Jabłonki Swawole –festiwal muzyczno-kulinarny już 18 września w Warszawie
Dlaczego świętujemy Jabłonki?
#Jabłonki to wyjątkowy czas, w którym poprzez symbol jabłka celebrujemy to, co w naszym kraju najlepsze – oddając się swawolom przy dobrej muzyce, pysznym jedzeniu, w malowniczych okolicznościach przyrody. Okazją do jabłonkowej zabawy jest festiwal Jabłonki Swawole – muzyczno-kulinarna impreza, która w tym roku odbywa się po raz pierwszy - 18 września na plaży Poniatówka w Warszawie.
Kulinarne swawole na plaży
Przez cały dzień na plaży będą dostępne jabłonkowe festiwalowe atrakcje – strefa chilloutu, targ z jabłkowymi (i nie tylko) przysmakami, DJ-ski set. Będzie można również odwiedzić specjalne stanowisko przybliżające ideę #Jabłonek i - między innymi - zapoznać się przedpremierowo z wyjątkową książką „Jabłonki”, poświęconą magii polskich smaków i rytuałów.
Na scenie: Bitamina i Afromental
Wieczorem na uczestników festiwalu czekają koncerty i pokazy teatralne – w części muzycznej wystąpią zespoły Bitamina i Afromental. To właśnie Bitamina wykonała utwór promujący tegoroczną odsłonę #Jabłonek – cover szlagieru „Niech no tylko zakwitną jabłonie” w nowej, intrygującej aranżacji.
Wyjątkowości koncertom doda specjalne widowisko teatralne opowiadające legendę Jabłonek oraz zapalenie ognistego słońca na Wiśle, wieńczące nadwiślańskie świętowanie.
Baw się, swawól, smakuj, ciesz się – świętuj z nami czas Jabłonek
Festiwal Jabłonki Swawole towarzyszy kampanii promującej markę Polska poprzez symbol jabłka. Organizatorzy zachęcają do świętowania Jabłonek na różne sposoby – listę jabłkowych wydarzeń można śledzić na interaktywnej mapie swawoli.
Wstęp na festiwal 18 września jest wolny.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.