Komunikaty PR

Idą wakacje i potrzeba więcej krwi. Będzie zbiórka w Warszawie

2023-05-31  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations

ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Do pobrania IP ( 0.04 MB )

Wakacje za pasem. Dla banków krwi oznacza to gwałtowny wzrost zapotrzebowania na krew. Powodem jest większa liczba wypadków samochodowych, ale także urlopy Honorowych Dawców Krwi, którzy latem w mniejszym stopniu zasilają zasoby. Także warszawskie banki przygotowują się do sezonu i apelują o oddawanie krwi.

Okazją do tego jest organizowana w najbliższą sobotę, 3 czerwca, akcja zbiórkowa przed Galerią Północną, którą prowadzić będzie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”. W godzinach od 10.00 do 15.00 przed centrum handlowym, od ul. Światowida, parkować będzie mobilny punkt poboru. Zgłosić się do niego będzie mógł każdy, kto kwalifikuje się do bycia dawcą. Potrzeba bowiem krwi z każdej grupy.

– Dzięki akcji przed Północną, tylko od początku tego roku zebrano już blisko 80 litrów krwi. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb, tym bardziej, że zbliża się sezon, kiedy to zapotrzebowanie na krew z każdej grupy, ale także na jej produkty, znacząco rośnie na oddziałach szpitalnych i SOR-ach – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.

– Organizowaną w sobotę akcją, która poprzedza Światowy Dzień Krwiodawcy, chcemy pomóc bankom lepiej przygotować się do lata, ale także uzupełnić zapasy, które tu i teraz się kurczą - dodaje. Tym bardziej, że potrzeby na dziś też są ogromne. Jak czytamy na stronie RCKIK w Warszawie już mocno skurczyły się zapasy grup m.in. 0 Rh- i B Rh-.

– Utrzymanie zapasów banku krwi to ciągła walka z czasem, bo zasoby nieustannie ulegają zmianie. Dlatego tak ważne jest stałe ich uzupełnianie. Niestety krwi nie można wyprodukować, nie ma też zamiennika. Jedynym sposobem, aby ją pozyskać są zbiórki. Te są kluczowe dla wydolności banków – wyjaśnia Magdalena Rejchert ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”.

Kto może przyłączyć się do akcji? Krew może oddać osoba pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Pomyślnie trzeba też przejść kwalifikację do pobrania, w czasie której koniecznie należy poinformować personel o wszystkich schorzeniach, w tym przewlekłych, zabiegach i operacjach, a także przyjmowanych lekach. Każdy dawca ma też wykonywane podstawowe badanie krwi.

– Oddanie krwi trwa kilka minut, pobierane w tym czasie jest 450 ml płynu, który szybko się regeneruje. Wszystko obydwa się w komfortowych warunkach, a także pod opieką zespołu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Po pobraniu wystarczy tylko chwilowy odpoczynek i można wrócić do codziennych czynności – mówi Magdalena Rejchert.

– Pobrana w czasie zbiórek krew, podawana jest osobom m.in. po wypadkach, w czasie zabiegu operacyjnego, z zaburzeniami krzepnięcia, po urazach czy oparzeniach, a także osobom z chorobami nowotworami, w tym dzieciom. Mówiąc wprost – ratuje zdrowie i życie – dodaje.

Przed wizytą w mobilnym punkcie trzeba się jednak przygotować. Dzień wcześniej zaleca się wypicie min. 2 litrów płynów (woda, soki), co jest konieczne do uzyskania właściwego ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Trzeba też dobrze się wyspać i zjeść lekkie śniadanie, najlepiej bez tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Guarana Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie 4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia Biuro prasowe
2024-08-02 | 01:00

4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia

Według badań ARC Rynek, we współpracy z ERHO Hestia, niemal połowa polskiego społeczeństwa korzysta z prywatnej służby zdrowia. Tylko co czwarty Polak (24 proc.) dobrze ocenia
Zdrowie Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?
2024-08-01 | 13:27

Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. W wyniku zakażeń wirusami hepatotropowymi każdego roku miliony
Zdrowie Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli
2024-08-01 | 13:00

Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli

Ambasadorki profilaktyki działające jako lokalne oddziały Różowych Patroli zjechały się z całej Polski w konkretnym celu – wymiany doświadczeń i wzajemnego inspirowania się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Podróże

Bankowość

Polki nie inwestują z myślą o emeryturze. Problemem są zarobki niższe niż mężczyzn i obawa o stratę środków

Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń – kobiety żyją średnio siedem lat dłużej niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić wiek emerytalny dla obu płci, emerytura pań trwa dwa razy dłużej niż panów. Jak pokazują badania mBanku, Polki niewiele robią, by zabezpieczyć sobie finanse na jesień życia. Wprawdzie 74 proc. kobiet deklaruje, że myśli o emeryturze, ale tylko co trzecia podejmuje działania, które mogą wpłynąć na jej zwiększenie. Jedynie 6 proc. inwestuje na rynkach finansowych.

Zdrowie

Lenka Klimentová: Od 12. roku życia męczą mnie silne migreny. Najbardziej cierpiałam w czasie ciąży, kiedy nie mogłam brać tabletek

Tancerka przyznaje, że ataki migreny uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie i czasami nie jest w stanie nic zrobić, nawet wykonać najprostszych czynności. I choć próbowała już wielu metod, by złagodzić tę niezwykle uciążliwą dolegliwość, to na dłuższą metę wszystko staje się nieskuteczne. Pomagają jedynie silne tabletki. Lenka Klimentová wspomina, że kiedy była w ciąży, przez pierwsze miesiące nie mogła się ratować w ten sposób i z ogromnym bólem musiała wziąć udział w pokazie tańca.