Komunikaty PR

Idą wakacje i potrzeba więcej krwi. Będzie zbiórka w Warszawie

2023-05-31  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations

ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Do pobrania IP ( 0.04 MB )

Wakacje za pasem. Dla banków krwi oznacza to gwałtowny wzrost zapotrzebowania na krew. Powodem jest większa liczba wypadków samochodowych, ale także urlopy Honorowych Dawców Krwi, którzy latem w mniejszym stopniu zasilają zasoby. Także warszawskie banki przygotowują się do sezonu i apelują o oddawanie krwi.

Okazją do tego jest organizowana w najbliższą sobotę, 3 czerwca, akcja zbiórkowa przed Galerią Północną, którą prowadzić będzie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”. W godzinach od 10.00 do 15.00 przed centrum handlowym, od ul. Światowida, parkować będzie mobilny punkt poboru. Zgłosić się do niego będzie mógł każdy, kto kwalifikuje się do bycia dawcą. Potrzeba bowiem krwi z każdej grupy.

– Dzięki akcji przed Północną, tylko od początku tego roku zebrano już blisko 80 litrów krwi. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb, tym bardziej, że zbliża się sezon, kiedy to zapotrzebowanie na krew z każdej grupy, ale także na jej produkty, znacząco rośnie na oddziałach szpitalnych i SOR-ach – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.

– Organizowaną w sobotę akcją, która poprzedza Światowy Dzień Krwiodawcy, chcemy pomóc bankom lepiej przygotować się do lata, ale także uzupełnić zapasy, które tu i teraz się kurczą - dodaje. Tym bardziej, że potrzeby na dziś też są ogromne. Jak czytamy na stronie RCKIK w Warszawie już mocno skurczyły się zapasy grup m.in. 0 Rh- i B Rh-.

– Utrzymanie zapasów banku krwi to ciągła walka z czasem, bo zasoby nieustannie ulegają zmianie. Dlatego tak ważne jest stałe ich uzupełnianie. Niestety krwi nie można wyprodukować, nie ma też zamiennika. Jedynym sposobem, aby ją pozyskać są zbiórki. Te są kluczowe dla wydolności banków – wyjaśnia Magdalena Rejchert ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”.

Kto może przyłączyć się do akcji? Krew może oddać osoba pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Pomyślnie trzeba też przejść kwalifikację do pobrania, w czasie której koniecznie należy poinformować personel o wszystkich schorzeniach, w tym przewlekłych, zabiegach i operacjach, a także przyjmowanych lekach. Każdy dawca ma też wykonywane podstawowe badanie krwi.

– Oddanie krwi trwa kilka minut, pobierane w tym czasie jest 450 ml płynu, który szybko się regeneruje. Wszystko obydwa się w komfortowych warunkach, a także pod opieką zespołu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Po pobraniu wystarczy tylko chwilowy odpoczynek i można wrócić do codziennych czynności – mówi Magdalena Rejchert.

– Pobrana w czasie zbiórek krew, podawana jest osobom m.in. po wypadkach, w czasie zabiegu operacyjnego, z zaburzeniami krzepnięcia, po urazach czy oparzeniach, a także osobom z chorobami nowotworami, w tym dzieciom. Mówiąc wprost – ratuje zdrowie i życie – dodaje.

Przed wizytą w mobilnym punkcie trzeba się jednak przygotować. Dzień wcześniej zaleca się wypicie min. 2 litrów płynów (woda, soki), co jest konieczne do uzyskania właściwego ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Trzeba też dobrze się wyspać i zjeść lekkie śniadanie, najlepiej bez tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie „Jestem szczęśliwcem” HIVcast z osobą HIV+ już w sieci Biuro prasowe
2024-04-15 | 10:00

„Jestem szczęśliwcem” HIVcast z osobą HIV+ już w sieci

HIVcasty to seria rozmów na temat zdrowego życia z HIV. Pierwszy jest już dostępny na platformach Spotify oraz YouTube. Z Tomaszem Markowskim, aktywistą wyróżnionym
Zdrowie Dziecko?Chcemy...,ale potrzebna jest też męska część sukcesu
2024-04-15 | 09:30

Dziecko?Chcemy...,ale potrzebna jest też męska część sukcesu

Warszawa, 12 kwietnia 2024 r. Dziecko? Chcemy…, ale potrzebna jest też męska część sukcesu Pani Danusiu, mamy to! Okrzyku radości lekarza wybiegającego z sali po zabiegu
Zdrowie Przesilenie wiosenne. Symptomy sezonowego spadku energii
2024-04-12 | 13:00

Przesilenie wiosenne. Symptomy sezonowego spadku energii

Nadejście wiosny to czas, którego z reguły oczekuje się z utęsknieniem. Jednak paradoksalnie zdarza się, że zamiast cieszyć się tym ożywczym okresem, często odczuwa się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Teatr

Joanna Trzepiecińska: W polskim kinie nie ma już ról dla kobiety w moim wieku. Weszło już inne pokolenie, które ma swoją widownię i są inne oczekiwania

Aktorka podkreśla, że na razie nie widzi dla siebie miejsca w polskich produkcjach. Z jej obserwacji wynika, że reżyserzy skupiają się teraz na innej grupie wiekowej i właśnie dlatego dużo pracy ma młode pokolenie. Joanna Trzepiecińska nie ubolewa jednak z tego powodu, bo choć nie dostaje propozycji od twórców filmów i seriali, to dużo występuje na teatralnych scenach – w spektaklach i recitalach.

Farmacja

Bioinformatyczne narzędzia ułatwiają diagnostykę opartą na danych genetycznych. W Polsce dostęp do niej wciąż jest niewystarczający

Głównie na rynek amerykański trafiają rozwiązania z zakresu diagnostyki genetycznej opracowywane na całym świecie, również w Polsce. Na rodzimym rynku wciąż brakuje spójnych działań na rzecz przeprowadzania takich badań i ich wykorzystywania w praktyce klinicznej. Strategia powinna obejmować m.in. stworzenie ram prawnych, odpowiednią wycenę i kształcenie kadr. Jak się okazuje, choć teoretycznie możemy w leczeniu nowotworów sięgać już po terapie celowane, to nakłady na badania umożliwiające ich odpowiedni dobór stanowią zaledwie ułamek procenta wydatków na onkologię.