Komunikaty PR

Jak budować, aby nie żałować? O tym warto pamiętać wybierając materiały budowlan

2024-09-22  |  22:00
Biuro prasowe

Mówi się, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie. Jakie materiały i rozwiązania wybrać, aby być mądrym przed szkodą i aby już za pierwszym razem zbudować dom, który spełni oczekiwania przyszłych użytkowników? O tym jak czerpać wiedzę z bogatego dorobku nauk inżynieryjnych, a nie z własnych błędów opowiada ekspert budowlany Robert Janiak - product manager H+H Polska.

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych to obok układu funkcjonalnego i dyspozycji przestrzennych wynikających z projektu, najważniejszy czynnik, od którego zależy w jakim stopniu inwestor będzie zadowolony z efektów budowy i użytkowania przestrzeni.

 

Porównując materiały budowlane powinniśmy zwracać uwagę zarówno na parametry z zakresu ochrony termicznej czy akustycznej, jak i te świadczące o ich wytrzymałości. Z biegiem lat, część nich może bowiem tracić swoje właściwości, a dom to przecież inwestycja, z której korzystać ma wiele pokoleń, mówi Robert Janiak.

 

Z korzyścią dla środowiska i… kieszeni!

 

Najczęściej wybieranym materiałem do wznoszenia ścian w Polsce są bloczki z betonu komórkowego. Zależnie od źródła danych i roku badania ich udział w rynku to nawet do ponad 40%, co zostawia inne wyroby mocno w tyle. To zasługa wytwarzania ich z naturalnych składników, łatwości obróbki, czy najlepszych parametrów ochrony cieplnej wśród dostępnych typowych materiałów do wznoszenia ścian. Te najcieplejsze, mogą mieć bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, co oznacza, że stanowią niezwykle skuteczną barierę przed ucieczką energii z wnętrza budynku, tłumaczy ekspert H+H Polska. Bloczki H+H SUPERTERMO mają współczynnik λ równy zaledwie 0,085 W/(m·K) – to wartość, której zdecydowanie bliżej do właściwości styropianu [ok. 0,04 W/(m·K)] niż do innych materiałów konstrukcyjnych, takich jak np. pustaki ceramiczne [(ok. 0,15 – 0,30 W/(m·K)] czy żelbet [ok. 1,70 W/(m·K)].

 

Takie parametry to znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię w okresie zimowym, a więc niższe koszty utrzymania obiektu i zredukowany wpływ na środowisko naturalne.

 

Z tych samych surowców co beton komórkowy powstają także bloczki silikatowe. Tworzywo, z którego są wykonane charakteryzuje się lepszymi właściwościami akustycznymi i chroni przed hałasem, jak również jest twardsze i bardziej wytrzymałe na ściskanie. Dużą zaletą silikatów jest też wysoka zdolność do akumulacji ciepła. Odpowiednio zaizolowane od zewnątrz ściany gromadzą w sobie znaczną ilość energii – co sprawia, że są zawsze przyjemnie ciepłe w dotyku i w razie okresowych spadków temperatury pomogą w jej utrzymaniu we wnętrzach na odpowiednim poziomie, tłumaczy ekspert.

 

Odporność biologiczna i zdrowy mikroklimat

 

Dla zdrowia mieszkańców i ogólnej jakości warunków we wnętrzu istotny jest także zasadowy charakter bloczków z betonu komórkowego i silikatów, który skutecznie zapobiega rozwojowi grzybów i innych mikroorganizmów. Są to także materiały paroprzepuszczalne – co ułatwia odprowadzanie poza przegrodę nadmiaru pary wodnej i zapobiega skraplaniu się jej na powierzchni ścian.

 

Także naturalna promieniotwórczość charakterystyczna dla wszystkich materiałów, w przypadku H+H bloczków z betonu komórkowego i silikatów należy do najniższych spośród wszystkich materiałów konstrukcyjnych. Średnie wartości wskaźników f1 oraz f2 są w obu przypadkach jednakowe i wynoszą odpowiednio f1 = 0,16 (≤ 1,2) oraz f2 = 20 Bq/kg (≤ 240 Bq/kg) – co czyni je porównywalnymi z promieniowaniem piasku, skał, czy innych elementów otoczenia naturalnego.

 

Najnowsze badania coraz częściej zwracają też uwagę na pomijany do niedawna aspekt rekarbonatyzacji zarówno betonu komórkowego, jak i silikatów. Zjawisko to polega na sekwestracji zawartego w powietrzu dwutlenku węgla, który wchodzi w reakcję z zawartym w bloczkach wodorotlenkiem wapnia. Ten proces nie tylko zmniejsza ślad węglowy obydwu wyrobów, ale co niezmiernie ważne powstające kryształy przekładają się na podniesienie wraz z upływem lat wytrzymałości betonu komórkowego i silikatów. Wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną przegrody w wyniku naturalnie zachodzących procesów będą więc poprawiać z czasem swoje parametry,mówi ekspert.

 

H+H TERMO i H+H SUPERTERMO to najcieplejsze bloczki z betonu komórkowego z oferty H+H pozwalające na jeszcze większe obniżenie wskaźnika przenikania ciepła murowanych przegród, a więc także na znaczne oszczędności w zakresie konieczności zapewnienia odpowiedniej ilości energii dla budynku. Dzięki ich właściwościom nadają się do stosowania także w budownictwie pasywnym, a nawet zero-energetycznym.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania Biuro prasowe
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Dom Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
2025-02-20 | 17:00

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Wyobraź sobie, że każdego ranka budzisz się wypoczęty i pełen energii. Co więcej, aby to osiągnąć nie potrzebujesz kolejnej kawy. Wystarczy naturalny, dostępny
Dom Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
2025-02-04 | 15:00

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli

Pod lupę bierzemy łóżka kontynentalne, które najczęściej zamawiają ludzie w naszym regionie, a także w całym kraju. Przyglądamy się im z uwagą. Wymieniamy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Konsument

Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.

Prawo

Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.