Komunikaty PR

Jak chronić Ziemię? Projekt Akademia Eko Liderów

2020-08-13  |  09:00
Biuro prasowe

Planeta Ziemia zmaga się z coraz większymi globalnymi problemami – zanieczyszczenia powietrza, marnowanie wody, wymieranie zwierząt, zaśmiecenie. Zewsząd docierają do nas dane o pogarszającym się stanie środowiska. Wszystko to prowadzi do pogłębiania się kryzysu klimatycznego i zachodzenia nieodwracalnych zmian dla planety i człowieka. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w 2019 roku zebrano ponad 13 milionów ton śmieci. Obecnie 10% kraju boryka się z suszą rolniczą, a na 52 rzekach jest widoczna susza hydrologiczna. Jasno wybrzmiewa z tego przekaz, że wpływa to na każdego z nas oraz że my sami przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje przerażające dane – z powodu złego stanu powietrza co roku umiera ponad 7 milionów osób.

Z braku dobrych przyzwyczajeń, zaniedbań lub wręcz przeciwnie –  z chęci dbania o planetę, ale braku dokładnej wiedzy – przyczyniamy się do pogłębienia kryzysu ekologicznego. Pozornie małe rzeczy mają ogromne znaczenie –  dla teraźniejszości i przyszłości – więc należy nauczyć się o nie dbać. Proces ochrony planety zaczyna się w domu, a edukowanie i uświadamianie od najmłodszych lat może być gwarancją lepszego życia dla pokoleń. 

Wychodząc z tego założenia, Fundacja Zwalcz Nudę przygotowała edukacyjny projekt dla najmłodszych – Akademię Eko Liderów, który uczy dzieci podstaw troski o środowisko. Wydarzenie odbywa się w dwóch szkołach podstawowych na Pradze-Południe w ramach Lata w Mieście i jest współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawę. Ma charakter gry miejskiej, podzielonej na 6 punktów – w każdym czeka wiedza merytoryczna oraz praktyczna gra, tłumacząca zasady segregacji odpadów, ochrony przyrody, zdrowego żywienia. Dzieci dowiedzą się, jakie są zagrożone gatunki zwierząt w Polsce, jak działają odnawialne źródła energii i co robić, aby oszczędzać wodę. Uczniom będą pomagać animatorzy, którzy wcielą się w rolę ekologicznych specjalistów. Celem projektu Akademii Eko Liderów jest pomoc najmłodszym w zrozumieniu, jak małymi krokami, w swoim własnym domu, ratować planetę. 

Łącząc edukację i zabawę, można zdziałać naprawdę wiele dobrego – takim zdaniem można opisać ideę projektu. Dzięki materiałom edukacyjnym dzieci poznają najprostsze, a jednocześnie najważniejsze zasady troski o środowisko. Co więcej, same wypróbują je w praktyce. Po zakończeniu projektu Akademii uczestnicy będą mogli z dumą nosić specjalne odznaki Eko Liderów i opowiedzieć o dbaniu o środowisko swoim rodzinom, rozpoczynając także proces domowej troski o ekologię. Zmiana tylko kilku przyzwyczajeń może doprowadzić do ogromnych pozytywnych zmian.

Na całym świecie toczy się dyskusja o zagrożeniach, z jakimi zmaga się nasza planeta. Akademia Eko Liderów zwraca uwagę na to, co u podstaw – edukację, która jest fundamentem do budowania czystszego, zdrowszego i bezpieczniejszego miejsca.

Jedno z wydarzeń odbywało się 6 sierpnia, a kolejne jeszcze przed nami – 18 sierpnia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.