Komunikaty PR

Idealny prezent na Dzień Dziecka? Piękny, zdrowy uśmiech

2021-06-02  |  10:43
Biuro prasowe

Dbanie o zdrowie jamy ustnej i prawidłowy zgryz to kwestie, o które powinniśmy zatroszczyć się już od najmłodszych lat. To również inwestycja w przyszłość – zdrowy uśmiech towarzyszy nam przez całe życie. Gdy zachodzi konieczność rozpoczęcia leczenia ortodontycznego u dziecka, rodzice powinni poszukać skutecznej metody, która będzie bezpieczna i zapewni  osiągnięcie zamierzonych efektów. Z okazji Światowego Dnia Dziecka warto zapoznać się ze wskazówkami, jak zadbać o prawidłowy zgryz i utrzymać piękny zdrowy uśmiech, kiedy najlepiej udać się na pierwszą wizytę u ortodonty i jak dbać o higienę jamy ustnej u najmłodszych pacjentów.

Pierwsza wizyta u ortodonty – nie czekaj na zęby stałe u dziecka

Gdy dziecko rośnie, kształtuje się jego szczęka, żuchwa i profil twarzy. Ostateczne uformowanie się zgryzu jest uzależnione od wielu czynników, dlatego warto zweryfikować ten aspekt u lekarza ortodonty jeszcze przed pojawieniem się zębów stałych. Umiejętności i szeroka wiedza specjalisty mogą być bardzo pomocne w kształtowaniu uśmiechu młodego pacjenta, który będzie towarzyszył mu w dorosłym życiu. Po stronie rodzica stoi zadbanie o rozwój dziecka i zapewnienie mu opieki ortodontycznej, pamiętając jednocześnie, że wady zgryzu mogą wpływać nie tylko na wygląd, ale również zdrowie ogólne dziecka.

–  W leczeniu ortodontycznym dzieci należy wziąć pod uwagę dwa aspekty – ortopedyczny (prawidłowy wzrost i kształtowanie kości) oraz ortodontyczny (ruchy i położenie zębów). Pierwsza konsultacja u lekarza ortodonty powinna odbyć się w okolicach 6. roku życia. W tym wieku u dziecka wykształcone są już zęby mleczne i powoli zaczyna kształtować się uzębienie stałe. Wówczas, oprócz kontroli ortodontycznej, koniecznie należy wykonać zdjęcie pantomograficzne (zwane również panoramicznym), które pozwoli zweryfikować liczbę zębów i ich położenie oraz ocenić stan uzębienia (braki zębów, ich nadwyżka, nieprawidłowości związane ze wzrostem kości, zmiany zapalne). Dzięki temu leczenie może być wdrożone jeszcze zanim uzębienie stałe w pełni się ukształtuje – mówi dr n. med. Maciej Cićkiewicz, specjalista ortodonta, certyfikowany lekarz Invisalign.

Nakładki ortodontyczne w sam raz dla młodych pacjentów

Jedną z nowoczesnych i skutecznych metod leczenia wad zgryzu są przezroczyste nakładki ortodontyczne – alignery, będące alternatywą dla tradycyjnych aparatów. Nieodłącznym elementem leczenia nakładkowego jest zastosowanie rozwiązań cyfrowych – pobieranie wycisków 3D za pomocą skanera wewnątrzustnego i tworzenie wizualizacji uśmiechu jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Tego rodzaju leczenie może być z powodzeniem stosowanie nie tylko w korekcji wad zgryzu u dorosłych, ale również u rosnących pacjentów – dzieci (np. nakładki Invisalign First) i nastolatków (Invisalign Teen). Dlaczego warto wybrać taką metodę dla dziecka?

– Aparaty nakładkowe są wygodne i zajmują niewiele miejsca w jamie ustnej, przez co łatwo przekonać dziecko do ich noszenia. Nakładki są dobrze dopasowane do struktury zębów, przez co pozwalają lekarzowi definiować ich położenie we wszystkich kierunkach, osiągając podobny efekt, co leczenie aparatem stałym. Warto zaznaczyć, że u pacjentów młodocianych – dzieci i nastolatków higiena jamy ustnej odgrywa ogromną rolę ze względu na rozwój szkliwa, a przy leczeniu systemem Invisalign znacznie łatwiej ją utrzymać. Z perspektywy rodzica nakładki są łatwiejsze w „obsłudze”, ponieważ awarie zdarzają się znacznie rzadziej niż w przypadku aparatów stałych. Nie zdarzają się odgięte, raniące druty, czy odklejone zamki. Podczas uprawiania sportów nie ma ryzyka, że ewentualne uderzenie w twarz spowoduje ranę od zamków przez odgniecenie wewnętrznej części warg czy policzków. Alignery można zdejmować przed wykonywaniem wszelkiego rodzaju sportów kontaktowych – zaznacza dr Cićkiewicz.

Higiena to podstawa od najmłodszych lat

Warunkiem koniecznym w osiągnięciu dobrych rezultatów leczenia ortodontycznego jest utrzymanie dobrej współpracy na linii pacjent – lekarz. Obowiązkiem pacjenta jest przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny i stawiania się na wizyty kontrolne. W przypadku małych pacjentów ortodontycznych szczególną rolę odgrywają ich rodzice, których zadaniem jest dopilnować, aby dziecko myło zęby po każdym posiłku, a w przypadku leczenia nakładkowego, nosiło je przez zalecany czas. Istotną zaletą w leczeniu alignerami jest łatwość w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej u dziecka – nakładki można zdjąć przed jedzeniem, a następnie umyć zęby, docierając do przestrzeni międzyzębowych i miejsc, o które trudniej zadbać w przypadku aparatów stałych. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy czy chorób przyzębia u dziecka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn? Biuro prasowe
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom
Zdrowie Wzrost alergii wśród dzieci. Wczesne rozpoczęcie leczenia może zatrzymać jej dalszy rozwój, zapobiec ciężkim powikłaniom i astmie
2025-06-24 | 15:00

Wzrost alergii wśród dzieci. Wczesne rozpoczęcie leczenia może zatrzymać jej dalszy rozwój, zapobiec ciężkim powikłaniom i astmie

Alergia to epidemia cywilizacyjna i jedno z największych wyzwań zdrowotnych XXI wieku – według badania sondażowego „Alergie w świadomości Polaków”
Zdrowie Polki a profilaktyka raka piersi – motywacje, bariery oraz opinie o zaangażowaniu marek w kwestie prozdrowotne
2025-06-23 | 12:00

Polki a profilaktyka raka piersi – motywacje, bariery oraz opinie o zaangażowaniu marek w kwestie prozdrowotne

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Henkel Polska przez Maison&Partners „Polki a profilaktyka raka piersi – motywacje, bariery oraz opinie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Transport

Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.

Muzyka

Alicja Węgorzewska: Czuję się ambasadorką polskiej kultury. Czasami dokonuję niepopularnych wyborów, ale moje pomysły są bardzo odkrywcze

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej została uhonorowana prestiżową nagrodą ShEO Awards 2025 w kategorii „Ambasadorka polskiej kultury” i jak podkreśla, w stu procentach na nią zasłużyła. Przyznawane przez tygodnik „Wprost” wyróżnienie trafia bowiem do kobiet, które zmieniają świat, a Alicja Węgorzewska czyni to od lat, nadając polskiej kulturze operowej zupełnie nowy wymiar. Tym razem szczególne uznanie otrzymała za stworzenie i rozwijanie Festiwalu Mozart Junior. W tym roku odbywa się już jego szósta edycja.