Komunikaty PR

Jak dbać o sprzęt AGD - 5 najczęstszych błędów i ich rozwiazań

2020-05-04  |  15:30
Biuro prasowe
Do pobrania IP Solgaz ( 1.34 MB )

Sprzęt AGD – wiele osób kupuje go wierząc, że będzie służył nam latami. Jednak to od nas w dużej mierze zależy, czy faktycznie tak będzie. Czyszczenie kuchenki gazowej, usuwanie tłuszczu, korzystanie z odpowiednich środków – te wszystkie elementy mają wpływ na żywotność urządzeń. Poniżej przedstawiamy 5 najczęstszych błędów, które zdarza nam się popełniać oraz pomysły, jak im zaradzić.  

 

Błąd 1: Używanie tej samej szmatki do czyszczenia wszystkich sprzętów AGD.

Pomimo przepłukiwania materiału w wodzie z płynem, używanie tej samej szmatki do czyszczenia okapu, kuchenki czy odkurzacza nie jest dobrym pomysłem. Brud i zarazki wciąż przylegają do materiału, przez co zarazki rozprowadzane są po kolejnych powierzchniach.

Jak to naprawić: Użyj nowego arkusza ręcznika papierowego lub przygotuj kilka ściereczek z mikrofibry – każdą do osobnego sprzętu AGD. Ściereczki można następnie wyprać w pralce, aby usunąć osad lub brud.

 

Błąd 2: Zapominanie o sypaniu soli ochronnej do zmywarki.

Woda w naszych domach jest bardzo twarda. Na dodatek zawiera wiele soli mineralnych, które negatywnie wpływają na sprzęty AGD. Sól ochronna pozwoli zmiękczyć wodę i w efekcie ochronić urządzenie.

Jak to naprawić: Dosypuj sól ochronną do zmywarki raz w miesiącu (np. tego samego dnia każdego miesiąca). 

 

Błąd 3: Czyszczenie kuchenki gazowej typu „gaz pod szkłem” detergentami do zwykłych kuchenek gazowych lub indukcyjnych. 

Płyta gaz pod szkłem (np. Innova) posiada powierzchnię ceramiczną. Należy zatem dostosować zarówno sposób użytkowania (np. przestawiać garnki, a nie przesuwać), jak i sposób czyszczenia do użytego w niej materiału.

Jak to naprawić: „Jak czyścić płytę ceramiczną?” – to pytanie zadaje sobie wiele użytkowników. – Warto skorzystać z dedykowanych środków czystości, które doskonale radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń. W przykładowych zestawach znajdują się 3 preparaty chemiczne, skrobak oraz specjalny środek do bardzo silnych zabrudzeń. Do czyszczenia używamy miękkiej gąbki (należy pamiętać, by nie czyścić ceramiki tą szorstką powierzchnią) oraz miękkiej ściereczki – wyjaśnia ekspert marki Solgaz – produkującej płyty gaz pod szkłem i środki czystości. Ważne, by płytę czyścić na bieżąco, po każdym gotowaniu, by nie dopuścić do zaschnięcia plam. Jeśli już tak się stanie – tutaj z pomocą przychodzi skrobak. – Przypaleń na ceramice z łatwością pozbędziemy się za pomocą skrobaka. To niewielki, ergonomiczny przyrząd, którego ostrze doskonale poradzi sobie z przypalonymi plamami – dodaje specjalista z Solgaz. Czyszczenie kuchenki gazowej „gaz pod szkłem” to nic trudnego, należy jednak postępować inaczej niż w przypadku płyty indukcyjnej lub tradycyjnej kuchenki gazowej – zanim zaczniemy ją czyścić, płyta musi wystygnąć.

 

Błąd 4: Powierzchowne przecieranie okapu.

Brud i tłuszcz gromadzący się na okapie są przeciwnikami dobrej wentylacji. W efekcie brudny okap (w tym filtr) sprawi, że sprzęt nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji, a zapachy powstające podczas gotowania pozostaną w pomieszczeniu na dłużej, osadzając się na meblach.

Jak to naprawić: Jeśli okap jest mocno zanieczyszczony – warto zanurzyć go na ok. 15 minut w wodzie z płynem do naczyń lub sobą oczyszczoną, a następnie umieścić w zmywarce (najlepiej w dolnym koszu urządzenia).

 

Błąd 5: Usuwanie tłuszczu lub przypalonych resztek jedzenia, które pozostały na szybce, ściankach piekarnika za pomocą noża.

Usuwanie przypalonych resztek nożem lub innym ostrym narzędziem naraża nas na trwałe uszkodzenie urządzenia. Dodatkowo istnieje ryzyko porysowania elementów.

Jak to naprawić: Wymieszaj łyżkę sody oczyszczonej z łyżką octu i wody, a następnie nałóż na zabrudzone miejsca (np. pędzelkiem). Pozostaw mieszaninę na kilka godzin, po czym umyj piekarnik wilgotną szmatką.

 

Odpowiednie czyszczenie kuchenki gazowej, regularne usuwanie tłuszczu z okapu, czy dobór odpowiednich środków – skoro znamy najpopularniejsze błędy i rozwiązania, to najwyższy czas wprowadzić je w życie. Niech nasze sprzęty AGD służą nam długo i skutecznie.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Handel

Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.

Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z  osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.