Internauci wybrali najpiękniejsze fasady w Europie. Polska z rekordem!
W TOP 10 wszystkich sześciu kategorii znalazły się łącznie aż 32 obiekty z naszego kraju! To precedens w całej historii konkursu. Ale to nie wszystko! Naszym łupem padło także „wyróżnienie internautów”.
Baumit Life Challenge to konkurs, który co 2 lata wyłania najładniejsze fasady w Europie –wykonane w technologii Baumit – w sześciu kategoriach: „budynek jednorodzinny”, „budynek wielorodzinny”, „budynek niemieszkalny”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek zabytkowy po renowacji” oraz „Stunned by Texture”.
Polska dominacja
Tegoroczna edycja zgromadziła na starcie ponad 300 projektów z 25 krajów. Realizacje są oceniane niezależnie – zarówno przez internautów, jak i przez jury. Ci pierwsi dokonali już swojego wyboru, oddając za pośrednictwem oficjalnej strony konkursu blisko 200 000 głosów w okresie od 7 lutego do 15 kwietnia br. Polska ma co świętować – aż 32 z 35 naszych projektów, które zakwalifikowały się do Baumit Life Challenge 2020, zajęły miejsca w pierwszej dziesiątce! W historii plebiscytu jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by wśród 60 najwyżej ocenionych projektów, więcej niż połowa pochodziła z jednego kraju.
Nasze obiekty zdominowały rywalizację we wszystkich kategoriach konkursowych. W TOP 10 klasyfikacji zameldowało się 5 domów jednorodzinnych, 4 budynki wielorodzinne, 6 budynków niemieszkalnych, 6 budynków po termomodernizacji, 5 budynków historycznych po renowacji oraz 6 budynków z kategorii „Stunned by Texture”, charakteryzujących się zastosowaniem ciekawej, oryginalnej strukturze na elewacji.
To jednak nie koniec. W kategorii budynków jednorodzinnych 1. miejsce – głosem internautów – zajął Forest Kuźnica – dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej, w powiecie częstochowskim, inspirowany otaczającym go sosnowym lasem, za którego projektem stoi Grupa Verso Deltoid.
Jak dokładnie przedstawia się końcowa klasyfikacja TOP 10 plebiscytu we wszystkich sześciu kategoriach, możecie podejrzeć na stronie: https://baumit.pl/lifechallenge2020/wybor-internautow.
Ostatnie karty do odsłonięcia
Przed nami zatem już tylko jedno rozstrzygnięcie w Baumit Life Challenge 2020 – decyzja międzynarodowego jury, które w pierwszym etapie wyłoniło 36 finalistów – po 6 w każdej z 6 kategorii. Wśród nominowanych są 4 projekty z Polski: dom w Konopiskach – Inscribed Konopiskach („budynek jednorodzinny nowy”), Przedszkole nr 43 w Zabrzu („budynek po termomodernizacji”), Muzeum Regionalne w Kozienicach („renowacja historyczna”) i krakowskie osiedle #dobrego 3 („Stunned by Texture”). Trzymajmy zatem mocno kciuki za naszych reprezentantów. Zwycięzca każdej z 6 kategorii zostanie obwołany Europejską Fasadą Roku i otrzyma bonus finansowy w wysokości 3 300 euro. Dla głównego zwycięzcy Life Challenge (najlepszej z najlepszych fasad) – oprócz prestiżowego tytułu – organizator przewidział dodatkowo nagrodę w postaci 6 600 euro. Jej wysokość, choć może wydawać się niecodzienna, nie jest przypadkowa – nawiązuje bowiem do faktu, że aż 66% każdej elewacji można stworzyć korzystając wyłącznie z produktów Baumit.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.