Jak chronimy oczy przed UV i co wiemy o okularach przeciwsłonecznych?
Okulary przeciwsłoneczne nieodłącznie kojarzą się z rozpoczynającym się właśnie sezonem wakacyjnym, jednak nie wszyscy wiemy wystarczająco dużo na ich temat. Ponadto wiedza teoretyczna nie zawsze idzie w parze z praktyką. Latem wielu z nas pamięta o ochronie skóry przed słońcem, jednak z ochroną oczu bywa różnie.
44% respondentów ocenia swoją wiedzę o ochronie oczu przed UV przeciętnie, 35% raczej dobrze, a 10% bardzo dobrze. Wyniki badania przygotowanego przez markę wOkularach.pl we współpracy z Elephate pokazują jednak, że w wielu kwestiach przekonania Polaków są błędne, a z niektórymi mitami trzeba rozprawić się raz na zawsze.
Tanie okulary z bazaru lepsze niż żadne? Większość Polaków nie ma racji
42% badanych uważa, że wszystkie okulary z ciemnymi szkłami w jakimś stopniu chronią oczy przed słońcem. Nie jest to prawdą, ponieważ filtr UV nie musi być widoczny na pierwszy rzut oka i nie łączy się bezpośrednio z zabarwieniem szkła. Ponadto aż 61% osób żyje w błędnym przekonaniu, że jakiekolwiek okulary przeciwsłoneczne są lepsze niż żadne. Tymczasem tanie okulary, które są przyciemnione, ale nie zostały wyposażone w odpowiedni filtr UV400, mogą zaszkodzić nam bardziej niż ich brak, gdyż pod ich wpływem źrenica się rozszerza, wpuszczając w głąb oka więcej szkodliwego promieniowania.
Nie tylko u optyka – gdzie jeszcze kupujemy okulary przeciwsłoneczne?
45% respondentów zazwyczaj kupuje okulary przeciwsłoneczne w salonie optycznym, a 20% w autoryzowanym sklepie online z okularami. Jednak nie wszyscy stawiają na sprawdzone i wyspecjalizowane w sprzedaży okularów miejsca. 27% osób nabywa je w sklepach odzieżowych (stacjonarnych lub online), a 24% na platformach zakupowych, takich jak Allegro czy AliExpress. Do kupowania okularów przeciwsłonecznych na bazarze przyznaje się 16% badanych, a w supermarkecie 9%. O tym, że miejsce zakupu okularów przeciwsłonecznych ma olbrzymie znaczenie, przekonuje mistrz optyki Paweł Januchowski:
Okulary przeciwsłoneczne to obecnie jeden z elementów współczesnej mody i bardzo łatwo można je nabyć nawet w większym sklepie spożywczym czy na bazarze. Niestety takie modele często pochodzą z niesprawdzonych źródeł i nie są wyposażone w filtr UV400, który chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Sama jakość oprawek również pozostawia wiele do życzenia i zdarza się, że nie przetrwają nawet jednego sezonu, gdy będą mocno eksploatowane.
Okulary przeciwsłoneczne najbardziej doceniane na plaży i w samochodzie
Przynajmniej jedną parę okularów przeciwsłonecznych posiada 83% kobiet i 73% mężczyzn. Oznacza to, że wciąż wielu Polaków nie dba o ochronę wzroku przed słońcem. Spośród grupy posiadającej okulary, 3 na 4 badanych najbardziej docenia je podczas urlopu np. nad wodą lub w górach. Do tego 69% respondentów uznaje je za ważne podczas jazdy samochodem, gdyż prowadzenie pojazdu w słoneczny dzień bez odpowiedniej ochrony bywa mało komfortowe, a nawet niebezpieczne. Podobny odsetek docenia okulary przeciwsłoneczne na spacerze, a 1 na 3 ankietowanych podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu.
Więcej na ten temat można przeczytać w raporcie „Czego Polacy nie wiedzą o ochronie oczu przed słońcem? Okulary przeciwsłoneczne w teorii i praktyce” opublikowanym na stronie wOkularach.pl.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.