Komunikaty PR

Jak naturalnie radzić sobie z komarami i kleszczami?

2020-05-15  |  01:00

Majówka zawitała do nas, a wraz z nią cieplejsze dni i noce oraz ochota na spacery i odpoczynek na świeżym powietrzu. Temperatura wzrasta, przesilenie wiosenne odchodzi w niepamięć, a my czujemy się fantastycznie i pełni energii wybieramy się w plener. Co zrobić, aby cudownych wycieczek nie zepsuło nam towarzystwo komarów i kleszczy?

Zapachy najczęściej odstraszają te męczące nas owady. 

Cebula i czosnek – ich zjedzenie powoduje zmianę zapachu potu na taki, który odstrasza komary. Jedzmy zatem na zdrowie! Plasterki cebuli lub czosnku można ułożyć także na talerzyku i postawić w pobliżu miejsca, gdzie  przebywamy.

Olejki eteryczne - można nimi skropić ubranie i rozcieńczonymi natrzeć ciało. Doskonale sprawdzą się świece zapachowe, np. lawendowe. cynamonowe, waniliowe (w tym waniliowy olejek do ciast), goździkowe, miętowe, z trawy cytrynowej, eukaliptusowe, rozmarynowe, z mięty pieprzowej i cedru. W przypadku olejków eterycznych świetnie zadziała ich mieszanka. Do buteleczki z rozpylaczem wlewamy 100 ml wody oraz 30 ml dowolnych olejków.

Sok z liści bazylii lub melisy. W walce z komarami naszymi sprzymierzeńcami są rośliny. Kocimiętka, pelargonia, mirt, bazylia, tymianek, mięta i liście pomidora wydzielają substancje, które wręcz odpychają te owady, dlatego dobrze uprawiać je w domowym ogródku lub na balkonie. Stworzoną one barierę, przez którą robale nie przedostaną się       do wnętrza mieszkania.

Goździki lub liście eukaliptusa - wystarczy zagotować je w wodzie, a powstały płyn przelać do butelki z atomizerem. Tę mieszankę należy aplikować dość często.

Wywar z octu i liści orzecha włoskiego – razem gotować przez 10 minut, natrzeć ciało lub spryskać elementy garderoby, poduszki ogrodowe i inne elementy tapicerowane w domu lub ogrodzie.

Nie bez znaczenia pozostaje także kolor naszych ubrań – ciemne kolory przyciągają komary oraz zapach perfum   i kosmetyków – zwabiać je będą owocowe i słodkie, kwiatowe nuty.

A co z kleszczami? Mamy dla Was płyn odstraszający kleszcze:

1 łyżka miąższu aloesu

20 kropli olejku różanego

2 łyżki oleju roślinnego

20 kropli olejku lawendowego

Wszystkie powyższe składniki wlewamy do buteleczki lub słoiczka i energicznie potrząsamy. Przygotowanym olejkiem smarujemy odsłonięte części naszego ciała. Nie zapominajmy również o czosnku, to także świetny sposób na kleszcze.  Kiedy zjemy czosnek, nasza skóra przez dłuższy czas wydziela jego zapach. Pomimo że dla nas aromat jest niewyczuwalny, kleszcze czują go i bardzo nie lubią.

Co zrobić, gdy już ukąsi nas komar?

- przetrzeć miejsce ukłucia spirytusem salicylowym lub zrobić okład z wody i soli kuchennej (ewentualnie sody),

- wykonać okłady z rozgniecionej mięty lub plasterków cebuli,

- smarować ukąszenie żelem aloesowym - działa łagodząco oraz antyseptycznie,

- stosować okłady z rumianku - nasącz wacik zaparzoną i przestudzoną herbatką z rumianku,

- okłady z pasty owsianej działają przeciwzapalnie i łagodząco - płatki wymieszać z wodą, pozostawić do wchłonięcia   i utworzenia konsystencji papki, następnie obkładać zaatakowane miejsca,

- okłady z octu jabłkowego.

A jakie Wy macie sposoby na ekologiczną i wolną od okrucieństwa walkę z owadami?

Mariusz Budrowski to współautor projektu „Odmładzanie na Surowo” – bloga obserwowanego przez ponad 265 tys. osób na Facebooku, mającego 199 tys. subskrypcji na YT oraz 24 tys. na Instagramie. Jest też autorem bestsellera: „Surowe Zdrowie” oraz książki kulinarnej: „Na Surowo Przepisy”, a także książki dla dzieci „Wierszykowo na Surowo”. Poza tym Mariusz Budrowski to pomysłodawca programów na odchudzanie oraz festiwalu Witariada i konferencji Surowe Życie.

Dowiedz się więcej:  https://www.odmladzanienasurowo.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.