Komunikaty PR

HIV na obcasach

2020-05-06  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.56 MB )

Jak podaje NIZP PZH – PIB, po okresie spadków liczba zakażeń HIV w województwie dolnośląskim znów rośnie. W roku 2021 odnotowano w województwie 177 nowo wykrytych przypadków HIV. Stanowiło to 15% zakażeń w całym kraju. Najbardziej narażeni są ludzie młodzi. Dlatego to właśnie do nich skierowana jest akcja „HIV na obcasach” realizowana w mediach społecznościowych przez 22 młode osoby – studentów medycyny z Zielonej Góry oraz starszych uczniów liceum Aslan z Głogowa. Kampanię prowadzi Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae, jeden z laureatów konkursu Pozytywnie Otwarci 2021.

Młodzi ludzie są bezpośrednio zaangażowani w proces tworzenia publikowanych treści: krótkich materiałów filmowych na TikToku i YouTube, podcastów na platformie Spotify oraz wpisów i zdjęć na Facebooku i Instagramie.

Jak mówi Kacper Łuszczki, koordynator projektu i student medycyny zrzeszony w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA P oland, „To, że to my – młodzi – współtworzymy ten projekt sprawia, że ma on szansę lepiej trafić do odbiorców, bo większa będzie przystępność przekazywanych informacji. O to, żeby były one rzetelne dba dr Joanna Dec-Pietrowska, adiunkt w Katedrze Seksuologii, Poradnictwa i Resocjalizacji Uniwersytetu Zielonogórskiego, certyfikowana trenerka edukatorów seksualnych oraz certyfikowana edukatorka w zakresie psychospołecznych aspektów epidemii HIV/AIDS”.

Treści ukazujące się w mediach społecznościowych do końca listopada tego roku będą obalać mity na temat HIV, wyjaśniać różnice między HIV i AIDS oraz walczyć z dyskryminacją osób seropozytywnych. Poruszony też zostanie temat zdrowia psychicznego oraz tego, gdzie osoby żyjące z HIV, albo obawiające się, że są zakażone mogą znaleźć pomoc.

„Obcasy są synonimem dorosłości. Program ma uświadomić młodym ludziom, jakie zagrożenia czekają na niech w procesie dojrzewania, pokazać, jak je identyfikować, jak ich unikać i jak reagować. Krótko mówiąc, jak wejść w dorosłe życie pewnie, nie łamiąc obcasów” – mówi o akcji jej pomysłodawczyni, Alina Ostrowska-Jarzyna z Res Humanae.

„Prawie co szósty Polak, u którego w 2021 roku wykryto HIV był diagnozowany na Dolnym Śląsku. To duży odsetek. Dlatego tak ważna jest akcja prowadzona przez młodych ludzi w ramach projektu „HIV na obcasach”. Młodzież wie najlepiej, jak dotrzeć do swoich rówieśników, a właśnie wśród osób młodych HIV wykrywany jest ostatnio najczęściej. Kluczem do walki z tym wirusem jest edukacja i profilaktyka” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

 

 

Konkurs Pozytywnie Otwarci

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.