Komunikaty PR

Jak oszukać alergię, czyli pyli latem

2020-05-29  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.03 MB )

Pogoda i długi dzień sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu, a to tylko nasila nieprzyjemne objawy uczulenia - świąd, zaczerwienienie czy łzawienie oczu. Jeśli czujesz, że Twoje oko przybiera postawę obronną,  sprawdź czy to nie jest alergia.

 

Czy to jest uczulenie na pyłki?

Latem przyroda jest w pełnym rozkwicie. Alergicy często odczuwają pierwsze symptomy uczulenia już wiosną, gdy wszystko rozkwita. Jednak warto podkreślić, że stężenie pyłków stale ulega zmianie, dlatego uporczywe objawy mogą pojawić się u uczuleniowców nieco później. Swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu, uporczywy katar, kichanie czy kaszel - to reakcja obronna organizmu na kontakt z cząsteczką, na którą jest nadwrażliwy. Taki alergen traktowany jest przez nasz układ immunologiczny jak wróg, którego za wszelką cenę należy unicestwić.

Czerwiec

Pierwszy letni miesiąc jest chyba najtrudniejszym dla osób, które zmagają się z alergią na pyłki – te pochodzące z pokrzywy i traw osiągają maksimum. Cladosporium oraz Alternaria – zarodniki grzybów – są w tym czasie najbardziej aktywne i pozostaną takie aż do końca lata. Z zimowego uśpienia powracają do życia też zboża – w szczególności żyto i komosa. Szczaw także jest rośliną, której alergeny sięgają zenitu. Pylenie rozpoczyna również czarny bez, a z końcem miesiąca dołącza do niego lipa drobnolistna.

Lipiec

W lipcowym powietrzu alergicy odczują wysokie stężenie pyłków bylicy pospolitej. Najmocniej pylą również wszechobecne chwasty. Pyłki lipy dadzą się we znaki osobom na nie wrażliwym. Na wysokim poziomie pozostają także alergeny pokrzywy, komosy i szczawiu. Nie odpuszczają również unoszące się w powietrzu zarodniki grzybów.

Sierpień

To miesiąc, w którym do roślin pylących dołącza ambrozja. W tych tygodniach pokrzywa i komosa wciąż bardzo mocno utrudni codzienność alergikom. Osoby uczulone na trawy mogą odetchnąć z ulgą – cząsteczki tych roślin powoli zmniejszają swoje stężenie w powietrzu, tak samo jak babka. Szczaw z końcem sierpnia przestaje produkować pyłki.

Wrzesień

Ze względu na chłodniejsze dni dłużej przebywamy w domu i rzadziej wietrzymy pomieszczenia, zatem do listy alergenów dołączają roztocza kurzu domowego. Ostatni letni miesiąc jest także przełomem dla alergików – większość roślin przestaje pylić z końcem września. Jednak do połowy miesiąca trawy, bylica i ambrozja wciąż utrzymają wysokie stężenie pyłków. Zarodniki grzybów Alternaria powoli wyciszają swoją aktywność, natomiast Cladosporium nieustannie pozostaje w pełnym rozkwicie.

Jak pomóc oczom alergika

Suche powietrze i wysokie temperatury to idealne warunki do pylenia roślin. Niestety, najczęstszą ich ofiarą są oczy. Warto ochronić je już w pierwszej chwili, gdy odczujemy dyskomfort i zastosować krople do oczu dla alergików z ektoiną. To naturalna substancja, która tworzy tarczę ochronną na powierzchni oka i utrudnia kontakt z alergenem. Ważna jest też zawartość kwasu hialuronowego, który nawilży podrażnione oko. Takie substancje aktywne znajdziesz na przykład w kroplach Ektin. Lato jest trudnym czasem dla uczuleniowców, jednak z kalendarzem pyleń pod ręką i odpowiednią prewencją, przejdziesz przez tę porę roku puszczając alergii oczko.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Patrząc oczami osób z autyzmem. Jak AI zmienia badania nad neuroróżnorodnością Biuro prasowe
2024-03-28 | 13:00

Patrząc oczami osób z autyzmem. Jak AI zmienia badania nad neuroróżnorodnością

Polski zespół badawczy, działający w ramach IDEAS NCBR, łącząc fenomenologię i psychiatrię obliczeniową, otwiera nowe horyzonty rozumienia doświadczeń osób z autyzmem.
Zdrowie Powrót do formy. Sztuka łączenia aktywności fizycznej z treningiem umysłowym
2024-03-27 | 17:10

Powrót do formy. Sztuka łączenia aktywności fizycznej z treningiem umysłowym

Powrót do aktywnego trybu życia po zimowym letargu, może wydawać się dla niektórych przytłaczający. Aby ułatwić ten proces i uczynić go bardziej efektywnym, warto łączyć
Zdrowie W kwietniu Fundacja Avalon obchodzi Światowy Dzień Świadomości Autyzmu!
2024-03-27 | 14:00

W kwietniu Fundacja Avalon obchodzi Światowy Dzień Świadomości Autyzmu!

W tym roku Fundacja Avalon, w szczególny sposób, uczci Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wraz z firmą KABAK podjęła się kolejnej współpracy przy projektowaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner Serwisu Zdrowie

Viatris

Gwiazdy

Gwiazdy

Marcin Bosak: Mam to szczęście, że nie dostaję nietrafionych prezentów. Sam bardzo lubię je dawać

Aktor zaznacza, że lubi wręczać prezenty i obserwować reakcję osób, którym je wręcza. Raczej nie zdarzyło mu się w tej kwestii nieprzyjemnie kogoś zaskoczyć. On sam również nie dostał czegoś, co szybko wylądowało w koszu.

Gwiazdy

Enej: Wielkanoc musi być w rodzinnym gronie. Nie jesteśmy fanami wyjazdów do hoteli, żeby spędzać święta z obcymi ludźmi

Muzycy zespołu Enej przyznają, że lubią i celebrują święta, dlatego cieszą się na nadchodzącą Wielkanoc. Zamierzają wtedy zwolnić tempo, odłożyć na bok pracę i poświęcić czas rodzinie. Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha zdradzają, że ich popisowym, a jednocześnie ulubionym świątecznym przysmakiem jest sałatka jarzynowa. Sami też z przyjemnością ją przygotowują.