Komunikaty PR

Jak chronić Ziemię? Projekt Akademia Eko Liderów

2020-08-13  |  09:00
Biuro prasowe

Planeta Ziemia zmaga się z coraz większymi globalnymi problemami – zanieczyszczenia powietrza, marnowanie wody, wymieranie zwierząt, zaśmiecenie. Zewsząd docierają do nas dane o pogarszającym się stanie środowiska. Wszystko to prowadzi do pogłębiania się kryzysu klimatycznego i zachodzenia nieodwracalnych zmian dla planety i człowieka. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w 2019 roku zebrano ponad 13 milionów ton śmieci. Obecnie 10% kraju boryka się z suszą rolniczą, a na 52 rzekach jest widoczna susza hydrologiczna. Jasno wybrzmiewa z tego przekaz, że wpływa to na każdego z nas oraz że my sami przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje przerażające dane – z powodu złego stanu powietrza co roku umiera ponad 7 milionów osób.

Z braku dobrych przyzwyczajeń, zaniedbań lub wręcz przeciwnie –  z chęci dbania o planetę, ale braku dokładnej wiedzy – przyczyniamy się do pogłębienia kryzysu ekologicznego. Pozornie małe rzeczy mają ogromne znaczenie –  dla teraźniejszości i przyszłości – więc należy nauczyć się o nie dbać. Proces ochrony planety zaczyna się w domu, a edukowanie i uświadamianie od najmłodszych lat może być gwarancją lepszego życia dla pokoleń. 

Wychodząc z tego założenia, Fundacja Zwalcz Nudę przygotowała edukacyjny projekt dla najmłodszych – Akademię Eko Liderów, który uczy dzieci podstaw troski o środowisko. Wydarzenie odbywa się w dwóch szkołach podstawowych na Pradze-Południe w ramach Lata w Mieście i jest współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawę. Ma charakter gry miejskiej, podzielonej na 6 punktów – w każdym czeka wiedza merytoryczna oraz praktyczna gra, tłumacząca zasady segregacji odpadów, ochrony przyrody, zdrowego żywienia. Dzieci dowiedzą się, jakie są zagrożone gatunki zwierząt w Polsce, jak działają odnawialne źródła energii i co robić, aby oszczędzać wodę. Uczniom będą pomagać animatorzy, którzy wcielą się w rolę ekologicznych specjalistów. Celem projektu Akademii Eko Liderów jest pomoc najmłodszym w zrozumieniu, jak małymi krokami, w swoim własnym domu, ratować planetę. 

Łącząc edukację i zabawę, można zdziałać naprawdę wiele dobrego – takim zdaniem można opisać ideę projektu. Dzięki materiałom edukacyjnym dzieci poznają najprostsze, a jednocześnie najważniejsze zasady troski o środowisko. Co więcej, same wypróbują je w praktyce. Po zakończeniu projektu Akademii uczestnicy będą mogli z dumą nosić specjalne odznaki Eko Liderów i opowiedzieć o dbaniu o środowisko swoim rodzinom, rozpoczynając także proces domowej troski o ekologię. Zmiana tylko kilku przyzwyczajeń może doprowadzić do ogromnych pozytywnych zmian.

Na całym świecie toczy się dyskusja o zagrożeniach, z jakimi zmaga się nasza planeta. Akademia Eko Liderów zwraca uwagę na to, co u podstaw – edukację, która jest fundamentem do budowania czystszego, zdrowszego i bezpieczniejszego miejsca.

Jedno z wydarzeń odbywało się 6 sierpnia, a kolejne jeszcze przed nami – 18 sierpnia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo Biuro prasowe
2025-05-15 | 17:00

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Pod hasłem „choroby rzadkie” kryje się długa lista różnych i w większości uwarunkowanych genetycznie schorzeń. – Patrząc na te choroby zbiorczo, okazuje
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć