Komunikaty PR

Jak dobrze urządzić salon? Poznaj 5 zasad projektowania

2022-04-28  |  11:25
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Do pobrania jpg ( 0.1 MB )

Salon stanowi serce naszego domu. To w nim odpoczywamy po ciężkim dniu, podejmujemy gości, a także spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Czasem jednak trudno pogodzić ze sobą wszystkie jego funkcje. Architektka Ida Mikołajska podpowiada, jak zaprojektować przestrzeń skrojoną na miarę naszych oczekiwań.

Salon to przeważnie największe pomieszczenie w naszym domu. Jego wystrój powinien nie tylko odzwierciedlać rytm życia domowników, ale także być maksymalnie dostosowany do ich potrzeb.

Zaprojektowanie funkcjonalnego salonu to często nie lada wyzwanie. Wiąże się to w dużej mierze z oczekiwaniami, jakie wobec niego zakładamy. To pomieszczenie przeznaczone do wypoczynku i rodzinnych aktywności, ale jednocześnie pełniące funkcję reprezentacyjną, w której podejmujemy gości. Nierzadko zdarza się też, że salon stanowi nasze miejsce pracy. Połączenie tych ról nie jest trudne, jeśli trzymamy się konkretnych zasad – wyjaśnia Ida Mikołajska, architektka, współwłaścicielka pracowni projektowej MikołajskaStudio.

1.     Najważniejsza jest funkcja

Projektowanie wnętrz to sztuka kompromisu. Organizując daną przestrzeń, powinniśmy zastanowić się, czego właściwie od niej oczekujemy, a z czego jesteśmy w stanie zrezygnować. Warto przygotować sobie także “listę życzeń”, którą powinien spełniać nasz salon.

 2.     Elastyczność i dostosowanie

Ze względu na ograniczoną przestrzeń w większości mieszkań i domów, salon rzadko spełnia tylko jedną funkcję. Musimy pomyśleć o tym, jak zaprojektować pomieszczenie optymalne, w którym wybrane elementy będą zmieniały swoją rolę. Być może będzie on jednocześnie pokojem gościnnym – warto wtedy zainwestować w wygodną, rozkładaną kanapę z funkcją spania. Być może będzie on także jadalnią – w takiej sytuacji warto uwzględnić rozsuwany stół, który będziemy mogli dostosować do liczby gości. W dzisiejszych czasach w salonie często umieszczamy również szafę-minioffice. Dzięki temu zyskujemy całkiem wygodne biuro, które jednocześnie jesteśmy w stanie zamknąć przed gośćmi, dziećmi, a przede wszystkim... nami samymi w czasie odpoczynku!

3.     Przemyślana estetyka

Organizując przestrzeń w salonie musimy zastanowić się, w jakim stylu chcemy go urządzić, jednocześnie sprawiając, że będzie on pasował do wystroju reszty mieszkania czy domu. Oczywiście, jeśli nam to odpowiada, możemy dowolnie mieszać różne style, tworząc prawdziwie eklektyczną przestrzeń. Warto jednak nie przesadzić z nadmiarem odmiennych inspiracji, żeby uniknąć poczucia chaosu i zupełnego braku spójności.

4.     Salon powinien być przytulny

Salon to miejsce, które powinno zarówno nas, jak i naszych gości, zachęcić do “rozgoszczenia się” w nim. Przytulność salonu łatwo osiągnąć używając odpowiednich materiałów, takich jak drewno czy tkaniny. Istotna jest także paleta barw, na które się zdecydujemy. Pamiętajmy jednak, żeby nie używać wyłącznie ciepłych kolorów. Kluczowe jest znalezienie między tonacjami balansu, który sprawi, że będziemy odbierać przestrzeń jako harmonijną i komfortową.

5.     Telewizor w salonie – jak to ugryźć?

Wielki, czarny prostokąt jest elementem, który niełatwo wkomponować jest w przestrzeń jednocześnie nie sprawiając, że stanie się on głównym punktem skupiającym naszą uwagę. Jak każdy inny obiekt, który umieszczamy w swoim salonie, telewizor także musi pasować do naszego pomieszczenia. Zamiast umieszczać go w centralnym punkcie na środku ściany, spróbujmy wbudować go w otoczenie, np. w regał z książkami. Doskonałym rozwiązaniem jest także rezygnacja z samego telewizora na rzecz rzutnika i projektora! W ten sposób będziemy mogli “wyciągnąć” ekran wtedy, kiedy będziemy chcieli z niego skorzystać.

Po dodatkowe inspiracje zapraszamy na www.mikolajskastudio.pl.

O pracowni:

MIKOŁAJSKAstudio to autorska pracownia projektowa Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce. Robią to, w czym są najlepsze, starają się realizować wszystkie projekty z sercem i pełnym zaangażowaniem. Projektowanie wnętrz jest ich ogromną pasją, popartą zdobytą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. W zespole MIKOŁAJSKAstudio pracują ambitni i profesjonalni architekci, zawsze mający na względzie, że to Klient będzie użytkownikiem zaprojektowanego wnętrza. Dlatego z należytym szacunkiem traktują potrzeby i upodobania Klientów, zarówno w części funkcjonalnej, jak i estetycznej projektu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
2025-04-24 | 14:00

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.