efektywności treningowej

Sen stanowi kluczowy element zdrowego stylu życia. Jego rola w utrzymaniu odpowiedniego stanu zdrowia, dobrego samopoczucia i wpływ na efektywność treningów jest nie do przecenienia.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Podróże

Cezary Pazura: Jedziemy z żoną na Sri Lankę, gdzie mamy program naszpikowany emocjami. Będziemy się poruszać pociągami, helikopterami i jeździć na słoniach

Na mapie letnich wyjazdów aktora w tym roku pojawiły się Portugalia i Sri Lanka. Pierwsza wyprawa już za nim. Cezary Pazura zaznacza, że udało mu się wypocząć i poznać kraj położony na Półwyspie Iberyjskim niemal „od podszewki”, ponieważ pokazywał mu go znajomy mieszkający tam od lat. Teraz z kolei wraz z żoną szykują się już na następną podróż, na wyspę Cejlon. Obszerna relacja z tej wyprawy pojawi się w ich mediach społecznościowych.

Problemy społeczne

Ginekolodzy biją na alarm: przyszły tata to nie tylko dawca nasienia. Mężczyźni nadal zbyt rzadko uczestniczą w przygotowaniach do ciąży

Mniej niż co trzeci mężczyzna szuka informacji na temat tego, jak się przygotować do poczęcia dziecka, a 42 proc. zdecydowało się wcześniej na zbadanie jakości nasienia – wynika z raportu opracowanego przez NutroPharmę na potrzeby kampanii „Dziecko wspólna sprawa”. O suplementację przed ciążą dba podobny odsetek przyszłych ojców, podczas gdy wśród przyszłych mam jest on dwukrotnie wyższy. Tymczasem – jak przypominają lekarze położnicy i ginekolodzy – materiał genetyczny ojca jest tak samo ważny jak matki. Ma wpływ nie tylko na to, jakie cechy będzie mieć dziecko, ale też na jego zdrowie oraz na prawidłowy przebieg ciąży.