Im większe gwiazdy, tym droższe noclegi. Festiwalowa gorączka rozkręca się.
Gwiazdy, hity i tłumy w festiwalowych miasteczkach. Gdyński Open’er otworzył sezon wielkich letnich wydarzeń muzycznych. Bilety na gwiazdorskie koncerty do najtańszych nie należą. Do tego dochodzą koszty noclegu. – Wyższe, jeśli zostawimy rezerwację na ostatnią chwilę. Jeśli ktoś planuje udział w nadchodzących imprezach, dobrze, żeby pomyślał o noclegu już teraz i uważnie przeglądał oferty – podpowiadają eksperci serwisu Nocowanie.pl po przeanalizowaniu „festiwalowych” cen.
Dua Lipa i inni w Gdyni, Metallica w Warszawie – miniony weekend przyniósł miłośnikom muzyki, wielkie emocje. Ale też spore wydatki.
– Festiwale czy koncerty gwiazd w ramach światowych tras napędzają machinę chwilowych wzrostów cen. Tak było przed zakończonym właśnie festiwalem Open’er w Gdyni czy koncertem zespołu Metallica w stolicy – mówi Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl i dodaje, że w Gdyni, na dzień przed rozpoczęciem festiwalu, obłożenie osiągnęło poziom 81%, a wśród tych dostępnych pozostały głównie najdroższe obiekty. Dla przykładu, osoby decydujące się na rezerwację w ostatniej chwili, za pobyt w apartamencie w okresie od 3 do 6 lipca musiały liczyć się z wydatkiem 2500 złotych, a najdroższa dostępna opcja kosztowała blisko 5 tysięcy. – Za chwilę będziemy mieć w Warszawie podobną sytuację przed koncertami Taylor Swift, która wystąpi w Polsce w pierwszych dniach sierpnia – podkreśla.
Już teraz w bazie Nocowanie.pl na czas przyjazdu supergwiazdy zostało jedynie 10% wolnych miejsc. Wśród nich wciąż znaleźć można oferty w dobrych cenach, gdzie para za dobę pobytu zapłaci średnio 300 złotych. Na razie są to ceny zbliżone do tego, co w pozostałych terminach, choć jak przewiduje ekspert, w ostatnim tygodniu przed wydarzeniem ceny zapewne wzrosną.
W lepszej sytuacji są wielbiciele Męskiego Grania. Dzięki temu, że ten format koncertowy gości w różnych regionach, nie gromadzi wszystkich swoich fanów w jednym miejscu.
Na jego trasie zarówno dostępność, jak i ceny są zbliżone do tego, co w pozostałych dniach wakacji. – Na pierwszy z serii koncertów w Szczecinie w najbliższy weekend, dostępnych mamy ponad 40% miejsc noclegowych. Da się znaleźć zakwaterowanie od 150 złotych za dobę pobytu dla dwóch osób w kwaterach i pokojach. Choć i tutaj widzimy „festiwalowy wzrost”. W czasie koncertu za pobyt dwóch osób w apartamencie czteroosobowym zapłacić trzeba 855 złotych, podczas gdy tydzień później, cena w tym samym obiekcie spada do 568 złotych – podkreśla Rzeszutek.
W kolejny weekend Męskie Granie zagości w Gdańsku, gdzie wciąż dostępnych jest sporo miejsc, a w porównaniu do innych wydarzeń i koncertów, wciąż jest stosunkowo tanio. Para za dobę pobytu zapłaci od 320 złotych za wypoczynek w motelu, czy 440 złotych za pobyt w hostelu. Pobyt w hotelach czy apartamentach, to wydatek rzędu 500-700 złotych za dobę.
Również w najbliższy weekend w Łodzi odbędzie się największy w Polsce festiwal muzyki elektronicznej. Chociaż Audioriver proponuje swoje miasteczko namiotowe to nie brakuje chętnych do spania pod dachem, a dostępność miejsc noclegowych spadła do poziomu 25%. W rozsądnej cenie znaleźć można noclegi pracownicze oraz kwatery i pokoje – odpowiednio 448 i 400 złotych za pobyt dwóch osób przez dwie doby. Nieco inaczej wygląda sytuacja w apartamentach i hotelach. Tu trzeba się liczyć z wydatkiem około 2000 złotych za dwie doby noclegu dla dwóch osób. Tydzień później, te same apartamenty są nawet o połowę tańsze.
Ze znalezieniem noclegu powinni pospieszyć się ci, którzy chcą się wybrać na Kazimiernikejszyn. W czasie festiwalu rozpoczynającego się 17 lipca w Kazimierzu Dolnym czeka na nich tylko 11% miejsc. Szybko znikają tańsze opcje zakwaterowania, gdzie zapłacić można 480 złotych za cztery dni pobytu dla dwóch osób. Więcej jest tych, gdzie dwie osoby, które chcą uczestniczyć w całym wydarzeniu, muszą zapłacić nawet 2500 złotych za czterodniowy pobyt.
Swoje duże wydarzenia ma też Kołobrzeg. Na czas Sunrise Festival, czyli 19-21 lipca, dostępnych jest 23% miejsc. I tu na czas festiwalu ceny rosną. Najtańsza opcja noclegu dla dwóch osób za dwie noce to 1080 złotych za pobyt w kwaterach i pokojach, podczas gdy tydzień później, jest o połowę taniej. Najdroższa opcja to wydatek blisko 4300 złotych. Ceny apartamentów tydzień później, są o połowę niższe – poniżej 2000 złotych za 2 dniowy pobyt 2 osób.
– Ze skutkami tego samego mechanizmu zmierzą się ci, którzy chcą wziąć udział w sierpniowych wydarzeniach, takich jak Pol’and’Rock Festival, OFF Festival w Katowicach czy w zakończeniu trasy Męskiego Grania w Warszawie. Dla wszystkich mamy te same rady: nie czekać do ostatniej chwili, uważnie porównywać oferty i rozejrzeć się za miejscami nieznacznie oddalonymi od centrum wydarzeń – podpowiada Agnieszka Rzeszutek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.