Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
Mistrzostwa Świata Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń szachowych na świecie, zadebiutują w nowojorskiej dzielnicy finansowej 26 grudnia 2024 r. W tym roku historyczny turniej zgromadzi najlepszych szachistów świata na Wall Street, symbolicznym miejscu będącym synonimem strategii i ryzyka, cech zarówno gry w szachy, jak i świata finansów. Partnerem generalnym wydarzenia zostało Freedom Holding Corp., które współorganizuje z FIDE również konferencję dotyczącą obu dyscyplin.
Około 300 spośród najlepszych współczesnych szachistów, arcymistrzowie gry – w tym światowy numer 1, Magnus Carlsen – pod koniec miesiąca przybędą na Wall Street, aby sprawdzić się w rozgrywce błyskawicznej i blitz, czyli o wyjątkowo ograniczonym czasie i bardzo szybkim tempie. Mistrzostwa w tym roku po raz pierwszy zawitają do Stanów Zjednoczonych.
Jednak nie tylko historyczny precedens sprawia, że tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. To dlatego, że poza szachistami z globalnej czołówki, obecni będą także goście - czołowi przedstawiciele świata finansów. Wspólnie połączą oni obie te dziedziny i wprowadzą całe wydarzenie na całkiem nowy poziom.
Zestawienie „królewskiej gry” i ekonomii uwypukla wartości, które je łączą: strategiczność, szybkość podejmowania decyzji oraz precyzję. Są to również atrybuty cenione zarówno przez FIDE, jak i Freedom Holding Corp. Podobieństwo obu dyscyplin podkreśla Timur Turlov, CEO partnera generalnego.
– Osobiście wierzę, że szachy i finanse są sobie bardzo bliskie. Właśnie dlatego wpadliśmy na pomysł unikalnej konferencji „Gambit Wall Street”. Czasami w biznesie musimy spojrzeć na bieżące sprawy w szerszej perspektywie. Czy to grając w szachy, czy na giełdzie – należy analizować sytuację i myśleć strategicznie. Między innymi dlatego nasze projekty z FIDE to nie jest zwykłe partnerstwo, a świetna praca zespołowa, która ma na celu rozwój tej wspaniałej gry na całym świecie – wyjaśnia Turlov.
CEO Freedom Holding Corp. wspomina tutaj o wyjątkowej inicjatywie podjętej w tym roku. Zorganizowana pierwszy raz w historii konferencja „The Wall Street Gambit” odbędzie się w dzień przerwy turnieju (29 grudnia). Zostaną na niej omówione i zbadane punkty styczne między szachami, finansami i biznesem.
W ramach konferencji prelekcje wygłoszą wybitni szachiści, finansiści i eksperci AI, wyjaśniając między innymi intelektualne podobieństwa wszystkich tych dziedzin. D. Sculley, CEO Kaggle, przygotował przemówienie, w którym przybliży wyzwania, jakie stoją przed sztuczną inteligencją, jeśli chodzi o przewidywanie w obliczu niepełnej wiedzy. Oczywiście centralnym punktem zainteresowania będą przyszłe sprawdziany AI w tym zakresie, odnoszące się do szachów i finansów. Z kolei Kenneth Rogoff, ekonomista i arcymistrz szachowy, podzieli się swoją perspektywą na obie te dyscypliny i ich współzależności ze sztuczną inteligencją.
Jedną z najbardziej ekscytujących atrakcji będzie możliwość rozegrania partii blitza z luminarzami szachów Magnusem Carlsenem, Viswanathanem Anandem lub Fabiano Caruaną.
– To wydarzenie będzie unikatowe na wiele różnych sposobów. Najlepsi arcymistrzowie szachowi zgromadzą się w finansowym centrum świata, co fascynuje mnie ze względu na olbrzymią koncentrację najbystrzejszych umysłów oraz potencjał do narodzenia się nowych synergii. Naprawdę nie mogę się doczekać tego wydarzenia, które ma wszystko co potrzebne, by stać się przełomowym i aby ludzie chcieli mówić o nim: „byłem tam” – spostrzega Emil Sutovsky, CEO FIDE.
Partnerstwo Freedom Holding Corp. z Międzynarodową Federacją Szachową jest ukierunkowane na globalną promocję doskonałości i innowacji, zarówno w szachach, jak i w finansach. Odzwierciedleniem światowego znaczenia Mistrzostw FIDE jest prestiżowa lokalizacja w samym sercu Wall Street, gdzie okazałość finansowego dziedzictwa Nowego Jorku zmiesza się z intelektualnym rygorem szachów. Tegoroczny turniej, wyjątkowy historycznie nie tylko z powodu swojego miejsca, ale także towarzyszącej inicjatywy „The Wall Street Gambit” będzie niepowtarzalną okazją do interdyscyplinarnego szlifowania strategicznego myślenia i umiejętnego podejmowania ryzyka.
Zastrzeżenie: Twój kapitał jest narażony na ryzyko. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie wskazują na przyszłe wyniki i nie ma gwarancji, że jakakolwiek strategia inwestycyjna osiągnie swoje cele. Ważne jest, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przeprowadzić dokładne badania i rozważyć zasięgnięcie porady wykwalifikowanego specjalisty finansowego. Dostęp do określonego instrumentu finansowego podlega testowi odpowiedniości.
Freedom24 to broker internetowy będący częścią międzynarodowej grupy inwestycyjnej Freedom Holding Corp. Akcje holdingu notowane są na giełdzie NASDAQ, a jego działalność jest regulowana przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Freedom24 oferuje swoim klientom bezpośredni dostęp do największych światowych giełd papierów wartościowych, profesjonalną analitykę papierów wartościowych oraz dedykowane aplikacje handlowe.
Platforma Freedom24 jest dostępna dla użytkowników w Polsce od 2021 roku z biurem przedstawicielskim zlokalizowanym w Warszawie oferującym wsparcie użytkownikom w języku polskim.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.freedom24.com
Kontakt dla mediów:
Przemysław Kozera
p.kozera@planetpartners.pl
tel.: 786-100-058
Radosław Baran
r.baran@planetpartners.pl
tel.: 666-300-053
Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów
Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Wielki Antykwariat w Blue City!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.