Komunikaty PR

Izolacja dachu płaskiego

2021-07-20  |  11:02
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Popularność paneli fotowoltaicznych skłoniła wiele osób do poszukiwania optymalnych do ich montowania rozwiązań konstrukcyjnych domów. Jednym z nich jest dach płaski, na którym można wygospodarować potrzebną przestrzeń. Jest także łatwo dostępny, a przemieszczanie się po nim jest bezpieczne.

„Dachy płaskie zazwyczaj towarzyszą prostym bryłom, są popularne w nowoczesnym, minimalistycznym budownictwie. Teraz pokazała się ich kolejna zaleta – są wygodne, jeśli chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Boom na prąd ze słońca to efekt „obietnicy” niskich rachunków za elektryczność. I to obietnicy, która się sprawdza. Trwają w tej chwili prace nad zmianą przepisów (uznawaną za mniej korzystną dla indywidualnych odbiorców), ale według obecnych regulacji montaż instalacji fotowoltaicznej oznacza w praktyce ponoszenie tylko kosztów tzw. opłat stałych, czyli za obsługę działania sieci. W poszukiwaniu domowych oszczędności warto spojrzeć na dom jako całość – ze względu na projekt i wykonanie może być oszczędny lub wręcz przeciwnie.

Złotówka do złotówki

Jedną z większych pozycji w rachunkach są także opłaty za ciepło. Nad nimi, podobnie, jak nad prądem, również możemy zapanować. Warunkiem jest prawidłowa i całościowa izolacja domu – od fundamentów po dach. Od niej zależy, ile ciepła zostanie w domu. Im więcej, tym mniej zapłacimy za jego produkcję. Rachunku nie będzie nam bowiem nabijać ciepło, które „ucieka” przez źle ocieplone powierzchnie.

„Dach płaski nie stwarza żadnych trudności, jeśli chodzi o izolację termiczną. A nawet więcej – nasz system ocieplenia płytami styropianowymi ułatwia jego konstrukcję” – mówi Dariusz Pruszkowski. O co chodzi? Dach – nawet tzw. płaski – musi mieć lekki spadek (zazwyczaj wynosi - między 2 a 20 proc.). Jest to niezbędne, by woda – po deszczu i z roztopionego śniegu – była z niego w całości i sprawnie odprowadzana.

Można oczywiście wykonać taki spadek w samej konstrukcji dachu, ale można go wyprofilować dzięki zastosowaniu specjalnych, przeznaczonych do izolacji dachów płaskich, płyt styropianowych. Co ważne, izolacja – wykorzystująca stałe elementy systemu ocieplenia dachu – jest projektowana indywidualnie dla każdego domu. Styropmin potrzebuje do tego rzutu dachu z zaznaczonym sposobem odwodniania i założonym nachyleniem. Te dane wynikają z projektu domu. Na tej podstawie wycinane są kliny styropianowe. „Do klienta przyjeżdżają gotowe elementy izolacji dachu dopasowanej do jego domu, są oznakowane. Dołączamy do tego pełną dokumentację oraz instrukcję montażu” – opisuje doradca techniczny w firmie Styropmin.

Warto pamiętać, że przez źle ocieplony dach może „uciekać” nawet do 25 proc. ciepła. Prawidłowa izolacja to najważniejszy czynnik, który temu zapobiega. Ale znaczenie ma także kształt i konstrukcja dachu. Dachy skośne z dodatkowymi oknami, czy ozdobami, to jednocześnie ryzyko przy dopasowywaniu płyt styropianowych. Jest dużo przecięć i punktów stycznych. Izolację trzeba ciąć i łączyć. Zatem mogą się pojawić tzw. mostki termiczne, czyli miejsca obarczone większym ryzykiem przepuszczania ciepła. Z kolei na dachu płaskim mamy do czynienia z dużymi powierzchniami jednolitej warstwy izolacyjnej, co przekłada się na jej skuteczność.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Best Brands PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.