Komunikaty PR

HIV na obcasach

2020-05-06  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.56 MB )

Jak podaje NIZP PZH – PIB, po okresie spadków liczba zakażeń HIV w województwie dolnośląskim znów rośnie. W roku 2021 odnotowano w województwie 177 nowo wykrytych przypadków HIV. Stanowiło to 15% zakażeń w całym kraju. Najbardziej narażeni są ludzie młodzi. Dlatego to właśnie do nich skierowana jest akcja „HIV na obcasach” realizowana w mediach społecznościowych przez 22 młode osoby – studentów medycyny z Zielonej Góry oraz starszych uczniów liceum Aslan z Głogowa. Kampanię prowadzi Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae, jeden z laureatów konkursu Pozytywnie Otwarci 2021.

Młodzi ludzie są bezpośrednio zaangażowani w proces tworzenia publikowanych treści: krótkich materiałów filmowych na TikToku i YouTube, podcastów na platformie Spotify oraz wpisów i zdjęć na Facebooku i Instagramie.

Jak mówi Kacper Łuszczki, koordynator projektu i student medycyny zrzeszony w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA P oland, „To, że to my – młodzi – współtworzymy ten projekt sprawia, że ma on szansę lepiej trafić do odbiorców, bo większa będzie przystępność przekazywanych informacji. O to, żeby były one rzetelne dba dr Joanna Dec-Pietrowska, adiunkt w Katedrze Seksuologii, Poradnictwa i Resocjalizacji Uniwersytetu Zielonogórskiego, certyfikowana trenerka edukatorów seksualnych oraz certyfikowana edukatorka w zakresie psychospołecznych aspektów epidemii HIV/AIDS”.

Treści ukazujące się w mediach społecznościowych do końca listopada tego roku będą obalać mity na temat HIV, wyjaśniać różnice między HIV i AIDS oraz walczyć z dyskryminacją osób seropozytywnych. Poruszony też zostanie temat zdrowia psychicznego oraz tego, gdzie osoby żyjące z HIV, albo obawiające się, że są zakażone mogą znaleźć pomoc.

„Obcasy są synonimem dorosłości. Program ma uświadomić młodym ludziom, jakie zagrożenia czekają na niech w procesie dojrzewania, pokazać, jak je identyfikować, jak ich unikać i jak reagować. Krótko mówiąc, jak wejść w dorosłe życie pewnie, nie łamiąc obcasów” – mówi o akcji jej pomysłodawczyni, Alina Ostrowska-Jarzyna z Res Humanae.

„Prawie co szósty Polak, u którego w 2021 roku wykryto HIV był diagnozowany na Dolnym Śląsku. To duży odsetek. Dlatego tak ważna jest akcja prowadzona przez młodych ludzi w ramach projektu „HIV na obcasach”. Młodzież wie najlepiej, jak dotrzeć do swoich rówieśników, a właśnie wśród osób młodych HIV wykrywany jest ostatnio najczęściej. Kluczem do walki z tym wirusem jest edukacja i profilaktyka” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

 

 

Konkurs Pozytywnie Otwarci

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.