Instalacja wodna w budynkach jednorodzinnych – o czym należy pamiętać?
Jakość wody dostarczanej do naszych domów jest ściśle regulowana nie tylko przez polskie prawo, ale także rozporządzenia Unii Europejskiej. Jednak, żeby z kranu leciała higienicznie czysta i bezpieczna woda, niezbędny jest projekt i technicznie sprawna instalacja wewnętrzna. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas montażu nowej lub modernizacji istniejącej instalacji wodnej w domu.
Kluczowy jest projekt
Poprawnie przygotowany projekt pełni rolę drogowskazu dla instalatora oraz jest zabezpieczeniem dla właściciela budynku. Instalacja realizowana zgodnie z jego wytycznymi przebiega sprawnie, ponieważ uwzględnia specyfikę nieruchomości i nie wymaga „improwizacji”, ale także wyznacza trasy przebiegu rur i ich średnice, których wielkość determinuje zapotrzebowanie obiektu na wodę oraz sposób odprowadzania ścieków. W przypadku nowego budownictwa projekt instalacji wodnej powinien zostać uwzględniony w projekcie głównym, natomiast w modernizowanych obiektach przygotowanie dokumentu warto zlecić doświadczonej firmie, która uwzględni niezbędne wartości, dzięki czemu instalacja będzie pracowała efektywnie i niezawodnie przez lata, minimalizując przy tym zużycie wody. – Projekt instalacji jest niestety często pomijany nie tylko przez inwestorów, ale także wykonawców. O ile w przypadku nowych budynków jest niezbędny, o tyle w modernizowanych obiektach wręcz rekomendowany i zalecany. Na etapie projektowania przewiduje się ewentualne zagrożenia, na które możemy natknąć się podczas instalacji. Mogą to być np. stare, nieregularnie poprowadzone pozostałe elementy instalacji czy zwiększone zapotrzebowanie na wodę ze względu na zastosowanie nieefektywnych przyborów sanitarnych – podkreśla Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor, producenta wewnętrznych instalacji wodnych oraz systemów ogrzewania podłogowego. Projekt uwzględnia rozwiązania dopasowane do potrzeb danego budynku i wymagań jego mieszkańców.
Bez zatrzymywania
Higienicznie czysta woda jest istotna dla zdrowia i wysokiego komfortu życia domowników. Instalacja miejska poddawana jest regularnym i szczegółowym kontrolom, przez co woda dostarczana do naszych domów jest często wysokiej jakości. Jeżeli jednak w instalacjach wewnętrznych panują dogodne warunki do rozwoju drobnoustrojów, to mogą się szybko namnażać i nawet najczystsza woda docierająca do nas z miejskich rurociągów straci swoje walory. – Jednym z najbardziej sprzyjających czynników do rozwoju bakterii i wirusów w instalacjach wodnych jest stagnacja wody, do której dochodzi w wyniku niepoprawnie zaprojektowanych systemów oraz ich złego stanu technicznego. W Uponor opracowaliśmy dedykowane U-kształtne złączki, które zapewniają stały i regularny obieg wody w systemie wodociągowym, dzięki czemu nie występują przestoje. W innych przypadkach instalacja musiałaby być płukana po okresach bezruchu wody – wyjaśnia Piotr Serafin.
Bezawaryjnie pracująca instalacja wodna umożliwia komfortowe korzystanie z zasobów ciepłej i zimnej wody użytkowej, dlatego jej instalację należy powierzyć sprawdzonym i doświadczonym instalatorom, którzy będą przestrzegać wytycznych uwzględnionych w projekcie i wybiorą rozwiązania na miarę potrzeb realizacji.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.