Komunikaty PR

Jak nie połamać wiertła

2020-03-04  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Wiercenie w metalu wiertłem do drewna nigdy nie jest dobrym pomysłem. Niewłaściwy dobór do materiału to błaha, lecz częsta przyczyna uszkodzenia narzędzia. Jakie są inne? Dlaczego warto czyścić i chłodzić? O czym jeszcze pamiętać?

 

Nie ma wiertła, którego nie można złamać. A przynajmniej próżno szukać takiego wśród powszechnie używanych. Od czasu do czasu pękają, głównie z powodu złego ich doboru lub niewłaściwej techniki wiercenia.

 

Odpowiedni dobór wiertła to podstawa. I choć wydaje się to rzeczą oczywistą, to i tak zdarza się, że niektórzy o tym zapominają. Są wiertła do drewna, są do metalu, inne służą do wiercenia w betonie, a jeszcze inne do pracy w kamieniu. – Wiertła dobiera się do materiału, w którym się wierci. Nie wiercimy zatem w betonie sprzętem do drewna, bo zwiększa się wtedy ryzyko złamania lub szybkiego stępienia. W sklepach z narzędziami jest tak szeroki wybór pojedynczych wierteł i zestawów, że bez trudu znajdziemy coś odpowiedniego – doradza Krzysztof Pacanowski, manager marki Abraboro w Lange Łukaszuk. – Pamiętajmy także, żeby wiercić centrycznie – dodaje.

 

Zły dobór wiertła to najbardziej prozaiczna przyczyna złamania. Oto pozostałe:

  • zatrzymanie ruchu obrotowego wiertła w otworze. Po wykonaniu otworu trzeba najpierw wysunąć je z dziury, a dopiero potem wyłączyć napęd wrzeciona wiertarki. Podczas wiercenia głębokich otworów warto też pamiętać o regularnym wysuwaniu i czyszczeniu wiertła z wiórów;
  • wiertło może się złamać, gdy podczas pracy trafi na lukę w materiale, spowodowaną pęcherzem lub złym usytuowaniem otworu;
  • krzywe osadzenie wiertła i nieprawidłowe zamocowanie przedmiotu wierconego;
  • wiercenie bez wkładki z drewna w ścianie pochyłej wewnętrznej. To również częsta przyczyna źle wykonanego otworu. Z kolei wiercenie w ścianach pochyłych zewnętrznych wymaga przygotowania wgłębienia frezowaniem i napunktowania w nim środka otworu.

Jeżeli będziemy przestrzegali powyższych zasad, wiertło nie powinno się złamać. Lepiej się do nich zastosować, bo wyciągnięcie złamanego przysparza wielu trudności. Jeżeli wystaje ponad powierzchnię materiału, w którym wierciliśmy, to można wykręcić je za pomocą szczypiec. Trzeba to robić ostrożnie. – Jest kruche, więc przy wyciąganiu może połamać się wystająca część – ostrzega ekspert. Wtedy pozostaje podgrzanie wiertła osadzonego w przedmiocie do czerwoności. Po wykonaniu tej czynności powinno się je wolno ostudzić i dopiero wtedy można je usunąć.

 

Chłodzenie, ostrzenie, technika

O chłodzeniu nie powinno się zapominać także podczas właściwego wiercenia. Gdy rozgrzeje się zbyt mocno, jego części tnące tracą twardość, co w konsekwencji szybko prowadzi do jego stępienia. – Aby nie dopuścić do przegrzania, stosuje się specjalne ciecze olejowe lub emulsje. Ich właściwy rodzaj dobiera się w zależności od materiału, w którym wiercimy i głębokości wykonywanego otworu – podpowiada ekspert z Lange Łukaszuk.

 

Stępione wiertła ostrzy się na przeznaczonej do tego celu szlifierce. Musi być ona wyposażona w specjalny przyrząd utrzymujący je w odpowiedniej pozycji podczas szlifowania. Krawędzie tnące prawidłowo naostrzonego wiertła mają jednakową długość i kąty nachylenia do jego osi. Gdy tak nie jest, wiertło wywierci otwór większy od swojej średnicy i o nierównej ściance. Do kontrolowania poprawności zaostrzenia służy specjalny wzornik.

 

Aby wiercenie przebiegało prawidłowo, trzeba stosować właściwą technikę. Wszystko zaczyna się od wyznaczenia osi otworu i zaznaczeniu jego środka. Następnie trzeba wytyczyć cyrklem okrąg o średnicy otworu i oznaczyć go np. ołówkiem w kilku miejscach. Potrzebny jest również drugi okrąg – współśrodkowy, o nieco większej średnicy. Dopiero po wykonaniu tych czynności przystępuje się do wiercenia otworu próbnego.

 

Dobry wybór

Przede wszystkim: odpowiedni dobór wiertła. – Zawsze warto mieć dobre wiertło, nawet jak wiercimy okazjonalnie. Oczywiście do użytku domowego nie potrzebujemy tych wykorzystywanych w przemyśle, ale mimo wszystko opłaca się postawić na wysoką jakość – podsumowuje Krzysztof Pacanowski.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Największy wpływ na jakość oraz prędkość wiercenia mają wpływ takie parametry jak rodzaj ostrzenia i forma ostrzy. Najczęściej używane są modele spiralne. Takie rodzaje nazywa się wiertłami krętymi. Są sklasyfikowane według nazwy materiału, z którego są zrobione. Wyróżniamy wiertła ze stali nierdzewnej, ze stali szybkotnącej (HSS), w tym pokryte związkami tytanu, ze stopu kobaltu (bardzo twarde i odporne na wysoką temperaturę) oraz ze stopów twardych. Przykładowo, te ze stali nierdzewnej są do drewna, HSS do metalu, a kobaltowe do stali.

 

Warto wiedzieć, że kąt wierzchołkowy wpływa z kolei na odprowadzanie ciepła oraz prowadzenie ostrzy w obrabianym materiale. Dłuższe ostrza mają mniejszy kąt, więc lepiej radzą sobie z ciepłem, natomiast większy zapewnia szybsze i sprawniejsze prowadzenie wiertła. Na zdolność do odprowadzania wiórów wpływa kąt skrętu rowków, standardowo znaczony literami. I tak: N oznacza wiertła zwyczajne do stali, W – do materiałów takich jak miedź i aluminium, H – np. do mosiądzu, ATN – do głębokich otworów i pracy w utrudnionych warunkach.

 

https://www.langelukaszuk.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Hobby Seria HONOR 400 - zaawansowana technologia AI w zasięgu każdego użytkownika Biuro prasowe
2025-06-17 | 09:30

Seria HONOR 400 - zaawansowana technologia AI w zasięgu każdego użytkownika

Marka HONOR, globalny lider w branży technologicznej, zaprezentowała najnowszą serię smartfonów HONOR 400. Premiera ta jest nie tylko krokiem naprzód w dziedzinie
Hobby Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach
2025-06-05 | 06:00

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

9 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Archiwa Państwowe w Polsce już po raz osiemnasty aktywnie włączą się w wydarzenie,
Hobby Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery
2024-12-19 | 11:30

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Mistrzostwa Świata Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń szachowych na świecie, zadebiutują w

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.