Komunikaty PR

HIV na obcasach

2022-05-09  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.56 MB )

Jak podaje NIZP PZH – PIB, po okresie spadków liczba zakażeń HIV w województwie dolnośląskim znów rośnie. W roku 2021 odnotowano w województwie 177 nowo wykrytych przypadków HIV. Stanowiło to 15% zakażeń w całym kraju. Najbardziej narażeni są ludzie młodzi. Dlatego to właśnie do nich skierowana jest akcja „HIV na obcasach” realizowana w mediach społecznościowych przez 22 młode osoby – studentów medycyny z Zielonej Góry oraz starszych uczniów liceum Aslan z Głogowa. Kampanię prowadzi Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae, jeden z laureatów konkursu Pozytywnie Otwarci 2021.

Młodzi ludzie są bezpośrednio zaangażowani w proces tworzenia publikowanych treści: krótkich materiałów filmowych na TikToku i YouTube, podcastów na platformie Spotify oraz wpisów i zdjęć na Facebooku i Instagramie.

Jak mówi Kacper Łuszczki, koordynator projektu i student medycyny zrzeszony w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA P oland, „To, że to my – młodzi – współtworzymy ten projekt sprawia, że ma on szansę lepiej trafić do odbiorców, bo większa będzie przystępność przekazywanych informacji. O to, żeby były one rzetelne dba dr Joanna Dec-Pietrowska, adiunkt w Katedrze Seksuologii, Poradnictwa i Resocjalizacji Uniwersytetu Zielonogórskiego, certyfikowana trenerka edukatorów seksualnych oraz certyfikowana edukatorka w zakresie psychospołecznych aspektów epidemii HIV/AIDS”.

Treści ukazujące się w mediach społecznościowych do końca listopada tego roku będą obalać mity na temat HIV, wyjaśniać różnice między HIV i AIDS oraz walczyć z dyskryminacją osób seropozytywnych. Poruszony też zostanie temat zdrowia psychicznego oraz tego, gdzie osoby żyjące z HIV, albo obawiające się, że są zakażone mogą znaleźć pomoc.

„Obcasy są synonimem dorosłości. Program ma uświadomić młodym ludziom, jakie zagrożenia czekają na niech w procesie dojrzewania, pokazać, jak je identyfikować, jak ich unikać i jak reagować. Krótko mówiąc, jak wejść w dorosłe życie pewnie, nie łamiąc obcasów” – mówi o akcji jej pomysłodawczyni, Alina Ostrowska-Jarzyna z Res Humanae.

„Prawie co szósty Polak, u którego w 2021 roku wykryto HIV był diagnozowany na Dolnym Śląsku. To duży odsetek. Dlatego tak ważna jest akcja prowadzona przez młodych ludzi w ramach projektu „HIV na obcasach”. Młodzież wie najlepiej, jak dotrzeć do swoich rówieśników, a właśnie wśród osób młodych HIV wykrywany jest ostatnio najczęściej. Kluczem do walki z tym wirusem jest edukacja i profilaktyka” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia Biuro prasowe
2024-08-14 | 15:35

Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia

Wielu z nas traktuje bieganie, skakanie i jazdę na rowerze jako nieodłączne elementy dzieciństwa. Są to aktywności, które nie tylko dostarczają radości, ale także
Zdrowie Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami
2024-08-14 | 01:00

Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami

Zgodnie z wykonanymi w 2023 badaniami Instytutu IQS, jedynie 44% Polaków wykonuje regularne badania profilaktyczne. Tymczasem, wiele chorób, szczególnie we wczesnych stadiach
Zdrowie Wakacje od pracy – nie od zdrowia
2024-08-13 | 19:00

Wakacje od pracy – nie od zdrowia

Lato kojarzy się nam z odprężeniem, odpoczynkiem i jest to jak najbardziej dobre skojarzenie. Jednak, w myśl powiedzenia „lepiej zapobiegać, niż leczyć”

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.