Komunikaty PR

Jak oszukać alergię, czyli pyli latem

2020-05-29  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.03 MB )

Pogoda i długi dzień sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu, a to tylko nasila nieprzyjemne objawy uczulenia - świąd, zaczerwienienie czy łzawienie oczu. Jeśli czujesz, że Twoje oko przybiera postawę obronną,  sprawdź czy to nie jest alergia.

 

Czy to jest uczulenie na pyłki?

Latem przyroda jest w pełnym rozkwicie. Alergicy często odczuwają pierwsze symptomy uczulenia już wiosną, gdy wszystko rozkwita. Jednak warto podkreślić, że stężenie pyłków stale ulega zmianie, dlatego uporczywe objawy mogą pojawić się u uczuleniowców nieco później. Swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu, uporczywy katar, kichanie czy kaszel - to reakcja obronna organizmu na kontakt z cząsteczką, na którą jest nadwrażliwy. Taki alergen traktowany jest przez nasz układ immunologiczny jak wróg, którego za wszelką cenę należy unicestwić.

Czerwiec

Pierwszy letni miesiąc jest chyba najtrudniejszym dla osób, które zmagają się z alergią na pyłki – te pochodzące z pokrzywy i traw osiągają maksimum. Cladosporium oraz Alternaria – zarodniki grzybów – są w tym czasie najbardziej aktywne i pozostaną takie aż do końca lata. Z zimowego uśpienia powracają do życia też zboża – w szczególności żyto i komosa. Szczaw także jest rośliną, której alergeny sięgają zenitu. Pylenie rozpoczyna również czarny bez, a z końcem miesiąca dołącza do niego lipa drobnolistna.

Lipiec

W lipcowym powietrzu alergicy odczują wysokie stężenie pyłków bylicy pospolitej. Najmocniej pylą również wszechobecne chwasty. Pyłki lipy dadzą się we znaki osobom na nie wrażliwym. Na wysokim poziomie pozostają także alergeny pokrzywy, komosy i szczawiu. Nie odpuszczają również unoszące się w powietrzu zarodniki grzybów.

Sierpień

To miesiąc, w którym do roślin pylących dołącza ambrozja. W tych tygodniach pokrzywa i komosa wciąż bardzo mocno utrudni codzienność alergikom. Osoby uczulone na trawy mogą odetchnąć z ulgą – cząsteczki tych roślin powoli zmniejszają swoje stężenie w powietrzu, tak samo jak babka. Szczaw z końcem sierpnia przestaje produkować pyłki.

Wrzesień

Ze względu na chłodniejsze dni dłużej przebywamy w domu i rzadziej wietrzymy pomieszczenia, zatem do listy alergenów dołączają roztocza kurzu domowego. Ostatni letni miesiąc jest także przełomem dla alergików – większość roślin przestaje pylić z końcem września. Jednak do połowy miesiąca trawy, bylica i ambrozja wciąż utrzymają wysokie stężenie pyłków. Zarodniki grzybów Alternaria powoli wyciszają swoją aktywność, natomiast Cladosporium nieustannie pozostaje w pełnym rozkwicie.

Jak pomóc oczom alergika

Suche powietrze i wysokie temperatury to idealne warunki do pylenia roślin. Niestety, najczęstszą ich ofiarą są oczy. Warto ochronić je już w pierwszej chwili, gdy odczujemy dyskomfort i zastosować krople do oczu dla alergików z ektoiną. To naturalna substancja, która tworzy tarczę ochronną na powierzchni oka i utrudnia kontakt z alergenem. Ważna jest też zawartość kwasu hialuronowego, który nawilży podrażnione oko. Takie substancje aktywne znajdziesz na przykład w kroplach Ektin. Lato jest trudnym czasem dla uczuleniowców, jednak z kalendarzem pyleń pod ręką i odpowiednią prewencją, przejdziesz przez tę porę roku puszczając alergii oczko.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Pacjenci hematoonkologiczni apelują do Ministra Zdrowia. Biuro prasowe
2020-07-14 | 11:10

Pacjenci hematoonkologiczni apelują do Ministra Zdrowia.

Pacjenci hematoonkologiczni apelują do Ministra Zdrowia o dostęp do terapii podskórnych.     Stowarzyszenia Hematoonkologiczni oraz „Przebiśnieg”,
Zdrowie Odłóż telefon i ciesz się zdrowym kręgosłupem!
2020-07-10 | 09:30

Odłóż telefon i ciesz się zdrowym kręgosłupem!

15 lipca przypada Dzień bez Telefonu Komórkowego. To jedno z ulubionych świąt… ortopedów.   Telefony komórkowe określa się czasem największym
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2020-07-08 | 01:00

Szpiczak plazmocytowy - pacjenci czekają na dostęp do innowacyjnych terapii

"Wciąż słyszymy, że w ostatnich latach w Polsce zostały udostępnione terapie w szpiczaku plazmocytowym. Jak długo mamy żyć przeszłością? Medycyna idzie naprzód Potrzebujemy dostępu do nowych terapii i nowych

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Daria Widawska: 31 lipca po raz pierwszy od siedmiu miesięcy zagram w spektaklu. Większość teatrów ruszy dopiero we wrześniu

Aktorka od pięciu miesięcy jest na przymusowym urlopie. Nie gra w teatrze, w najbliższym czasie nie ma także zaplanowanych żadnych dni zdjęciowych. Wierzy jednak, że za kilka tygodni powróci do swojej aktywności zawodowej i że nic już nie zakłóci nowego sezonu teatralnego.  Czeka też na wznowienie projektów filmowych i serialowych.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

Branża fashion umacnia swoją pozycję w internecie. Firmy wciąż spodziewają się wyższej sprzedaży w sieci niż przed pandemią

Po marcowym zamrożeniu wydatków w sieci i kwietniowym boomie zakupowym sytuacja w branży fashion powoli wraca do normy. Na ponad połowę firm sprzedających na platformie Domodi.pl koronawirus miał negatywny wpływ, ale na 26 proc. miał korzystne przełożenie. Zdecydowana większość firm spodziewa się, że popyt w sieci utrzyma się większy niż przed pandemią. Sprzyja temu model pracy zdalnej. Badanie Domodi.pl pokazało, że 60 proc. osób pracujących w domu pozostaje w sieci po pracy i wykazuje aktywność zakupową – kupuje odzież, obuwie i dodatki.

Media

Paulina Drażba: Świat show-biznesu idealnie odnalazł się w sieci podczas pandemii. Poznaliśmy gwiazdy bez masek i okazało się, że są zupełnie normalne

Prezenterka podkreśla, że wiele gwiazd doskonale poradziło sobie w czasie obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną i nie straciło kontaktu z fanami, między innymi dzięki instagramowym relacjom na żywo. W ten sposób aktorzy, muzycy i celebryci dzielili się ze swoimi odbiorcami nowymi pomysłami, nagrywali miniseriale, aranżowali wspólne utwory, czytali bajki, gotowali czy ćwiczyli. Zdaniem dziennikarki w ten sposób powstały ciekawe inicjatywy, które warto kontynuować w kolejnych miesiącach.