Inteligentna turystyka, czyli jak nowe technologie zmieniają podróże
Branża turystyczna dynamicznie się rozwija, a liczba podróżujących na świecie ma osiągnąć 1,8 mld do 2030 roku – według danych ONZ. Wraz z tym wzrostem zapotrzebowanie na rozwiązania ułatwiające podróżowanie i zwiększające komfort staje się coraz większe. Kluczowe w rozwoju inteligentnej turystyki jest transformacyjne podejście do branży turystycznej, które promuje turystykę i gościnność za pomocą innowacyjnych technologii.
Statystyki pokazują dynamiczny wzrost zainteresowania podróżami, co napędza rozwój technologii w turystyce. Według danych GUS, od stycznia do kwietnia 2024 roku liczba zagranicznych odwiedzających Polskę wyniosła blisko 2 mln. Z kolei w 2023 roku międzynarodowy ruch turystyczny osiągnął 1,3 mld turystów, co stanowi wzrost o 44 proc. w porównaniu do 2022 roku i 88 proc. poziomu sprzed pandemii – wynika z danych ONZ. To ożywienie wspiera gospodarkę, rozwój infrastruktury oraz wymianę kulturową, ale również rozwój technologii.
Unia Europejska definiuje inteligentną turystykę jako dziedzinę wykorzystującą technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) do ułatwiania dostępu do produktów, usług, przestrzeni i doświadczeń związanych z turystyką i hotelarstwem. Oznacza to wprowadzanie rozwiązań korzystnych zarówno dla turystów, jak i przedsiębiorców.
Dostępność tu i teraz
Koncepcja inteligentnej turystyki obejmuje kilka rodzajów i zastosowań, z których każde służy poprawie różnych aspektów podróżowania. Obejmują one systemy z zakresu obsługi transportu w celu zapewnienia bardziej płynnej mobilności lokalnej, np. poprzez nowoczesne parkometry, biletomaty, oraz obsługę płatności bezgotówkowych.
I tak na przykład urządzenia wyposażone w terminale płatnicze umożliwiają w autobusach i tramwajach zakup biletów bezpośrednio w pojeździe, a także przez internet i aplikacje mobilne. Dzięki temu turyści i mieszkańcy mogą łatwo nabywać bilety bez konieczności szukania tradycyjnych punktów sprzedaży ani znajomości lokalnych taryf.
- Nowoczesne technologie płatnicze zyskują na popularności nie tylko w transporcie, ale również w turystyce, obejmując sektory takie jak wypożyczalnie rowerów, samochodów czy opłaty za wstęp do atrakcji turystycznych. Kluczowe jest, aby władze miast, które pragną przyciągać turystów i spełniać oczekiwania swoich mieszkańców, wdrażały również rozwiązania bezgotówkowe – mówi Elżbieta Burliga, dyrektorka ds. rozwoju biznesu w Fiserv Polska S.A., właściciela marki PolCard from Fiserv.
Te technologiczne innowacje nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale także przyczyniają się do tworzenia bardziej zintegrowanych i przyjaznych miast, gdzie korzystanie z różnych usług jest prostsze i bardziej efektywne.
Smartfonowy survival kit
Innym rodzajem są przyjazne dla użytkownika rozwiązania informacyjne. Smartfony są wypełnione aplikacjami, które ułatwiają życie na wielu poziomach, zwłaszcza podczas podróży. Te przyjazne dla użytkownika opcje mogą pomóc w rezerwacji hoteli, gromadząc oferty z różnych serwisów, co pozwala szybko znaleźć najlepsze propozycje w danym mieście. Bardzo ważne w tym aspekcie są również bezpieczne płatności. Sektor hotelowy jest bowiem szczególnie podatny na oszustwa z powodu konieczności udostępniania przez klientów np. numeru karty lub innych danych wrażliwych.
- Z pomocą może tu przyjść oczywiście technologia. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu mogą być usługi takie jak tokenizacja, preautoryzacja oraz Generator Linków. Ta ostatnia umożliwia szybkie i bezpieczne generowanie linków lub kodów QR do płatności, co eliminuje potrzebę podawania danych wrażliwych. Tokenizacja z kolei przekształca rzeczywiste dane karty w unikalny token, który jest bezużyteczny, jeśli zostanie przechwycony. Preautoryzacja natomiast blokuje określoną kwotę na koncie bankowym, zapewniając bezpieczeństwo transakcji i płatności – dodaje Grzegorz Kucaba, dyrektor ds. eCommerce w Fiserv Polska S.A., właściciela marki PolCard from Fiserv.
Na rynku są także różnego rodzaju aplikacje nawigacyjne oferują dokładne mapy offline oraz obszerne bazy szlaków turystycznych, ułatwiając planowanie tras i nawigację. Aplikacje podróżnicze umożliwiają znalezienie najdogodniejszych połączeń transportowych, dostarczają informacje o lokalnych atrakcjach i pomagają zarządzać finansami, śledząc kursy wymiany walut na bieżąco.
Technologiczne przygody: muzea z wirtualną rzeczywistością
Inteligentna turystyka może również obejmować rozwiązania rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR), umożliwiające turystom odkrywanie zabytków i atrakcji w zupełnie nowy sposób. Wśród muzeów oferujących wirtualne spacery są m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Kopalnia Soli w Wieliczce czy Guggenheim Museum w Nowym Jorku. VR i AR pozwalają na tworzenie interaktywnych wystaw, gdzie zwiedzający mogą wchodzić w interakcję z cyfrowymi rekonstrukcjami historycznych miejsc i wydarzeń. Na przykład Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oferuje interaktywne doświadczenia, które pozwalają odkrywać wczesne etapy polskiej państwowości.
Technologie, które ułatwiają życie
Inteligentna turystyka przynosi korzyści zarówno turystom, jak i mieszkańcom. Tym pierwszym zapewnia większą wygodę i łatwiejszy dostęp do informacji o atrakcjach, opcjach transportu i innych dostępnych usługach. Usprawnia również planowanie i nawigację. Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość ożywia zaś ich ulubione miejsca.
Przyszłość turystyki jest bez wątpienia inteligentniejsza i bardziej obiecująca niż kiedykolwiek wcześniej, oferując wizję świata, w którym podróże harmonijnie łączą nowoczesną technologię z duchem przygody.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.